Ergonomia i wygoda pracy z młotowiertarką: Co musisz wiedzieć?

Dodano: wtorek, 22.08.2023


Młotowiertarka, nazywana również młotem obrotowo-udarowym, to sprzęt wykorzystywany w budownictwie. W jakich sytuacjach warto korzystać z młotowiertarki, czym różni się młotowiertarka od wiertarki udarowe i jakie modele są obecnie warte polecenia?

Instalator z wiertarką udarową

Sprawdź młotowiertarki w hurtowni Onninen

W jakich miejscach przydaje się młotowiertarka?

Młotowiertarka Rothenberger RH4000Młotowiertarka to sprzęt, który świetnie sprawdzi się do wykonania otworów w podłożach twardych - kamień, marmur czy beton. Dzięki odpowiedniemu osprzętowi doskonale poradzi sobie ze skuciem posadzek czy ścian. Urządzenia, o właściwie dopasowanych parametrach sprawdzą się zatem doskonale w branżach budowlanej i remontowej. Zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają pracę. Doskonałe zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, korzystających z tego typu sprzętu okazjonalnie, wyłącznie na prywatne potrzeby.

Czym się różni młotowiertarka od wiertarki udarowej?

Mimo dość podobnego zastosowania oba warianty urządzeń dość istotnie różnią się od siebie, o czym z całą pewnością wiedzą profesjonaliści. Najważniejszym kryterium jest zastosowanie. Dzięki wiertarce udarowej można przygotować otwory w miękkich oraz średniotwardych materiałach, natomiast młotowiertarki dzięki odpowiednio dużej mocy są przystosowane do wiercenia również w twardym betonie, a dłuto umożliwia również kucie. Współczesne modele wiertarek udarowych oraz młotowiertarek najczęściej posiadają możliwość wyłączenia udaru, dzięki czemu jeden sprzęt może być wykorzystany również do przygotowania otworów w materiałach miękkich.

Młotowiertarka bezszczotkowa Scheppach BCRH170-20ProSKolejną bardzo istotną kwestią jest rodzaj udaru. Obecnie wykorzystywane są urządzenia wyposażone w elektropneumatyczny udar, cechujący się wyjątkową wytrzymałością, dlatego stosowane są w modelach, z których korzystają profesjonaliści. Udar pneumatyczny zapewnia efektywną pracę, a jednocześnie nie wymagają wykorzystania dużej siły nacisku. Dzięki temu praca z tego rodzaju urządzeniem jest lżejsza, łatwiejsza i bardziej komfortowa. 

O różnicach między urządzeniami mówić można również w kontekście dodatkowych akcesoriów, jak wiertła, dłuta i inne elementy. W młotowiertarkach wykorzystywane są specjalne uchwyty SDS, które zdecydowanie poprawiają komfort pracy. To dzięki nim możliwe jest szybkie i sprawne zamocowanie wiertła i co bardzo ważne - nie są do tego potrzebne dodatkowe, specjalistyczne narzędzia.

Urządzenia różnią się między sobą również parametrami, dlatego szukając właściwego rozwiązania koniecznie trzeba zwrócić uwagę na moc, ilość obrotów, rodzaj zasilania, a także częstotliwość udaru i jego siłę. Im wyższa moc, tym w twardszych materiałach można będzie wiercić. Podobny wpływ ma liczba obrotów oraz częstotliwość i siła udaru. Im wyższe parametry, tym większe możliwości niesie ze sobą urządzenie. Z kolei wariant zasilania wpływa głównie na wygodę pracy. Obecnie dostępne są urządzenia z zasilaniem akumulatorowym i sieciowym. Akumulatory sprawdzą się świetnie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu.

Najlepsze młotowiertarki w hurtowni instalacyjnej Onninen

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy w dużym stopniu od potrzeb, rodzaju wykonywanych prac oraz faktu czy sprzęt wykorzystywany będzie sporadycznie, do użytku domowego czy na co dzień, profesjonalnie.

Jednym z wartych uwagi urządzeń jest młotowiertarka bezszczotkowa Scheppach BCRH170-20ProS. Jest to urządzenie akumulatorowe, co doskonale wpływa na jego mobilność. Może być wykorzystywane w każdym miejscu, bez względu na to czy jest dostęp do ładowania sieciowego. Urządzenie cechuje się szerokimi możliwościami regulacji, dzięki czemu łatwo dopasuje się do charakteru wykonywanych działań. Dużą zaletą jest możliwość wyboru wariantu wiercenia, urządzenie zostało bowiem wyposażone w 4-stopniową regulację. Poza wierceniem udarowym młotowiertarka umożliwia również kucie, odpowiednio - z blokadą lub bez.

Młotowiertarka Rawlplug SDS-MAX 1350WMłotowiertarka Rothenberger RH4000  to urządzenie solidne, wytrzymałe, cenione przez profesjonalistów. Doskonale sprawdzi się do kucia i wiercenia, zarówno z udarem, jak i bez. Narzędzie sprawdzi się do przygotowania otworów również w betonie i cegle, ale niewątpliwym atutem jest możliwość regulacji obrotów oraz wygodny i pojemny akumulator.

Młotowiertarka Rawlplug SDS-Max 1350W to sprzęt wysokiej jakości urządzenie, które dzięki kompatybilności z bogatym osprzętem znacznie ułatwia codzienną pracę. Świetnym rozwiązaniem zastosowanym przez producenta jest amortyzowana rękojeść, redukująca wibrację podczas pracy. Solidna, metalowa obudowa oraz odpowiednie zabezpieczenia sprawiają, że sprzęt jest rozwiązaniem naprawdę cenionym. Dużym atutem są też dodatkowe funkcje, pozwalające na wiercenie udarowe, podkuwanie, z możliwością regulacji obrotów i siły udaru.

Sprawdź młotowiertarki w hurtowni Onninen

Młotowiertarka
Mlotowiertarka Makita
Młotowiertarka Parkside
Młotowiertarka BOSCH
Młotowiertarka DeWalt
Młotowiertarka akumulatorowa