Elektryczne ogrzewanie podłogowe - charakterystyka

Dodano: środa, 17.05.2023


W ostatnim czasie coraz częściej pojawia się temat elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jeśli i my chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej o tym źródle ogrzewania, to poniższy artykuł może rozwiać wiele wątpliwości. Zapraszamy!

ogrzewanie podłogowe

Jakie są koszty instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Koszty instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego to coś, co najbardziej interesuje każdego inwestora przystępującego do tego zadania. Nie da się go jednoznacznie określić, gdyż tak naprawdę zależy to od wielu czynników. Do najważniejszych zaliczymy oczywiście zakup sterowników (termostatów, materiałów izolacyjnych oraz części instalacyjnych). Nie można też zapomnieć o cenie projektu. Nie ma więc przypadku w tym, że koszty mogą się różnić, na co wpływa nie tylko wybór dostawcy i produktów, ale również regionu w Polsce, w jakim planowana jest inwestycja. Wiele też zależy od tego, czy decydujemy się na samodzielny montaż podłogówki, czy korzystamy w tym celu z usług profesjonalnej firmy. Biorąc jednak pod uwagę różne kosztorysy, można przyjąć, że przeciętnie za metr kwadratowy powierzchni ogrzewanej trzeba wydać od 100 do 150 złotych. Niemniej, w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego odchodzi nam koszt zakupu kotła grzewczego i stworzenie lub zmodernizowanie sieci centralnego ogrzewania.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - koszty utrzymania

Z każdym rokiem rośnie popularność ogrzewania podłogowego elektrycznego, co nie dziwi, patrząc na komfort, jaki można zyskać. Ciepło rozchodzi się szybko i równomiernie po całym pomieszczeniu, zapewniając doskonały mikroklimat we wnętrzu. Niezwykle ważną zaletą jest również to, że montaż elektrycznego ogrzewania nie jest tak czasochłonny, jak wodnego. Tak naprawdę można je zamontować i uruchomić już w jeden dzień! Inwestorzy też cenią je za brak serwisowania, gdyż tego rodzaju ogrzewanie jest praktycznie bezawaryjne. No dobrze - ktoś może pomyśleć, że skoro jest tak dobrze, to jakie jest zużycie prądu w przypadku tego rodzaju ogrzewania?

Oczywiście, najwięcej zależy od obowiązujących cen prądu. Te często różnią się między sobą w zależności od lokalizacji i dostawcy. Generalnie w ostatnim czasie poszły one do góry, a i zapowiadane są kolejne podwyżki. Niemniej, patrząc na to, ile można zyskać, czyli komfort, niezawodność i nieduże koszty inwestycyjne - warto rozpatrzyć taką inwestycję. Istotne też jest to, że można zmniejszyć koszty eksploatacyjne poprzez poprawienie klasy energetycznej budynku. Im jest ona wyższa, tym koszty ogrzewania prądem będą niższe. Dobrze więc wraz z inwestycją w elektryczne ogrzewanie podłogowe pomyśleć też o dociepleniu ścian domu, wymianie okien, drzwi itd. Ma to naprawdę duże znaczenie, co potwierdzą właściciele domów pasywnych, w których za sprawą doskonałych warunków termoizolacyjnych ogrzewanie prądem jest bardzo efektywne, a rachunki za prąd bardzo niskie.

Najlepsze produkty do instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego w hurtowni Onninen

Nie ma wątpliwości, że wraz z rosnącymi cenami różnych źródeł energii ogrzewanie elektryczne zyskuje na znaczeniu, tym bardziej że rynek oferuje szeroką gamę urządzeń, żeby w ten sposób ogrzewać domy i mieszkania. Dostępne są promieniujące płyty grzewcze, piece akumulacyjne, a zwłaszcza elektryczne kable, maty i folie grzewcze, które pod wieloma względami są najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem, aby ogrzać wnętrze energią elektryczną. Znajdziemy je w hurtowni Onninen, między innymi kable grzewcze DEVIflex. dwużyłowe, z mechaniczną odporną czerwoną powłoką z PCV. Ich okrągły pokrój ułatwia instalację w różnych konstrukcjach podłóg wewnątrz budynków oraz w systemach ogrzewania rur. Są chętnie wybierane przez swoje zalety. Są łatwe w instalacji, elastyczne, bezpieczne, a poza tym cechuje je wysoka wytrzymałość mechaniczna. Zamiast kabli grzewczych można użyć mat grzejnych, które też są dostępne w ofercie hurtowni Onninen. Błyskawicznie się je rozkłada. Pokrywają każdy centymetr podłogi, zapewniając doskonałe warunki cieplne.

Nie ma wątpliwości, że popularność elektrycznego ogrzewania podłogowego będzie rosła z każdym rokiem. Warto również pomyśleć o tym, czy tego rodzaju inwestycja nie będzie korzystna w naszym przypadku.

Podłogówka
Centralne ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe elektryczne