Efektywny przesył czynnika grzewczego: Rura preizolowana

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Żeby systemy ciepłownicze czy klimatyzacyjne działały bez przeszkód, zapewniając jak największą wydajność, potrzeba odpowiednio zaizolować rury instalacyjne. Służą do tego specjalne rury preizolowane, dzięki którym przesył ciepła do użytkowników jest w pełni efektywny i bezpieczny. W poniższym artykule przyjrzyjmy się temu zagadnieniu, zwracając uwagę na kluczowe czynniki. Po pierwsze, z czego składa się rura preizolowana, po drugie jak dobrać jej średnicę, aby ograniczyć straty ciepła, po trzecie wreszcie - wskażemy rury preizolowane warte uwagi dostępne w hurtowni Onninen!

Instalator w kotłowni sprawdza system grzewczy z rurą preizolowaną

Sprawdź rury preizolowane w hurtowni Onninen

Z czego składa się rura preizolowana?

Systemy ogrzewania i chłodzenia mają kluczowe znaczenie dla różnych instalacji, wpływ na temperaturę, co oczywiście przekłada się na nasz komfort. To dlatego w nowoczesnych sieciach ciepłowniczych stosuje się rury preizolowane, które są specjalnie skonstruowane, składając się z kilku podstawowych warstw. 

Podstawą jest oczywiście rura przesyłowa, odpowiadająca zgodnie z nazwą za przesył mediów, jak na przykład woda. Jest ona odpowiedzialna zarówno za transport ciepła (czynnik grzewczy), jak i chłodu (czynnik chłodzący). Może być ona wykonana z różnych materiałów, zwłaszcza takich jak stal, miedź i tworzywa sztuczne. 

Rura preizolowana podwójna HEATPEX DELTA PEX DUO 25+25/125 PN6 70612502515WKolejną warstwą w rurze preizolowanej jest rura osłonowa, której zadaniem jest oddzielenie pierwszej warstwy od izolacji. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu zapewniona jest poprawna praca izolacji przy jednoczesnej ochronie rury przesyłowej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tego rodzaju rury wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego, co zapewnia im sprężystość.

Ostatnią warstwą rury preizolowanej jest otulina piankowa, czyli warstwa izolacyjna stanowiąca skuteczną barierę, chroniącą przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi. Materiał może mieć różną grubość, zależnie od przeznaczenia. Jeśli transportowana woda ma wysoką temperaturę, to oczywiście warstwa izolacyjna musi być grubsza, a dzięki temu bardziej odporna i skutecznie zatrzymująca ciepło. 

Jak dobrać średnicę rury preizolowanej?

Jak już wiemy, rura preizolowana ma ogromne znaczenie w systemach grzania i chłodzenia, dlatego musi być odpowiednio dopasowana z uwzględnieniem jej średnicy. Żeby to właściwie ocenić, musimy wziąć koniecznie pod uwagę przepływ ciepła. Im większa będzie średnica rury, tym mniejszy opór przepływu, co może wpływać na wydajność systemu. Chcąc więc mieć pewność efektywnego transferu ciepła, postawmy na większą średnicę. 

Sprawdza się tu zwłaszcza rura preizolowana 2x50. Innym ważnym czynnikiem jest ilość transportowanego medium. W przypadku gdy system wymaga większej przepustowości, lepiej wybrać rurę o większej średnicy - wspomnianą przed chwilą rurę o średnicy 2x50, choć równie dobrze sprawdza się tu rura preizolowana 2x40

Należy też uwzględnić trasę, jaką musi pokonać rura, bowiem im dłuższy jest ten odcinek, tym generowane są większe straty ciepła. Rura o większej średnicy może więc zminimalizować te straty. Warto jednocześnie pamiętać, że system rur preizolowanych jest bardzo bogaty, dlatego też dostępne są inne średnice rur, sprawdzające się w wielu różnych zadaniach, na przykład rura preizolowana 2x32 czy rura preizolowana 2x25.

Rury preizolowane w hurtowni Onninen

Poznaliśmy już najważniejsze zagadnienia związane z rurami preizolowanymi. Przejdźmy teraz do krótkiego przeglądu tego rodzaju produktów dostępnych w hurtowni Onninen. Wybraliśmy dla Państwa trzy sprawdzone rury preizolowane. 

Znaczenie rur preizolowanych jest bardzo duże, dlatego trzeba też umiejętnie je dobrać, uwzględniając ich średnicę.

Sprawdź rury preizolowane w hurtowni Onninen