Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, z jak wielu baterii i akumulatorów korzystasz na co dzień. Są one niezbędne w każdym urządzeniu elektrycznym bez stałego zasilania sieciowego, zegarku, aparacie, nocnej lampce, dziecięcej zabawce czy łazienkowych podgrzewaczach wody. W niektórych przypadkach dobór odpowiedniej baterii może być trudniejszy niż zwykle. Jak znaleźć odpowiedni model, odczytać oznaczenia i kiedy zamiast baterii alkalicznych warto wybrać akumulatorki?
Sprawdź baterie alkaliczne w hurtowni instalacyjnej Onninen
Jakie oznaczenia mają baterie?
Oznaczenia baterii pomagają znaleźć odpowiedni model, jeśli tylko potrafi się je rozczytać. Składają się one z trzech członów – dwóch wielkich liter i oznaczenia liczbowego.
Pierwsza litera w oznaczeniu odnosi się do technologii wykonania baterii i jej systemu chemicznego. Warto wiedzieć, że nie każda bateria posiada to oznaczenie. Jeśli jest ona wykonana w najbardziej podstawowej technologii i posiada ogniwo cynkowo-węglowe, w oznaczeniu pojawi się tylko jedna litera przed cyframi. Jeżeli oznaczenie posiada dwie litery, pierwsza z nich oznacza rodzaj ogniwa z jakiego jest wykonana bateria.
Najpopularniejsze oznaczenia baterii alkalicznych to:
- A – ogniwo cynkowo-powietrzne;
- C – ogniwo litowo-manganowe;
- L – ogniwo alkaliczne,
- P – ogniwo cynkowo-powietrzne;
- S – ogniwo srebrowe;
Druga litera oznaczenia baterii (pierwsza w przypadku ogniwa cynkowo-węglowego o krótszym oznaczeniu) odnosi się do kształtu baterii. Tu używa się jedynie trzech liter:
- R dla baterii cylindrycznych – do tej grupy zalicza się popularne baterie AA baterie AAA;
- F dla płaskich baterii płytkowych;
- S dla baterii prostokątnych i prostopadłościennych.
Ostatnia część oznaczenia baterii to cyfry, które są numerem katalogowym danego modelu. Co ciekawe, w wielu przypadkach nie są to losowo wybierane numery. W niektórych modelach odnoszą się one do wymiarów danej baterii, choć nie w każdym przypadku równie precyzyjnie. Dla przykładu popularne baterie AA nazywane paluszkami oznacza się jako R14505, a ich wymiary to dokładnie 14,5 mm średnicy i 50,5 mm wysokości.
Jaką pojemność powinna mieć dobra bateria?
Pojemność baterii często nie jest podawana przez producentów. Trudno dokładnie ją zmierzyć, a otrzymany wynik zawsze zależy od warunków pomiaru. Z drugiej strony pobór energii z baterii też nie jest stały i zależy przede wszystkim od urządzenia. Z tych powodów pojemność baterii podawana w mAh to bardziej orientacyjne przedziały niż dokładne wartości.
Jak więc znaleźć dobre i pojemne baterie? Zwróć uwagę na ich system chemiczny, ponieważ to właśnie od niego w największej mierze zależy pojemność.
- Baterie litowe uznawane za najpojemniejsze mieszczą około 3000 mAh.
- Baterie alkaliczne, jedne z najpopularniejszych, mają pojemność między 2000 a 2500 mAh.
- Dla porównania podstawowe baterie cynkowo-węglowe to między 400 a 1000 mAh.
Jeżeli szukasz pojemnych baterii do urządzeń o dużym poborze energii, weź pod uwagę baterie akumulatorowe przeznaczone do ponownego ładowania. Akumulatorki AAA i AA mogą mieć większą pojemność niż podobny model baterii alkalicznych nawet o ponad 1000 mAh! Co więcej, w ich przypadku pojemność jest mierzona znacznie precyzyjniej niż w jednorazowych bateriach nieładowalnych.
Kiedy warto zdecydować się na baterie akumulatorowe?
Baterie akumulatorowe w użytkowaniu nie różnią się od klasycznych baterii alkalicznych. Jedyną różnicą jest ich wielokrotne użycie. Ładowarka do akumulatorków uzupełnia zapas energii w bateriach ładowalnych, przez co po paru godzinach są gotowe do dalszego użytku. Akumulatory są nieco droższe niż baterie alkaliczne, jednak mają znacznie dłuższą żywotność i szybko mogą zwrócić włożoną w nie inwestycję.
Pamiętaj, że nie w każdym urządzeniu baterie akumulatorowe będą najlepszym wyborem. Poleca się je przede wszystkim do często używanych urządzeń o dużym poborze prądu. Korzystanie z akumulatorków w sprzęcie takim jak zegarek ścienny, który zużywa bardzo niewiele energii, nie przyniesie widocznych oszczędności. Zaleca się więc, by po akumulatorki sięgać wówczas, gdy w danym urządzeniu baterie alkaliczne wymagają zmiany już po około 2 miesiącach.
Baterie akumulatorowe również mają ograniczoną żywotność, a ich sporadyczne wykorzystywanie wcale jej nie przedłuży. Zwykle sprawdzają się dobrze przez 5 do 10 lat od daty ich produkcji. Wykorzystuj w pełni ich możliwości w urządzeniach, które często wymagają zmiany baterii.
Baterie i akumulatory w hurtowni Onninen
W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz wszystkie popularne rodzaje baterii i akumulatorów razem z niezbędnymi akcesoriami. Produkty pochodzą od renomowanych i sprawdzonych marek takich jak Kodak. Dostępne w atrakcyjnych cenach zachęcają do zrobienia niezbędnych zapasów, które przydają się w każdym domu czy biurze.
Najpopularniejsze baterie to tak zwane paluszki - alkaliczne baterie AA jak przykładowo bateria alkaliczna KODAK Ultra Premium AA-4 LR6 4 szt.. Wykorzystuje się w bardzo wielu urządzeniach, takich jak na przykład kamery, zabawki dziecięce, zegary czy różnego rodzaju piloty do sprzętu RTV. W niektórych urządzeniach korzysta się z tak zwanych małych paluszków, baterii AAA , które są nieco węższe. Idealnym wyborem baterii AAA będą baterie alkaliczne Kodak MAX AAA 10szt.
Jeśli chcesz zamienić baterie alkaliczne na akumulatory, i je znajdziesz w hurtowni Onninen. Baterie akumulatorowe Kodak AA KAAHRP-4 2100 mAh kosztuje nieco więcej niż baterie alkaliczne, jednak przez możliwość ładowania nieprędko będzie potrzebował wymiany. W Onninen znajdziesz także akcesoria takie jak ładowarka do baterii akumulatorowych jak chociażby rozwiązanie od firmy Kodak - ładowarka do baterii akumulatorowych Kodak K-620E + 4AA, i to odpowiednia zarówno do modeli AA, jak i AAA!