Efektywny pomiar siły wiatru: Czujnik wiatru

Dodano: poniedziałek, 6.11.2023


Trudne warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr, potrafią przysporzyć wielu trudności. Urządzenia wykorzystywane są do monitorowania siły i kierunku wiatru, co w praktyce pozwala prowadzić precyzyjne obserwacje, ale wyciągać wnioski wykorzystywane m.in. do sterowania żaluzjami zewnętrznymi w obiektach. Na jakiej zasadzie działają czujniki wiatru? Na co zwrócić uwagę wybierając czujnik jakości powietrza?

Czujnik wiatru w instalacji wiatrowej na wsi

Sprawdź czujniki wiatru w hurtowni Onninen

Na jakiej zasadzie działa czujnik wiatru?

Czujnik wiatru, znany także pod nazwą wiatromierz lub anemometr, to urządzenie, które wykorzystywane jest do wykonywania pomiarów siły i kierunku wiatru. Poza podstawową funkcją, współczesne urządzenia cechują się dodatkowymi możliwościami i wyjątkową precyzją działania, a do tego są wyjątkowo trwałe i solidnie wykonane.

Czujnik wiatru Kontakt-Simon Simon54 [WiFi] GoObecnie czujniki pozwalające mierzyć siłę wiatru wykorzystywane są w wielu dziedzinach, nie tylko do monitorowania zmian pogody. Ich głównym zadaniem jest wspieranie dbania o bezpieczeństwo, dlatego znajdują zastosowanie m.in. w lotnictwie, budownictwie czy nawigacji morskiej. Dane odczytywane z urządzeń pozwalają na czas podjąć kluczowe decyzje, od których zależy zdrowie i życie często wielu osób. Wiatromierze znajdują zastosowanie również w branży rolniczej, gdzie uzyskany pomiar siły wiatru pozwala w odpowiedni sposób zaplanować poszczególne prace. Doskonale sprawdzą się również tam, gdzie wykorzystywana jest energia odnawialna.

Zasada działania czujnika wiatru związana jest z wariantem urządzenia. Wyróżnia się modele rotacyjne (obrotowe), w tym wiatrakowe i czaszowe, wychyłowe, cieplne, ciśnieniowe oraz dopplerowskie, wykorzystujące właściwości częstotliwości dźwięku (tzw. ultradźwięki). Najprostsze z nich, to rozwiązania wykorzystujące rotację, w których elementy ruchome znajdujące się na obudowie są wprawiane w ruch z określoną, zależną od siły wiatru prędkością. Nowoczesna technologia pozwala na precyzyjny zapis uzyskanych wyników pomiaru. Współczesne propozycje od wiodących na rynku producentów mogą być wykorzystywane zarówno na zewnątrz obiektów, jak i we wnętrzach. Ze względu na dużą dokładność działania pozwalają zaobserwować nawet najmniejsze podmuchy.

Czym się kierować przy wyborze czujnika jakości powietrza?

Poza pomiarem siły wiatru często wykorzystywanym urządzeniem jest też czujnik jakości powietrza. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest stałe i regularne monitorowanie jakości powietrza w pomieszczeniach. Jest to specjalnie skonstruowany miernik, pozwalający ustalić obecność określonych w powietrzu substancji, wskazując również ich ilość. Przykładowo są to pyły PM2,5 oraz PM10, chociaż nowoczesne urządzenia służą także do określania wilgotności w pomieszczeniu, podawana jest także temperatura powietrza czy osi wiatru. Wysoka precyzja i niezawodność działania to kluczowe cechy najnowszych, dostępnych w sprzedaży urządzeń.

Czujnik siły wiatru F&F STR-WSzukając odpowiedniego dla siebie rozwiązania najlepiej jest kierować się konkretnymi danymi, w związku z czym przede wszystkim należy zwrócić uwagę na specyfikację techniczną wybranego urządzenia. Istotne informacje, jakie przekazuje producent dotyczą konstrukcji i działania urządzenia: wymiary, średnica sondy, sposób działania czy rodzaje wykonywanych pomiarów, a także bezpieczne zasady eksploatowania. Ważną kwestią jest w szczególności wydajność oraz dokładność pomiaru. W zależności od parametrów sprzęt może być wykorzystywany w różnych branżach. Poszczególne modele powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Czujniki wiatru w hurtowni Onninen

Wiatr i jego moc wykorzystywane mogą być na wiele sposobów, a urządzenia, takie jak anemometry są coraz powszechniejsze. Dużym ułatwieniem jest możliwość wygodnego montażu, jak też łatwa i intuicyjna obsługa. Różnice pomiędzy dostępnymi w sprzedaży modelami związane są z budowa i mechanizmem działania poszczególnych rozwiązań.

W Onninen dostępne są profesjonalne rozwiązania, przygotowane przez cenionych na rynku producentów, takich jak: F&F, Hager czy Kontakt-Simon. Jednym z nich jest np. czujnik siły wiatru F&F STR-W, który jednocześnie umożliwia także pomiar prędkości i temperatury powietrza. Urządzenie instalowane na zewnątrz, a po podłączeniu przy pomocy odpowiedniego sterownika pozwala na monitorowanie przepływu wiatru oraz realizację określonych zadań, związanych np. ze sterowaniem roletami. Konstrukcja i mechanizm działania pozwalają ustalić maksymalną dopuszczalną prędkość przepływu wiatru, wydatku powietrza, a gdy pułap zostanie osiągnięty uruchamiane są specjalne mechanizmy pozwalające np. na opuszczenie rolet lub zwinięcie markiz, co dowodzi, że urządzenie może mieć nie tylko charakter badawczy, ale też funkcjonalny. Model ten został wyposażony w dwa tryby pracy - ciągły oraz impulsowy.

sterownik czujnika siły wiatru Hager 173Alternatywnym rozwiązaniem jest czujnik wiatru Kontakt-Simon Simon54 [WiFi] Go. Jednym z ciekawszych, zastosowanych w tym wariancie rozwiązań jest będący na wyposażeniu modelu moduł Wi-Fi, co zdecydowanie ułatwia przekazywanie zebranych danych bezpośrednio do komputera lub urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon. Monitorowanie pogody odbywa się w czasie rzeczywistym. Dużym atutem jest także łatwość montażu, bo czujnik umieścić można na specjalnie przygotowanym statywie lub ścianie budynku. Model ten cechuje się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Jest odporny na działanie cieczy, głównie wody, która nie ma możliwości przedostania się do wnętrza urządzenia.

Przegląd dostępnych w Onninen produktów, zgromadzonych w kategorii czujniki wiatru obejmuje także dodatkowe akcesoria i osprzęt, w tym m.in. sterownik czujnika siły wiatru Hager 173. Trwały, niezawodny, wykonany z wysokiej jakości materiałów, przeznaczony jest do monitorowania i sterowania systemami wykorzystującymi odnawialne źródła energii, które pozwalają też kontrolować temperaturę powietrza.

Sprawdź czujniki wiatru w hurtowni Onninen

Czujnik jakości powietrza
Czujnik wiatru