Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Dodano: poniedziałek, 23.05.2022


Ciepła woda w domu to współcześnie standard. Można ją uzyskiwać na różne sposoby: korzystając z kotłów gazowych, na węgiel, pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Jednak duże oszczędności, a jednocześnie niezawodność oferują fotowoltaiczne zestawy do grzania wody w bojlerach.

Fotowoltaika do grzania wody, czy się opłaca?

Panele fotowoltaiczne stały się bardzo popularnym rozwiązaniem, obniżającym rachunki za energię elektryczną przez długie lata. Dodatkową motywacją do ich instalacji są dopłaty rządowe, choć najnowszy program jest znacznie mniej atrakcyjny od poprzedniego. Jednak wciąż się opłaca. Nie ma też przeszkód, by fotowoltaikę zatrudnić do podgrzewania wody.

Sprawdż panele fotowoltaiczne w Onninen

Takie rozwiązanie wymaga pewnych nakładów finansowych, ale później za prysznic, kąpiel czy gotowanie już się nie płaci. Podgrzewanie nie wymaga dużej mocy, zwykle wystarczają zestawy złożone tylko z czterech paneli fotowoltaicznych o mocy 2–4 kWp. Na rynku oferowane są też wersje z sześcioma lub ośmioma panelami. Biorąc pod uwagę wciąż rosnące rachunki za energię elektryczną, taka inwestycja szybko się zwróci. Warto też rozważyć taką instalację w domku letniskowym czy altance ogrodowej, dla której koszt wybudowania przyłącza elektroenergetycznego oraz opłat przesyłowych jest nieopłacalny. Takie rozwiązanie z pewnością zwiększy komfort wypoczynku.

Dlaczego warto ogrzewać wodę fotowoltaiką?

Fotowoltaika do grzania wody, czy się opłaca?Sam zestaw fotowoltaiczny do grzania wody nie jest zbyt skomplikowany. Wymaga on podłączenia niewielu elementów, które dostarczane są w komplecie, z zabezpieczonymi elementami. W związku z tym istnieje niewielkie zagrożenie awarią. Nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające, by wytwarzać prąd za pomocą paneli właściwie przez cały rok, pomijając noce i okresy mocno pochmurne.

Istnieje wiele zalet ogrzewania wody użytkowej za pomocą systemu paneli fotowoltaicznych. Dzięki takiej mikroinstalacji uzyskujemy:

  • darmowe ogrzewanie
  • bezobsługowe działanie (bez potrzeby włączania czy wyłączania, jak w piecach)
  • bezawaryjność dzięki prostej, bez części ruchomych, konstrukcji paneli
  • całoroczne działanie, praktyczne niezależnie od pogody
  • ciepła woda użytkowa dostępna przez cały rok
  • długoletnia wydajność – jak w typowych mikroinstalacjach do około 25 lat
  • ogromne oszczędności, jeśli woda już jest ogrzewana energią elektryczną
  • możliwość wykorzystania zestawu do innych celów

Poszczególne elementy zestawu fotowoltaicznego

Mikroinstalacje fotowoltaiczne dzielą się na dwa rodzaje:

  • off-grid – działająca poza siecią. Nie trzeba jej zgłaszać do zakładu energetycznego, ale do sprawnego działania wart zaopatrzyć się w magazyn energii (rodzaj akumulatora gromadzącego prąd).
  • on-grid – nadwyżki produkcji są oddawane do sieci elektroenergetycznej, w nowym programie można ją sprzedać, ale już nie wykorzystać w razie niedoborów wytwarzania z domowej instalacji.

Na potrzeby ogrzewania wody z użyciem fotowoltaiki można zakupić gotowy zestaw złożony z paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika), czyli przetwornicy napięcia przekształcającej prąd stały wytwarzany przez instalację słoneczną na zmienny stosowany w sieci i zwykle przewodów o długości 25–30 m ze złączami MC4 z jednej strony i konektorami oczkowymi do przetwornicy z drugiej. Zwykle nie dołącza się zestawów montażowych, te trzeba dokupić osobno. W wielu kompletach stosuje się przetwornicę Eco Solar Boost MPPT-3000 PRO o mocy 3,5kW pozwalającą na obsługę dwóch urządzeń. Mogą to być dwa bojlery, ale można też jedno gniazdo do innych celów, np. ogrzewania podłogowego.

W przypadku dość prostych elementów można zaryzykować montaż samodzielnie, jednak zaleca się, by skorzystać z usługi specjalistów. Wbrew pozorom nie tak trudno popełnić błąd bez fachowej wiedzy.

W przypadku ogrzewania wody użytkowej niepotrzebna jest duża moc instalacji. Zwykle wystarcza 2 do 4 kW, znacznie mniej, niż na ogrzanie całego budynku. Co za tym idzie, zestaw fotowoltaiczny do grzania wody zawiera mniejszą liczbę modułów fotowoltaicznych.

Działanie zestawu fotowoltaicznego

Cały system funkcjonuje na podobnej zasadzie jak normalna instalacja fotowoltaiczna. Wyprodukowany przez panele prąd stały trafia do inwertera, jest zamieniany na zmienny i wprowadzany do domowej sieci. W przypadku podgrzewania wody, energię elektryczną wykorzystuje grzałka w bojlerze. Należy natomiast pamiętać, by nie wymagał on większej mocy zasilania, niż oferuje to zestaw do ogrzewania, by woda nie była zbyt chłodna. I koniecznie musi być wyposażony w termostat utrzymujący zadaną temperaturę.

Fotowoltaika do grzania wody, czy się opłaca?

Oczywiście, poza ogrzewaniem wody, zestawów można używać do innych odbiorników energii elektrycznej. Jednak w niewielkim zakresie. Do zaspokojenia potrzeb całego domu i jego wyposażenie potrzebne są instalacje o znacznie wyższej mocy. One także mogą ocieplać wodę. Wybór zależy od potrzeb, zasobności kieszeni i powierzchni pod panele. Małe zestawy do bojlerów często montuje się na ziemi, a nie na dachu. Zwykle też są przygotowane do pracy poza siecią elektroenergetyczną.

Ile kosztuje zestaw fotowoltaiczny?

W porównaniu z całą instalacją fotowoltaiczną zestaw fotowoltaiczny nie jest aż drogi. W jego skład elementów takiego asortymentu wchodzą: 4–8 paneli słonecznych, komplet przewodów oraz przetwornica. Silne wzrosty cen w Polsce spowodowały, że instalacje z czterema modułami kosztują około 5,5–6 tys. zł. Przy większej liczbie paneli i większych mocach trzeba się liczyć z wydatkami na poziomie mniej więcej 8 tys. zł.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Zestaw fotowoltaiczny przyszłością dla gospodarstw domowych

Zestaw fotowoltaiczny to jeden z dostępnych sposobów podgrzewania wody użytkowej. W porównaniu do urządzeń zasilanych gazem czy energią elektryczną z sieci ma tę niepodważalną zaletę, że pozwala zapomnieć o podwyżkach opłat i cieszyć się ciepłą wodą ogrzaną za darmo. Jest także znacznie lepszy od odchodzących w przeszłość kolektorów słonecznych. Są to konstrukcje złożone z wieloma urządzeniami mechanicznymi, pompami i sterownikami. Duża ich część wymaga osobnego zasilania z sieci i wykorzystania akumulatorów żelowych. W efekcie nie są bezkosztowe, natomiast z powodu skomplikowanych elementów są podatne na awarie. Najnowsze mają co prawda mniej wad, ale z tego powodu ich ceny nie są niskie.

Postęp techniczny powoduje, że fotowoltaika staje się coraz lepsza i bardziej wydajna. Zestawy do ogrzewania wody w bojlerach oferują (po jednorazowym wydatku) kilkadziesiąt lat darmowej energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego przetwarzanego na energię elektryczną. Z ich zalet mogą korzystać nie tylko domy rodzinne, ale też inne obiekty, np. gospodarstwa agroturystyczne goszczące sezonowo turystów.

Podgrzewanie wody z użyciem instalacji fotowoltaicznych przynosi korzyści nie tylko ekonomiczne i użytkowe, ale także środowiskowe eliminując emisję CO2 i zanieczyszczeń powietrza.

Sprawdź panele fotowoltaiczne w Onninen

Fotowoltaika 10kw
Panele fotowoltaiczne 450W
Zestaw fotowoltaiczny
Zestaw fotowoltaiczny 10kW
Zestaw fotowoltaiczny 5kW
Fotowoltaika do grzania wody
Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv