Filtr magnetyczny - Dlaczego warto zastosować go do instalacji c.o.?

Dodano: piątek, 8.10.2021


Współczesne instalacje grzewcze to skomplikowane systemy mechaniczno-elektroniczne, w których podstawowe elementy współpracują z licznymi urządzeniami dodatkowymi, podnoszącymi ich wydajność. Przykładem takich części są efektywne filtry magnetyczne. Mają one ogromny wpływ na jakość wody przepływającej przez rury centralnego ogrzewania. Poznaj wszystkie zalety stosowania tego typu urządzeń!

Filtr magnetyczny Ricom Energy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest filtr magnetyczny,
  • jakie zastosowanie znajduje,
  • dlaczego warto stosować filtry magnetyczne w instalacjach c.o.

Filtr magnetyczny - co to takiego?

Filtr magnetyczny to urządzenie stosowane w instalacjach wodnych w celu wychwytywania zanieczyszczeń - między innymi tlenków stali i żelaza, a także powstałych produktów korozji. Jego montaż przekłada się na wyższą jakość medium przepływającego przez system, co w oczywisty sposób wydłuża żywotność zaawansowanych urządzeń, takich jak pompy, wymienniki ciepła czy zawory.

Właściciele niektórych instalacji grzewczych rezygnują z montażu filtra magnetycznego, ograniczając się jedynie do stosowania inhibitora. Jest to substancja dodawana do wody w celu spowolnienia zachodzących w niej reakcji chemicznych. Środki tego typu zapobiegają korozji metali w systemie c.o., ale nie zatrzymują procesu wypłukiwania zanieczyszczeń z armatury.

Filtr magnetyczny stanowi rozwiązanie zdecydowanie skuteczniejsze niż sam preparat antykorozyjny. Co ważne, może służyć także jako dozownik inhibitora. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby użytkownik korzystał z obu tych rozwiązań na raz. Sam filtr również usuwa produkty posiadające właściwości ferromagnetyczne i inne zanieczyszczenia.

Sprawdź filtry magnetyczne Ricom Energy

Do czego służy filtr magnetyczny?

Do czego służy filtr magnetycznyMimo że na przestrzeni czasu instalacje c.o. dynamicznie się rozwinęły, wciąż najtańszym i najbardziej uniwersalnym medium grzewczym pozostaje woda. Niestety jest ona nośnikiem rozmaitych mikroelementów, które mogą uszkodzić delikatne elementy systemu. Zależność tę można porównać do negatywnego wpływu zanieczyszczonej wody na zdrowie i samopoczucie człowieka. Każdy użytkownik powinien więc dbać o jakość medium nie tylko w instalacji wodociągowej, ale też w grzewczej.

Zapewnieniu optymalnych parametrów wody w systemie c.o. służy wiele różnych urządzeń, spośród których szczególne znaczenie mają właśnie filtry magnetyczne. Wykorzystuje się je w celu wyłapywania zanieczyszczeń powodujących przedwczesne zużycie poszczególnych elementów instalacji. Przy braku powietrza powstaje w niej zazwyczaj czarny magnetyt, który częściowo opada na dno, a częściowo jest rozpraszany przez przepływ wody. Jeśli podobnie jak produkty korozyjne nie zostanie wychwycony i usunięty za pomocą filtrów magnetycznych, osiądzie na zaworach, pompach i rurach, powodując ich zatykanie i zmniejszenie efektywności całego systemu.

Filtr magnetyczny - dlaczego warto zastosować go w instalacji c.o.?

Dla większości instalatorów konieczność montażu filtrów magnetycznych w instalacji c.o. jest kwestią oczywistą i nie podlega żadnym wątpliwościom. Często mają oni jednak do czynienia z klientami, którzy odmawiają stosowania tych urządzeń. Decyzje takie spowodowane są przede wszystkim brakiem odpowiedniej wiedzy i przesadną oszczędnością. Jak więc przekonywać użytkowników do inwestycji w filtr?

Efekty stosowania filtra magnetycznego mówią same za siebie. Wystarczy kilka godzin pracy takiego urządzenia, aby gołym okiem zobaczyć skalę problemu. Skutecznym sposobem może się więc okazać zrobienie zdjęcia wychwyconych zanieczyszczeń magnetycznych i zaprezentowanie go klientowi. Jeśli wszystkie te substancje pozostaną w instalacji c.o., osadzą się na jej elementach, zwiększając zużycie energii i zmniejszając wydajność systemu.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

W efekcie usuwania wychwyconych zanieczyszczeń magnetycznych filtry:

  • zwiększają efektywność systemu - eliminując osady utrudniające przepływ,
  • poprawiają poziom oddawania ciepła - niwelując problem niedogrzanych grzejników,
  • redukują liczbę awarii systemu - na przykład takich jak zatarcia pomp.

Argumentem przemawiającym za stosowaniem filtrów magnetycznych, który może trafić do Twoich klientów, jest na pewno aspekt ekonomiczny. Eksperci szacują, że oszczędności płynące z takiej inwestycji sięgają nawet 5 - 6%. Oznacza to, iż koszt zakupu i montażu urządzenia ma szansę zwrócić się w przeciągu zaledwie jednego sezonu grzewczego.

W jakie filtry magnetyczne należy inwestować?

Wybór filtra powinien być uzależniony od wielu różnych czynników, indywidualnych dla każdego projektu. Właściwa decyzja zapewni skuteczne wyłapywanie i usuwanie zanieczyszczeń oraz efektywną pracę całej instalacji. Jako wykonawca musisz znać podstawowe parametry dla prawidłowego doboru filtra, takie jak:

  • wielkość przepływu wody w rurach,
  • średnica rurociągu, na którym ma zostać zamontowany filtr,
  • ciśnienie i temperatura wody, które mają znaczenie w przypadku instalacji przemysłowych.

filtr magnetyczny ricom energy

Można więc uznać, że dla instalacji domowej wystarczy dobrać magnetyzer o właściwych wymiarach gwintu. Pozostałe parametry - takie jak zakresy przepływu - w przypadku większości produktów odpowiadają wymaganiom z naddatkiem. Nieco więcej uwagi należy jednak poświęcić doborowi filtrów do przemysłowego systemu c.o. Uwzględnić trzeba nie tylko właściwości medium, ale także miejsce i sposób montażu urządzeń.

Poszukując wydatnych filtrów wychwytujących zanieczyszczenia magnetyczne i inne szkodliwe dla instalacji substancje, zwróć uwagę na asortyment marki Ricom Energy. Jej produkty znajdziesz w ofercie naszej hurtowni internetowej. Dostępne urządzenia cechują się najwyższą jakością wykonania i efektywnością pracy.

Filtr magnetyczny marki Ricom Energy wyposażony jest w przezroczystą obudowę oraz silny magnes wychwytujący zanieczyszczenia magnetyczne. Ma także wbudowany dodatkowy filtr osadów, wykonany ze stali nierdzewnej, oraz zawór do spustu zanieczyszczeń. 3-drogowy bypass urządzenia pozwala na czyszczenie wkładu lub jego wymianę bez konieczności wyłączania kotła.

Dostępne w asortymencie Ricom Energy filtry różnią się między sobą przede wszystkim pod kątem mocy kotłów, przy których mogą zostać zastosowane. W ofercie Onninen znajdziesz warianty przeznaczone do pieców o mocy 28 oraz 32 kW. Urządzenia mają też różne siły magnesu (11 000 - 15 000 NeFeB) oraz wartości ciśnienia (3 - 6 bar). Wszystkie pracują w szerokim zakresie temperatur (5 - 90 stopni Celsjusza) i są łatwe w montażu.

Magnetyzery Ricom Energy znajdziesz w ofercie Onninen!

Zdaniem profesjonalistów filtr magnetyczny powinien znaleźć się w każdej nowej instalacji centralnego ogrzewania. Może bowiem znacząco zwiększyć wydajność systemu, redukując przy tym jego awaryjność. Jeszcze większe znaczenie będzie miał w przypadku starych konstrukcji grzewczych, które podlegają modernizacji. Jeśli pracujesz przy takim zleceniu, stanowczo nakłaniaj klientów do montażu magnetyzera Ricom Energy. Zagwarantuje on dłuższy okres żywotności każdej instalacji c.o.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Filtr magnetyczny Afriso
Filtr magnetyczny 1 cal
Filtr magnetyczny 3/4