Egzamin na uprawnienia budowlane elektryczne – Jak się przygotować i zdać?

Dodano: środa, 15.01.2025


Wykonywanie prac elektrycznych na budowie wymaga nie tylko posiadania odpowiedniej wiedzy, ale też specjalnych uprawnień. Podczas szkolenia osoby zdobywają rozległą wiedzę nie tylko związaną ze specyfiką pracy, ale też przepisami prawa. Jakie uprawnienia są potrzebne do rozpoczęcia pracy i jak wygląda egzamin SEP?

Instalator projektant uczy się do egzaminu SEP

Sprawdź aparaturę elektryczną w hurtowni Onninen

Jakie uprawnienia budowlane elektryczne trzeba mieć?

Rozłącznik bezpiecznikowy Jean Müller 10X38 Z10-TL2/DC 1000V/EWK.GPV D8742602Żeby pracować z prądem elektrycznym na budowie, należy mieć odpowiednie uprawnienia. W ramach egzaminu SEP można uzyskać uprawnienia w trzech grupach:

  • grupa 1 obejmuje urządzenia, instalacje i sieci elektryczne, działające w niskim i wysokim napięciu;
  • grupa 2 — posiadanie uprawnień SEP gr 2 pozwala na pracę z urządzeniami cieplnymi;
  • grupa 3 — dotyczy urządzeń gazowych, kotłów i instalacji, a także urządzeń do magazynowania i transportu gazu.

Dodatkowo w obrębie każdej grupy wyróżnia się uprawnienia w zakresie:

  • eksploatacji — pozwalają na obsługę, konserwację, montaż oraz naprawę urządzeń przewidzianej w danej grupie uprawnień;
  • dozór — czyli możliwość prowadzenia nadzoru nad osobami, które posiadają wyłącznie uprawnienia do eksploatacji;
  • pomiar, tj. uprawnienia pozwalające na wykonywanie pomiarów elektrycznych.

Posiadane uprawnienia potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a osoba posiadająca je zajmuje się zagadnieniami, jak elektrotechnika, elektryka, a posiadając uprawnienia gr. 3 — także prac związanych z urządzeniami gazowymi.

Najlepsze praktyki nauki na egzaminy SEP

Egzamin SEP nie jest tylko formalnością. Ze względu na specyfikę pracy oraz ryzyko z nią związane, kandydat musi wykazać się rozległą wiedzą, również prawną. Wybierając materiały edukacyjne, należy sięgnąć po obowiązujące akty prawne, w tym Ustawa Prawo Energetyczne oraz Rozporządzenie o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy z urządzeniami elektrycznymi.

Ogranicznik przepięć do systemów ETI PV ETITEC S B-PV 1000/12,5 Y 002440266Ponadto osoba przystępująca do egzaminu powinna posiadać wiedzę o obowiązujących normach technicznych związanych z instalacjami elektrycznymi niskiego napięcia oraz zasadami doboru przewodów i zabezpieczeń.

Chcąc jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu oraz późniejszej pracy, można wybrać się na szkolenie organizowane przez lokalny SEP. Są to specjalne kursy przygotowawcze, z których można wynieść wiele wiedzy teoretycznej dotyczącej zarówno zagadnień prawnych, jak i omówionych różnych sytuacji praktycznych.

Podczas szkoleń można poznać zagadnienia związane z praktycznymi umiejętnościami, jak aparatura elektryczna i jej wykorzystanie, kable i przewody i ich odpowiedni dobór i montaż itp.

Jak wygląda egzamin SEP?

Przebieg egzaminu jest regulowany przez przepisy prawa. Żeby do niego przystąpić, należy spełnić wymogi formalne i zapisać się w lokalnym oddziale Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Rejestracji można dokonać zarówno osobiście, jak i online. Po wypełnieniu formularza trzeba pamiętać o uregulowaniu płatności — opłaty egzaminacyjnej.

Przewód instalacyjny NKT YDYżo 750V 3x1,5 QADDY NKT (550m) 172171005Q0550Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie ustnej. Kandydat musi wykazać się szczegółową wiedzą z zakresu:

  • przepisów prawnych, w szczególności związanych z prawem energetycznym i obowiązującymi normami energetycznymi;
  • zasad bezpieczeństwa pracy, zagadnieniami związanymi z ochroną przed porażeniem prądem elektrycznym oraz obsługą urządzeń w warunkach zagrożenia;
  • budowy urządzeń i instalacji elektrycznych;
  • zagadnień praktycznych.

Przeprowadzenie egzaminu ma na celu weryfikację wiedzy kandydata, który chce pracować na budowie z prądem elektrycznym. Cała procedura trwa zazwyczaj ok. 15-30 minut, a wyniki egzaminu podawane są jeszcze tego samego dnia.

Osoby, które pozytywnie zakończyły egzamin, uzyskują świadectwo kwalifikacji, które potwierdza kompetencje do wykonywania zawodu na okres lat 5. Po tym czasie konieczne jest ich odnowienie i dotyczy to wszystkich osób pracujących z instalacjami i urządzeniami. Taka procedura jest specjalnie zaplanowana, ze względu na wciąż zmieniające się przepisy i normy techniczne. Obowiązek podejścia do egzaminu sprawia, że każdy elektryk ma obowiązek aktualizacji wiedzy. Dzięki temu każdy specjalista musi być na bieżąco z nowinkami technologicznymi i przepisami. Konieczność podejścia do egzaminu to także sposób, na przypomnienie o obowiązujących zasadach BHP i odświeżenie wiedzy w tym zakresie.

Sprawdź aparaturę elektryczną w hurtowni Onninen