Grzejniki są wymiennikami ciepła. Bardzo często wykorzystuje się te typu woda-powietrze. Można stosować je w różnych pomieszczeniach, nawet tam, gdzie występuje podwyższona wilgoć. Wiele osób zastanawia się, czy tradycyjne grzejniki mogą być ekonomiczne. Dziś odpowiemy Wam na to pytanie. Przedstawimy też grzejniki o małej pojemności wodnej i małej masie własnej, a więc o niskiej bezwładności , mającej kluczowe znaczenie dla możliwości sterowania ogrzewaniem.
Sprawdź grzejniki miedziano-aluminiowe w hurtowni Onninen
Czy tradycyjne grzejniki mogą być ekonomiczne?
W ich przypadku emisja ciepła następuje poprzez konwekcję, czyli ruch ogrzanego powietrza, które krąży w danym pokoju oraz przez radiację, czyli promieniowanie z nagrzanej powierzchni. Grzejniki dają na pewno dużą swobodę dotyczącą choćby zakresu regulowania temperatury. Wystarczy tylko odkręcić czy przykręcić termostat, by zyskać komfort cieplny. Jednak dotyczy to grzejników o specyficznej konstrukcji, gdzie kluczowa jest mała bezwładność. Nie zapomnijcie, że grzejniki można wykorzystać w naprawdę dużych pomieszczeniach.
Niska bezwładność to grzejniki łatwo sterowalne?
Układ grzewczy o małej masie całkowitej umożliwia nie tylko szybki dostęp użytkownika do ciepła lecz również uzyskanie ciepła w dokładnie pożądanej ilości. Takie ogrzewanie grzejnikami można łatwo uruchomić i zatrzymać, bowiem bezwładność systemu jest minimalna. Układ o małej masie służyć może praktycznie przez cały rok, gdyż koszty uruchomienia ogrzewania z grzejnikami niskotemperaturowymi na kilkanaście, kilkadziesiąt minut w celu korekty temperatury są bardzo niskie.
Niska bezwładność cieplna grzejników miedziano-aluminiowych jest oczywiście bardzo istotna dla możliwości sterowania ogrzewaniem, sprawdzi się w układach zasilanych czynnikiem o niskim parametrze w okresach przejściowych, kiedy konieczne jest szybkie podniesienie lub obniżenie temperatury grzejnika. Inną kluczową cechą dla ogrzewania niskotemperaturowego jest możliwie największa efektywna powierzchnia wymiany ciepła oraz emisja ciepła poprzez konwekcję i/lub cyrkulację wspomaganą wentylatorem. Uzyskujemy komfort cieplny dzięki grzaniu grzejnikami o dużej powierzchni, za to o niższej temperaturze, a wysoki udział promieniowania z dużej pofalowanej powierzchni grzejnika sprawia, że ciepło rozprowadzone jest w pomieszczeniu bardzo równomiernie.
To rozwiązanie pozwoli na maksymalną redukcję kosztów ogrzewania. Dotyczy to zarówno standardowych systemów grzewczych, jak i tych nowoczesnych, które wykorzystują pompę ciepła.
Jakie są zalety grzejników niskotermperaturowych?
Grzejniki nieskotemeraturowe emitujące ciepło poprzez konwekcję oraz radiację mają bardzo wiele zalet, m.in:
· niewielką masę, za to dużą powierzchnię wymiany ciepła;
· szybkie podejmowanie funkcji grzania i to przy użyciu małego nakładu energii startowej;
· umożliwiają efektywne grzanie niskotemperaturowe;
· zapewniają wysoki komfort cieplny;
· pozwalają zaoszczędzić, gdyż zużycie ciepła jest niższe.
Jak zwiększyć efektywność z grzejnikami z wentylatorem?
Istnieją wersje grzejników niskotemperaturowych z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem (24 V lub 230 V), które znacznie poprawiają ich efektywność w układach z niskotemperaturowymi, ekologicznymi źródłami ciepła. Wentylator zwiększa schłodzenie czynnika grzewczego w grzejniku, przez co zwiększa oddawaną przez grzejnik ilość ciepła do pomieszczenia – można zatem uzyskać większą moc bez zmiany rozmiarów grzejnika.
Grzejniki niskotemperaturowe w hurtowni Onninen
Przedstawiamy łatwo sterowalne grzejniki Regulus, które zostały zaprojektowane tak, by zyskały maksymalną wydajność, również w niskich temperaturach zasilania.
Dobrym wyborem może być model grzejnik miedziano-aluminiowy Regulus S2/160 Sollarius. Zachwyca smukłą formą. Zbudowany jest z równolegle rozmieszczonych miedzianych rur, w których znajduje się woda instalacyjna i z aluminiowych lameli, które tworzą pofalowaną powierzchnię grzewczą, przez co ciepło rozprowadzone jest w pomieszczeniu bardzo równomiernie. Wykazuje dużą odporność na korodowanie.
Bardzo szybko osiąga pełną moc znamionową. W instalacjach niskotemperaturowych sprawdzi się także grzejnik miedziano-aluminiowy Regulus SOLLARIUS REVERS SD 6/R/180 - dolny przystosowany do montażu wentylatora 24 V – idealny do instalacji z pompą ciepła. Dzięki wentylatorowi urządzenie grzeje ze zmienną mocą, dopasowującą się do potrzeb użytkownika. Zachwyca nowoczesną estetyką oraz zapewnia dobrą efektywność cieplną.
Jeżeli szukacie grzejnika uniwersalnego, który sprawdzi się w instalacji wyposażonej w standardowy kocioł c.o. pracujący na wyższych parametrach a także w instalacjach niskotemperaturowych, to na pewno odpowiedni będzie grzejnik miedziano-aluminiowy Regulus SOLLARIUS E-VENT S3/E/60. Jego masa całkowita jest naprawdę niewielka, a przy tym odznacza się małą bezwładnością cieplną. Dzięki łatwemu montażowi i demontażowi wentylatora, doskonale radzi sobie w instalacji wyposażonej w standardowy kocioł c.o. pracujący na wyższych parametrach, który w przyszłości będzie zastąpiony ekologicznym niskotemperaturowym źródłem ciepła. W pierwszym etapie grzejnik będzie pracować bez wentylatora, a następnie po zmianie źródła ciepła na niskotemperaturowe już z wentylatorem.
Niezależnie od typu instalacji zapewnia efektywne ogrzewanie - nagrzewanie pomieszczenia odbywa się w sposób mieszany poprzez intensywne szerokokątne promieniowanie cieplne z pofalowanej powierzchni oraz w drodze konwekcji naturalnej lub wspomaganej wentylatorem.