Energia elektryczna na otwartej przestrzeni: Gniazdo kempingowe

Dodano: poniedziałek, 6.11.2023


Kempingi w Polsce cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem i popularnością. To niezapomniana przygoda, jednak aby wyjazd był naprawdę udany należy się odpowiednio do niego przygotować. Jednym z akcesoriów jest gniazdo kempingowe - jakie wybrać i czym kierować się podejmując decyzję?

Gniazdo kempingowe z bezpiecznikiem na działce

Sprawdź gniazda kempingowe w hurtowni Onninen

Czym kierować się przy wyborze gniazda kempingowego?

Prąd to jedno z wynalazków ludzkości, bez których wiele osób nie wyobraża sobie życia. Wiele kempingów i pól namiotowych oferuje swoim gościom dostęp do energii elektrycznej, oczywiście za odpowiednią opłatą. Niewielu jednak rezygnuje z takiej możliwości, bo chyba nikt nie wyobraża sobie obecnie braku możliwości skorzystania z czajnika elektrycznego, telefonu czy dostępu do światła. Jednak aby korzystać z dobrodziejstw koniecznie zadbać trzeba o wyposażenie przyczepy kempingowej lub kampera w odpowiedniego rodzaju gniazda. Planując wyjazd warto w pierwszej kolejności sprawdzić czy w wybranej lokalizacji znajdują się pola kempingowe zapewniające dostęp do słupów dystrybucyjnych, a jeśli tak - jakie są warunki techniczne korzystania. Od tego zależy, jakie akcesoria i przyłącza będą niezbędne. Pod uwagę należy wziąć także możliwość ładowania akumulatora.

Adapter kempingowy Opal KAMPER 230V Uni-schuko,16A/3P Jedną z kluczowych kwestii jest wybór przedłużacza z odpowiednimi wtyczkami, aby w ogóle móc korzystać z rozdzielnicy kempingowej. W ofercie dostępneprzedłużacze o różnej długości kabla, jednak dużo ważniejszą kwestią jest system działania. Obecnie wykorzystywane są dwa warianty - tzw. system francuski, który charakteryzuje się obecnością bolców uziemiających lub w systemie siłowym (gniazda CEE), w wariantach 16 A, 32 A oraz 64 A. Od specyficznych parametrów zależy, jakie warianty gniazd kempingowych będą niezbędne.

Należy pamiętać, że nie wszystkie gniazda kempingowe są uniwersalne. Żeby podłączyć prąd do przyczep kempingowych potrzebne mogą być specjalne adaptery. Obecnie na rynku stosowane są dwa rozwiązania - gniazda siedmio oraz trzynastopinowe. Wybór odpowiedniego wariantu jest szczególnie ważny w przypadku przyczepy, ponieważ zgodnie z przepisami kierowca ma obowiązek zapewnienia odpowiedniego oświetlenia podczas holowania. W niektórych kempingach stosuje się jednak gniazda dedykowane. Ilość obecnych biegunów i przewodów jest kluczowym czynnikiem wyróżniającym poszczególne rozwiązania. Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na ilość styków, ponieważ każdy z nich pełni inną rolę i odpowiada za właściwe działanie m.in. światła cofania, kierunkowskazy itp.

Gniazdo w kamperze jest najważniejszym elementem w instalacji, to ono odpowiada za możliwość korzystania z energii elektrycznej wewnątrz “domu na kołach”. To od niego zależy czy instalacja elektryczna wewnątrz kampera i tym samym cały sprzęt będą pracowały prawidłowo. Dlatego też najlepiej stawiać na dedykowane rozwiązania, przygotowane przez znanych producentów. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort i warunki podczas wyjazdu z przyczepą kempingową powinno zadbać się, aby była wyposażona w odpowiednie warianty gniazd, jak np.:

  • gniazda naziemne, czyli rozwiązania, wyposażone we wtyczki oraz gniazda, zapewniają one możliwość podłączenia kampera do źródła energii elektrycznej podczas pobytu na kempingu, jak np. gniazd CEE,
  • gniazda ścienne - to rozwiązanie, które instalowane są na powierzchni ściany kampera lub na przyczepie kempingowej, pozwalają na podłączenie i ładowanie urządzeń, które do prawidłowego działania potrzebują prądu,
  • gniazda USB - to nowoczesne rozwiązania, działające podobnie jak gniazda ścienne, jednak urządzenia są do nich podłączane przy pomocy wtyczek USB, przeznaczone m.in. do ładowania telefonów, tabletów itp.,
  • gniazda multimedialne - to gniazdo wewnętrzne, pozwalające na podłączenie nowoczesnych sprzętów, jak np. telewizory czy konsole.

Wybierając odpowiedni wariant przyłącza trzeba też zastanowić się nad swoimi potrzebami, nad tym, ile czasu i z jaką intensywnością planujemy podróżować, jak również ile i jakie sprzęty planujemy podłączyć.

O czym pamiętać przy instalacji gniazda kempingowego?

Korzystanie z prądu podczas wakacji to duża wygoda, jednak najważniejsze jest, aby każde gniazdo kempingowe było po prostu bezpieczne. Decydując się na instalację elektryczną trzeba pamiętać o specyfice, bo pojazd pozbawiony jest kontaktu galwanicznego z ziemią. W związku z tym gniazdka zasilające przyczepę wyposażone są w specjalne uziemienie, w postaci kabla zasilającego o specyficznej budowie. Żeby odpowiednio pełnić swoją rolę, powinien to być kabel pocynowany - to trzyżyłowa linka, której przekrój wynosi 1,5 mm, w przypadku obciążenia o wartości 10 A, natomiast jeśli będzie ono wyższe, tj. 16 A, wówczas grubość kabla powinna wynosić 2,5 mm. W obu wariantach kabel powinien znajdować się w gumowej izolacji.

W instalacji przyłącza z okrągłą wtyczką powinny być zgodne ze specyfikacją CEE17.

Adapter kempingowy OPAL KAMPER wtyk 16A/3P 230VPojazdy, w których znajdują się gniazda 230 V, należy zwrócić uwagę, aby zawsze były one wyposażone w kołek uziemiający. Jego brak powodował będzie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi znajdujących się w pojeździe i jego pobliżu.

Duże znaczenie ma także klasa izolacji. Trzeba pamiętać, że w przyczepach kempingowych i kamperach instalacja jest w sposób szczególny narażona na trudne warunki, głównie wilgoć oraz duże wahania temperatury - upał, mróz.

Sporym zagrożeniem dla podłączonego sprzętu są też duże spadki napięcia w instalacji, do których dochodzi na polach kempingowych, gdzie jednocześnie wiele osób korzysta z energii elektrycznej. Aby uniknąć problemów można zdecydować się na montaż specjalnych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Jaką moc powinno mieć gniazdo kempingowe?

Wybierając odpowiednie warianty gniazd kempingowych i wtyczek należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na moc poszczególnych typów. Najbardziej powszechne gniazda, w kolorze niebieskim stosowane są dla napięcia 230 V. Warianty w kolorze czerwonym dedykowane są dla 380 V, a żółtym - 110 V.

Gniazda kempingowe w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni elektrycznej Onninen znaleźć można doskonałej jakości akcesoria, niezbędne na każdym kempingu, które pozwalają na zasilenie najczęściej używanych sprzętów, aby każdy wyjazd był naprawdę niezapomniany. Do zasilania prądem niezbędne będą: gniazdka, przejściówka,  jeśli korzystamy z nietypowych rozwiązań, warto jednak pamiętać, aby zawsze korzystać wyłącznie z wysokiej jakości rozwiązań, zapewniających odpowiednie bezpieczeństwo osobom znajdującym się w pobliżu.

Wśród dostępnych w Onninen propozycji znajduje się m.in. funkcjonalny adapter kempingowy z wtykiem 230 V Uni-schuko. Jest to gniazdo elektryczne przemysłowe z parametrami 16A/3P od producenta Opal. To uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu podłączyć można zarówno wtyczki dostosowane do gniazd:

  • typu F do 230 V typu schuko,
  • do gniazda 230 V z bolcem (w wersji F).

Dużym atutem produktu jest jego obudowa, zapewniająca szczelność. Wykorzystane tworzywo sztuczne zapewnia ochronę zgodnie z IP44.

Reduktor kempingowy OPAL KAMPER wtyczka 230V+OW 3x2,5mm2- 0,5m + gniazdo przenośne 16A 3PDrugim wartym uwagi wariantem jest adapter kempingowy wtyk 16A/3P przemysłowy, gniazdo tablicowe 230V, przygotowane przez Opal Kamper, wiodącego na rynku producenta akcesoriów elektrycznych.

Aby odpowiednio przygotować się na wyjazd warto zabrać ze sobą także reduktor kempingowy z wtyczką 230 V + OW 3x2,5mm, z gniazdem przenośnym. To rozwiązanie, które pomaga w przejściu z klasycznej wtyczki 230V na uni-schuko. Przy pomocy odpowiednich przedłużaczy można cieszyć się wszystkimi funkcjonalnościami zupełnie jak w domu. Teraz wyjazd na łono natury nie musi wiązać się z wyrzeczeniami, w wielu miejscach energię elektryczną uzyskać można bez większych przeszkód, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Sprawdź gniazda kempingowe w hurtowni Onninen

Gniazdo kempingowe 230V
Gniazdko zewnętrzne