Jaką żarówkę LED wybrać do poszczególnych pomieszczeń?

Dodano: czwartek, 2.09.2021


Obecnie na rynku dostępnych jest tyle różnych rodzajów żarówek, że wybór źródła światła do konkretnej lampy może sprawiać nie lada problemy. Jeśli zajmujesz się instalacją oświetlenia, zapoznaj się z naszym wyczerpującym poradnikiem dotyczącym rodzajów żarówek, ich gwintów oraz barwy światła. Sprawdź, jakie LED-y wybrać do poszczególnych pomieszczeń w budynku!

Encyklopedia oświetlenia - jakie LED'y wybrać? Jakie są rodzaje gwintów?

Specyfikacja żarówek LED

Żarówki LED zdecydowanie różnią się od tradycyjnych wolframowych źródeł światła, które jeszcze kilkanaście lat temu powszechnie wykorzystywano w polskich domach. Były one względnie tanie, ale cechowały się bardzo krótką żywotnością (do tysiąca godzin świecenia), więc podlegały częstym wymianom. Decyzją Unii Europejskiej zostały wycofane z użytku ze względu na wysoką emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Jedną z alternatyw dla tradycyjnych żarówek stały się właśnie LED-y. Cechują się one większym poziomem energooszczędności, co czyni z nich ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Bazują na diodach elektroluminescencyjnych. W przeciwieństwie do modeli wolframowych nie nagrzewają się i są odporne na wstrząsy oraz intensywną eksploatację. Zużywają też o ok. 80% mniej energii, przy czym mogą świecić od 15 do nawet 100 tysięcy godzin.

Do dyspozycji instalatorów są także między innymi:

 • Żarówki halogenowe - posiadające żarnik z wolframu i wypełnione gazem szlachetnym oraz niewielką ilością halogenu. Działają jedynie 2 -3 tysiące godzin i zużywają więcej energii niż LED-y. Mogą przyjmować bardzo małe rozmiary, więc często stosuje się je w oświetleniu punktowym czy wbudowanym.
 • Świetlówki kompaktowe - fluorescencyjne źródła światła, które żywotnością i zużyciem energii dorównują LED-om. Choć są od nich tańsze, z czasem świecą coraz słabiej, zwłaszcza w niskich temperaturach. Mogą też zaburzać percepcję kolorów.

Jak widzisz, najwygodniejszym - a zarazem najbardziej opłacalnym rozwiązaniem - są żarówki LED. Standardowe warianty mogą przyjąć postać:

 • tradycyjnych żarówek - imitujących wycofane żarówki wolframowe, dających cieplejsze światło,
 • reflektorów GU10 - alternatywy dla reflektorów halogenowych, która nie nagrzewa oświetlanych obiektów,
 • reflektorów GU 5.3 - które od GU10 różnią się niższym napięciem (12V zamiast 230V).

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Na rynku spotkasz się także ze świetlówkami LED, które dostępne są w następujących odmianach:

 • spirale - od razu dają mocne, stałe światło; świetnie nadają się do oświetlania stanowiska pracy,
 • rurki - cechują się szerokim zakresem mocy i stosowane są w miejscach, gdzie źródło światła pozostaje niewidoczne,
 • świetlówki dekoracyjne - mają niewielkie wymiary i są stosowane w miejscach, gdzie źródło światła jest celowo eksponowane.

Rodzaje Gwintów żarówek

Jakikolwiek rodzaj żarówek wybierzesz, mogą się one różnić gwintami. To elementy pozwalające na ich montaż w oprawie oświetleniowej. Choć istnieją specjalne przejściówki umożliwiające instalację dowolnego źródła światła w lampie, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej żarówki. Jakie rodzaje gwintów występują zazwyczaj na rynku?

 • żarówka E27 - to najczęściej spotykany typ gwintu, cechujący się średnicą 27 mm. Stosuje się go właściwie w każdym rodzaju żarówek - od LED-ów, przez halogeny i świetlówki kompaktowe, aż po promienniki podczerwieni. Wykorzystuje się go przede wszystkim w obiektach mieszkalnych.
 • żarówka E14 - odznacza się średnicą 14 mm i jest stosowany w instalacjach o niższej mocy (np. w lampach dekoracyjnych). Występuje w LED-ach, halogenach i świetlówkach.
 • żarówka GU10 - wtyk montowany na zatrzask z grubymi widełkami. Występuje w LED-ach, halogenach i świetlówkach przeznaczonych do reflektorów.
 • MR16 - wtyk mocowany na wcisk, cechujący się wąskimi widełkami. Posiadają go tylko LED-y i halogeny, stosowane przede wszystkim w sufitach podwieszanych czy oprawach wmontowanych w meble.
 • żarówka MR11 - mniejszy wariant powyższego wtyku reflektorowego. Posiada bardzo cienkie widełki i jest stosowany w oświetleniu dodatkowym i dekoracyjnym.
 • G4 - najwęższy wtyk, wykorzystywany w oświetleniu ozdobnym.

Barwa światła żarówek

Jaką żarówkę LED wybrać do poszczególnych pomieszczeń, jaką barwę światła wybrać?Większość rodzajów żarówek występuje w różnych temperaturach barwowych. Są to wartości wyrażane w Kelwinach i wpływające na wygląd wnętrza oraz panującą w nim atmosferę. Barwa światła w dużym stopniu decyduje więc o samopoczuciu i koncentracji użytkowników danego pomieszczenia. Światło można określić jako:

 • Ciepłe - mieści się w zakresie do 3200 K, ma właściwości uspokajające i relaksujące. Oświetlone w ten sposób pomieszczenie sprawia wrażenie przytulnego i sprzyja odpoczynkowi. Żarówki tego typu są przyjazne dla oczu.
 • Neutralne - mieści się w spektrum od 3300 K do 4500 K i imituje światło dzienne. Żarówki o tej barwie instaluje się zazwyczaj w salonach czy jadalniach.
 • Zimne - przekracza wartość 4600K i sprzyja koncentracji. Nie jest przyjazne dla oczu, ale może optycznie powiększyć oświetlaną przestrzeń. Ze względu na właściwości pobudzające żarówki tego typu najczęściej wykorzystuje się w miejscach pracy.

Każde wnętrze potrzebuje świateł o różnych barwach. Warto zapewnić użytkownikom możliwość dostosowania oświetlenia do aktualnych potrzeb - na przykład poprzez instalację w salonie zarówno lamp funkcjonalnych, jak i dekoracyjnych.

Sprawdź ofertę żarówek LED marki Helios


Jakie żarówki LED wybrać do poszczególnych pomieszczeń budynku?

Ledowa żarówka HeliosInstalując oświetlenie wewnętrzne w budynku, musisz dobrze zastanowić się nad doborem żarówek do każdego pomieszczenia. O ile decyzja dotycząca gwintów podyktowana będzie budową lamp, o tyle kwestia mocy czy barwy światła zależy wyłącznie od preferencji. Jakimi zasadami warto się kierować?

 • Oświetlenie pokoju dziennego - jak wspomnieliśmy wyżej, w pomieszczeniu tego typu warto zastosować różne źródła światła. Ich kombinacja powinna pozwolić zarówno na wykonywanie codziennych obowiązków (mocne światło neutralne), jak i na odrobinę odpoczynku (słabsze światło ciepłe).
 • Oświetlenie sypialni - w pomieszczeniu nocnym należy ograniczyć się do żarówek o ciepłej barwie. Takie światło nie razi w oczy, a ponadto sprzyja relaksowi. Odporne na częste włączanie i wyłączanie LED-y doskonale sprawdzą się między innymi w lampkach nocnych.
 • Oświetlenie kuchni - kuchnia wymaga neutralnego lub nawet chłodnego światła. Zapewnia ono komfort prac i sprzyja wrażeniu czystości.
 • Oświetlenie łazienki - z tych samych powodów chłodnego LED-owego światła potrzebuje łazienka. Optycznie ją ono powiększy i zagwarantuje jej wrażenie sterylności.

Wybierz żarówki LED Helios!

Poszukując wydajnych i niezawodnych źródeł światła dla swoich klientów, sięgnij do asortymentu marki Helios. Jej produkty znajdziesz w ofercie naszej hurtowni internetowej. Dostępne są wśród nich nie tylko tradycyjne żarówki LED, ale także praktyczne naświetlacze czy promienniki podczerwieni przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Oświetlenie led