Fotowoltaika w rolnictwie: korzyści i wyzwania

Dodano: czwartek, 20.06.2024


Inwestycja w odnawialne źródła energii to dobry sposób na uniezależnienie się od publicznych dostawców energii – szczególnie w przypadku dużych zakładów przemysłowych, rolników i budynków jedno- lub wielorodzinnych.  W praktyce wykorzystanie energii słonecznej w rolnictwie pozwala na optymalizację kosztów prowadzenia upraw i utrzymania zwierząt hodowlanych. A zatem kiedy warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki do produkcji energii elektrycznej w rolnictwie? Przygotowaliśmy poradnik, wyjaśniając tym samym wymogi techniczne oraz wady i zalety fotowoltaiki w rolnictwie.

Rolne pola uprawne obok farmy fotowoltaicznej na ziemi nieużytkowej na tle nieba

Sprawdź fotowoltaikę i magazyny energii w hurtowni Onninen

Efektywne wykorzystanie fotowoltaiki na nieużytkowej ziemi

Panel fotowoltaiczny JA Solar 550WJAM72S30-550/MR SFInwestycja w systemy instalacji fotowoltaicznej pozwala wielu rolnikom na optymalne wykorzystanie gruntów, które są nieużytkowane pod uprawy. Jak to możliwe? Otóż takie tereny można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej nie tylko na własne potrzeby, ale także do odsprzedaży dla innych gospodarstw rolnych w okolicy.

Produkując energię elektryczną na nieużytkowanych terenach rolnych, możemy dążyć do niezależności energetycznej, a także wypracować dodatkowe zyski np. odsprzedając energię. Oprócz oczywistego zredukowania wysokości rachunków rolnika dbamy w ten sposób o środowisko naturalne – mniejsze zużycie prądu od publicznych dostawców to mniej emisji CO2 do atmosfery.

Alternatywną opcją, jaką może wykorzystać gospodarstwo rolne dysponujące nieużytkowaną ziemią, jest dzierżawa terenu pod panele fotowoltaiczne. Wykorzystanie w ten sposób terenu to pewna firma inwestowania w rozwój technologii OZE przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności rolnictwa.

Panele fotowoltaiczne dla rolnictwa – jakie warto wybrać?

Choć na rynku jest wiele modułów PV wartych uwagi w przypadku rolników, to jednak jest kilka modeli, na które szczególnie warto zwrócić uwagę:

  1. Panel fotowoltaiczny JA Solar 550W JAM72S30-550/MR SF – to wydajny panel monokrystaliczny, na który udzielana jest aż 12-letnia gwarancja. Sprawność ogniwa w tym przypadku to 21,3%.
  2. Panel fotowoltaiczny JA Solar 550W JAM72D30-550/GB SF – nowoczesny moduł bifacjalny dwustronny, na który otrzymujemy aż 25 lat gwarancji producenta na moc wyjściową.
  3. Zestaw fotowoltaiczny, Panel PV JA solar, falownik Huawei i rozdzielnica hermetyczna 10kW 400W – to świetny wybór dla mniejszego gospodarstwa rolnego, gdzie potrzebne jest dodatkowe źródło zasilania np. pomp wodnych lub zraszaczy na polach uprawnych.

Ulgi podatkowe na fotowoltaikę dla rolnictwa

Choć przed rolnikami inwestującymi w fotowoltaikę stoją spore wyzwania np. związane z ukształtowaniem terenu w górskich lokalizacjach, to jednak zdecydowanie warto dążyć do zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych poprzez wykorzystywanie najbardziej obiecujących rozwiązań, czyli instalacji fotowoltaicznych dla rolnictwa.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną dla rolnictwa, możemy skorzystać z ulgi rolnej. Zgodnie z Art. 3 Ustawy o podatku rolnym ulga inwestycyjna w podatku ze względu na inwestycję w instalację fotowoltaiczną przysługuje płatnikom gruntów rolnych, którzy są:

  • właścicielami gruntów,
  • posiadaczami samoistnych gruntów,
  • użytkownikami gruntów wieczystych,
  • posiadaczami gruntów, które stanowią własność Skarbu Państwa.

Minimalna wymagana ustawowo powierzchnia gruntów, kwalifikujących do skorzystania z ulgi inwestycyjnej dla rolnika to 1 ha.

Zestaw fotowoltaiczny, Panel PV JA solar, falownik Huawei i rozdzielnica hermetyczna 10kW 400WUlga inwestycyjna powoduje, że inwestycja w instalację produkującą prąd ze światła słonecznego dla rolnictwa jest naprawdę opłacalna. Aktualnie ulga to odliczenie 25% udokumentowanych wydatków związanych z zakupem oraz montażem systemu zwanego fotowoltaiką. Oprócz ulg podatkowych rolnicy mogą korzystać z różnych form dofinansowania.

Dodatkowo gospodarstwa rolne mogą wykorzystać wysokie kwoty dotacji z trzech programów: Ogólnopolskiego Programu Agroenergia, Programu Priorytetowego „AO – Ochrona Atmosfery” oraz Programu EKO – KLIMAT, Woda, powietrze, ziemia. 

Dzięki licznym dopłatom gospodarstwa rolne mogą stale inwestować w działania, które sprawią, że zwiększenie niezależności energetycznej stanie się faktem.

Sprawdź fotowoltaikę i magazyny energii w hurtowni Onninen

Fotowoltaika jako rozwiązanie dla hodowców

Gospodarstwa rolne produkując energię elektryczną oddawana do sieci energetycznej, mogą optymalizować koszty utrzymania budynków, maszyn oraz upraw.

Zastosowania fotowoltaiki w przypadku hodowców są różne i obejmują m.in.:

  • pompy wodne napędzane energią słoneczną,
  • efektywne oświetlenie pola pod uprawy i terenów wokół budynków rolnych,
  • wydajne systemy chłodzenia i wentylacji np. miejscach przeznaczonych do przechowywania plonów,
  • zasilanie budynków gospodarczych i magazynów.

Warto też dodać, że zastosowanie fotowoltaiki sprawia też, że rolnictwo staje się nowocześniejsze. Systemy tego typu mogą zapewniać niezbędną energię do zasilania inteligentnych systemów zarządzania gospodarstwem rolnym np. automatyczne systemy dozowania nawozów i nawadniania. W tym przypadku doskonale sprawdzą się gotowe zestawy fotowoltaiczne do wykorzystania przez nowoczesne rolnictwo.

Jak fotowoltaika może zwiększyć efektywność upraw?

W praktyce rolnictwo fotowoltaiczne przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, natomiast rolnik zyskuje możliwość efektywnego prowadzenia upraw. Wykorzystanie technologii przetwarzania odnawialnych źródeł energii na prąd pozwala na zrezygnowanie z większości usług świadczonych przez dostawców energii.

Zestaw fotowoltaiczny 8kW (Panel PV 400W JA Solar cały czarny, Falownik trójfazowy Solplanet 8kW, Rozdzielnica DC/AC hermetycznaA zatem jak fotowoltaika i magazyny energii przyczyniają się do efektywnego prowadzenia upraw? Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę:

  • moduły fotowoltaiczne mają sprawność nawet do kilkudziesięciu lat, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska naturalnego,
  • odpowiednio zaplanowane rozmieszczenie paneli instalacji fotowoltaicznej pozwala na optymalne zagospodarowanie gruntów rolnych,
  • instalacje z modułami PV nie wpływają negatywnie na wzrost upraw – co więcej, mogą realnie przekładać się na szybsze zbieranie plonów.

Rolnicy poprzez realizację takiej inwestycji w swoim gospodarstwie mogą nie tylko obniżyć koszty utrzymania całego gospodarstwa. Odpowiednio rozmieszczone moduły PV na gruntach rolnych mogą generować cień, który jest korzystny dla niektórych roślin uprawnych np. borówki.

Wymogi techniczne, a instalacja systemu fotowoltaicznego na gruncie rolnym

Przyczyniając się do zwiększenia poziomu ochrony środowiska naturalnego w ramach inwestowania w fotowoltaikę, zyskujemy jednocześnie realne zmniejszenie rachunków np. ogrzewania budynków gospodarczych.

Zanim zdecydujemy się zainstalować fotowoltaikę na gruncie rolnym, musimy spełnić kilka wymogów:

  • grunt o klasie IV lub niższej,
  • maksymalna odległość 200 m od linii energetycznych,
  • bezproblemowy dostęp do drogi publicznej z działki,
  • brak przeciwwskazań do montażu modułów PV w miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Dodatkowo podczas inwestycji w fotowoltaikę trzeba uzyskać pozwolenie na budowę i decyzję o warunkach zabudowy – dotyczy instalacji o mocy do 50 kW.

Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza, a środowisko na pewno jest nam wdzięczne za realizowanie takich inwestycji. Choć w niektórych regionach kraju zmienność produkcji energii z takiej instalacji może być spora, to jednak w większości przypadków możemy odnotować zwiększenie oszczędności związanych ze zużyciem prądu dostarczanego przez państwowe zakłady energetyczne.

Sprawdź fotowoltaikę i magazyny energii w hurtowni Onninen