Eleganckie rozwiązanie do estetycznego ukrycia ogrzewania - maskownica na grzejnik kanałowy

Dodano: czwartek, 6.07.2023


Ogrzewanie kanałowe świetnie się sprawdza w nowoczesnym budownictwie, dlatego jest chętnie stosowane w domach jednorodzinnych i biurach. Jeśli chcesz dyskretnie ukryć grzejnik kanałowy w podłodze, to musisz dobrać do niego maskownicę zrobioną z dobrej jakości materiałów. Kratka powinna być dopasowana kolorystycznie do wystroju wnętrza oraz to ważne, aby była trwała i odporna na korozję. Jak znaleźć eleganckie rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w Twoim domu? Podpowiadamy!

Grzejnik kanałowy w biurze

Sprawdź maskownice do grzejników kanałowych w hurtowni Onninen

Kratki na grzejnik kanałowy

Grzejniki kanałowe najczęściej są Podest aluminiowy rolowany Reglus srebrny 7mm 250 L1000umieszczane w podłodze w niewielkiej odległości od okna. Na otwór, w którym znajduje się grzejnik, nakłada się specjalną kratkę, aby ciepło zostało równomiernie rozprowadzone po pomieszczeniu. Dobrze dobrany ażurowy podest sprawi, że kanał będzie się idealnie komponował z wystrojem wnętrza.

Kratka musi pokrywać powierzchnię otworu, więc najlepiej zamawiać ją w komplecie z zestawem ogrzewania kanałowego – będziemy pewni, że będzie idealnie pasować. Nie powinna być ona przytwierdzona do niego na stałe. W przypadku awarii lub konieczności wyczyszczenia grzejnika maskownicę trzeba będzie zdjąć. Dlatego warto się zdecydować na zakup modelu zwijanego, który umożliwia łatwy dostęp do wnętrza kanału. Model zwijany jest również wygodniejszy w przechowywaniu, kiedy latem zamienimy go na podest posezonowy. Po sezonie grzewczym zaleca się wymianę kratki na podesty posezonowe. Podest posezonowy ma formę płyty otoczonej ramką (jest pusty wewnątrz). Jest tej samej długości i szerokości co światło kanału grzewczego (przy długich kanałach wykonywany jest w kilku odcinkach, maksymalna długość: 1,4 m). 

Jak zapewnić estetyczny wygląd maskownic na grzejnik kanałowy?

Przy montażu podłogi należy pamiętać o pozostawieniu części materiału na wypełnienie podestu. Pusty podest posezonowy wypełniamy tym samym materiałem z którego została wykonana - parkiet, panele, kafelki itp. Wypełnienie podestu można wykonać zachowując rysunek podłogi (np. taki sam układ płytek ceramicznych, czy klepek parkietu). Po umieszczeniu pełnego podestu w kanale grzewczym - kanał grzewczy zostanie zamaskowany, a umieszczona w kanale grzewczym wanna z wymiennikiem (grzejnikiem) zabezpieczona przed zabrudzeniem. 

Oczywiście można wypełnić podest posezonowy zupełnie innnym materiałem, jednak w takiej sytuacji pas kanału będzie widoczny na podłodze. Warto pamiętać, że podest posezonowy to rozwiązanie stosowane tylko wtedy, kiedy nie korzystamy z ogrzewania, a więc po sezonie grzewczym, np. latem, lub kiedy chcemy zabezpieczyć kanał na czas prac remontowych.

Rodzaje maskownic na grzejnik kanałowy

Podest anodowany rolowany Regulus c-35 (czarny) 7mm 250 L2500Nowoczesna maskownica na grzejnik kanałowy może być wykonana z drewna, aluminium malowanego lub anodowego. Wspomniane modele są dostępne w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych i mogą się różnić między sobą grubością szczebli, dystansem między nimi oraz sposobem ich ułożenia. Jeśli chcesz, żeby kratka była wytrzymała i odporna na korozję, to wybierz maskownicę z aluminium, które zostało poddane procesowi anodowania. Na powierzchni takiego materiału wytwarza się warstwa tlenku, która wzmacnia strukturę metalu i znacząco wydłuża jego żywotność.

Dużym zainteresowaniem cieszą się podesty tzw. standardowe aluminiowe - profile, tuleje dystansowe oraz obramowanie podestu pomalowane są w tym przypadku na kolor srebrzysty perłowy, klienci wybierają też  podesty malowane (palety RAL K7 – ponad 200 barw), kiedy chcą dopasować kolor szczebli do posadzki. W przypadku podestów drewnianych najczęściej dobierane są do rodzaju drewna, z kórego została wykonana podłoga (dąb, buk) lub zamawiane są w postaci surowej, nieimpregnowanej do samodzielnej obróbki przez użytkowniak np. barwienia, patynowania, bielenia.

Kratki na grzejnik kanałowy mogą się także różnić między sobą kształtem. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są modele narożne, które służą do kątowego połączenia kanałów grzewczych i należy je zamawiać w zestawie z całym podestem. Takie modele posiadają dowolny kąt narożników w przedziale 90° do 180°.

Jak czyścić grzejnik kanałowy?

Utrzymanie grzejnika kanałowego w czystości jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia. Jeśli nie chcesz, aby drobinki kurzu stale unosiły się w powietrzu, to musisz regularnie przemywać kratkę wilgotną ściereczką i odkurzać cały kanał. Na szczęście wykonanie tych czynności nie zajmuje dużo czasu, szczególnie jeśli wybierzesz dobrej jakości maskownicę, która zapewni Ci łatwy dostęp do kanału. Sam grzejnik również warto od czasu do czasu oczyścić z kurzu. Aby to zrobić, przetrzyj lamele wymiennika wilgotną ściereczką z odrobiną delikatnego detergentu. W ten sposób skutecznie zadbasz o jakość powietrza w Twoim domu. Pamietaj o zachowaniu ostrożności w przpadku modeli z wentylatorem – CANAL VENT. Te nie powinny mieć kontaktu z wodą.

Polecane maskownice na grzejnik kanałowy marki Regulus

Maskownica na grzejnik kanałowy pomoże Podest drewniany zwijany Regulus buk kość 400 L2300Ci estetycznie ukryć system grzewczy umieszczony w podłodze. Z łatwością wybierzesz kolor i wzór, który będzie idealnie pasował do wystroju Twojego domu – wystarczy, że zapoznacz się z ofertą firmy Regulus.  Jeśli szukasz sprawdzonego modelu w dobrej cenie to w asortymencie tego producenta znajdziesz różne rodzaje kratek wykonane z trwałych i odpornych na przypadkowe uszkodzenia materiałów.

W nowoczesnym wnętrzu świetnie będzie się prezentować maskownica aluminiowa rolowana Regulus 7 mm 250 L1000 w kolorze srebrnym.

Jeśli interesuje Cię podest anodowany, to możesz się zdecydować na kratkę do grzejników kanałowych Regulus c-35 (czarny) 7 mm 350 L2500.

Natomiast w eleganckich wnętrzach doskonale się sprawdzą maskownice drewniane wykonane z wysokie jakości buku takie jak na przykład podest drewniany zwijany buk kość Regulus 400 L2300.

Firma Regulus oferuje szeroki wybór podestów, dzięki czemu z łatwością wybierzesz kolor i wzór, który będzie idealnie pasował do wystroju Twojego domu. Jeśli chcesz szybko i bezpiecznie zamówić dobrej jakości maskownicę na grzejnik kanałowy, to sprawdź asortyment hurtowni hydraulicznej Onninen. Znajdziesz tam produkty marki Regulus w bardzo atrakcyjnych cenach. W efekcie bez problemu kupisz model, który pomoże Ci w stworzeniu eleganckiego i przytulnego wnętrza.

Sprawdź maskownice do grzejników kanałowych w hurtowni Onninen

Zawór termostatyczny do grzejnika
Centralne ogrzewanie