Czy panele fotowoltaiczne można mieć na balkonie?

Dodano: piątek, 7.04.2023


Ceny prądu rosną, nie widać szans na odwrócenie tego trendu. Aby uniknąć płacenia wysokich rachunków, często zbyt obciążających dla domowego budżetu, a przy okazji postawić na przyjazne dla środowiska naturalnego, niegenerujące zanieczyszczeń powietrza źródło energii, warto zainwestować w panele fotowoltaiczne.

fotowoltaika na balkonie

Fotowoltaika, służąca po pozyskiwania, z pomocą specjalnych paneli, elektryczności z energii słonecznej, zyskuje coraz większą popularność w Polsce i na świecie. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na wydatne zmniejszenie rachunków za prąd, a przy tym na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Słońce jest wszak najbardziej ekologicznym i w pełni darmowym źródłem energii. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, panele fotowoltaiczne najłatwiej jest zainstalować na dachu. Jeżeli jednak nasze mieszkanie mieści się w bloku lub punktowcu... też możemy zainwestować w fotowoltaikę na balkonie.

Sprawdź panele fotowoltaiczne w hurtowni Onninen

Czy można zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonie?

Oczywiście, że można. Służą do tego tzw. balustrady fotowoltaiczne. Od strony technicznej i prawnej instalacja fotowoltaiczna montowana na balkonie nie różni się od zwykłego montażu prosumenckiego, czyli np. fotowoltaiki na dachu budynku jednorodzinnego. Podobnie jak dachowa, składa się z odpowiednio dobranej ilości modułów fotowoltaicznych oraz falownika. Różnice polegają głównie na decyzyjności, finansowaniu inwestycji, rodzaju podłączenia i wielkości instalacji.

Wymaganie pozwolenia na instalację modułów fotowoltaicznych na balkonie

Montaż paneli fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez spółdzielnie lub wspólnoty różni się od zwykłego montażu prosumenckiego (czyli we własnym domu jednorodzinnym) na poziomie decyzyjności. Dotyczy bowiem części wspólnych budynku, a zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, wszystko, co jest widoczne z zewnątrz i połączone na stałe z bryłą bloku, należy do ogółu mieszkańców. Dotyczy to również barierek na balkonie.

Zatem o tym, czy możemy zamontować panele fotowoltaiczne na naszym balkonie, decyduje statut spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej i wola jej członków bądź zarządu. Dlatego też istotne jest ustalenie, czy spółdzielnia (jeśli mamy lokal spółdzielczy) działa jako właściciel czy jako zarządca.

Do podjęcia inwestycji konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty lub spółdzielni. W celu trzeba złożyć wniosek wraz z projektem instalacji. Projekt, dodajmy, zazwyczaj tworzy firma, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie montażu. Bez dopełnienia tej formalności nie ma możliwości zainstalowania fotowoltaiki na balkonie. Informacji dotyczących warunków wprowadzania zmian w częściach wspólnych budynku należy szukać w statucie spółdzielni lub wspólnoty.

Zasady rozliczania fotowoltaiki na balkonie

Domową instalację fotowoltaiczną można podpiąć do sieci publicznej (on-grid) lub nie (off-grid). W obu przypadkach korzystamy na tym finansowo, ale przy instalacji typu on-grid, część pozyskanej energii zwracamy do sieci. To, czego nie zużyjemy na opłaty za energię pobraną, dostaniemy na konto, ale tylko do 20 proc. wartości nadprodukcji. Resztę zakład przejmuje za darmo. Fotowoltaika jest więc tym bardziej opłacalna, im więcej prądu wykorzystamy i zmagazynujemy na własne potrzeby.

Jak jest z fotowoltaiką na balkonie? Ze względu na ograniczoną powierzchnię balustrady, każda instalacja paneli fotowoltaicznych na balkonie produkuje zbyt mało prądu, aby opłacało się ją podpinać do publicznej sieci energetycznej. Opłacalna jest więc instalacja off-grid, wytwarzająca prąd wyłącznie na potrzeby konkretnego mieszkania w bloku, która to energia elektryczna jest zużywana na bieżąco. Innymi słowy, będziemy rozliczani tak, jak dotychczas, tylko otrzymamy niższe rachunki.

Dofinansowania do paneli fotowoltaicznych na balkonie

Montując fotowoltaikę w domach jednorodzinnych, można korzystać z dofinansowania w ramach licznych programów unijnych i rządowych, takich jak Mój Prąd. W przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych na balkonie uzyskanie dofinansowanie jest dużo trudniejsze. Balkony są bowiem zbyt małe, aby pomieścić instalację o mocy elektrycznej powyżej 2 kW, a taka właśnie moc zainstalowana stanowi dolną granicę przyznawania dopłaty.

Nie wszystko jednak stracone, ponieważ można starać się o preferencyjny kredyt na cele ekologiczne, albo pomyśleć o montażu fotowoltaiki na dachu bloku.

Sprawdź panele fotowoltaiczne w hurtowni Onninen

Fotowoltaika 10kw
Panele fotowoltaiczne 450W
Zestaw fotowoltaiczny
Zestaw fotowoltaiczny 10kW
Zestaw fotowoltaiczny 5kW
Fotowoltaika do grzania wody
Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv