Funkcje sprzęgła hydraulicznego w instalacji co

Dodano: poniedziałek, 13.03.2023


Sprzęgło hydrauliczne jest urządzeniem stosowanym w instalacjach grzewczych. To sposób, aby łączyć ze sobą różne obiegi, np. kotłowy z grzewczym, które charakteryzują się różnymi parametrami pracy. Jakie zadanie pełni sprzęgło i jak wybrać właściwy rozmiar?

Schemat podłączenia sprzęgła hydraulicznego w instalacji grzewczej

Sprzęgło hydrauliczne w systemie grzewczym

 Sprzęgło hydrauliczne FLEXBALANCEStosowanie sprzęgła hydraulicznego wykorzystywane jest w systemach średniej oraz dużej mocy. Urządzenie jest niezbędne wtedy, gdy jednocześnie funkcjonują różne układy, a każdy z nich posiada swoją pompę ciepła. W takiej strukturze konieczne jest urządzenie, które pomoże połączyć poszczególne obiegi, zrównoważy ciśnienie oraz przepływy między kotłem oraz instalacją odbiorczą. Rozwiązanie wykorzystywane w instalacjach grzewczych w pompach ciepła, przede wszystkim typu woda/powietrze oraz w kompaktowych i wiszących kotłach, w których pojemność wody nie jest duża. 

Sprawdź sprzęgła hydrauliczne w hurtowni Onninen

Sprzęgło hydraulicznae Flexbalance EcoPlus C 1Budowa sprzęgła hydraulicznego nie jest skomplikowana, ponieważ jest to zamknięty fragment instalacji, z podłączonymi króćcami. To element łączący kocioł z instalacją, który wykonany jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub węglowej.

Użytkowanie sprzęgła hydraulicznego niesie ze sobą wiele korzyści, wydłużając m.in. żywotność kotła oraz poszczególnych pomp. To świetny sposób na to, aby uniknąć konieczności regulowania poszczególnych układów. W praktyce wyróżnić można różne warianty sprzęgła hydraulicznego, dopasowywane do natężenia przepływu wody grzewczej. Regulacja natężenia umożliwia łagodzenie wpływów pracy poszczególnych odbiorników ciepła na jego źródło.

W systemie grzewczym sprzęgło hydrauliczne stosowane jest:

  • kiedy odnotowuje się zbyt wysokie opory przepływu w instalacji grzewczej w odniesieniu do wysokości podnoszenia, określonej dla pompy obiegowej, która wbudowana jest w kotle wiszącym,
  • kiedy występuje zbyt wysokie natężenie przepływu wody w obrębie instalacji grzewczej, które jest niewspółmierne do możliwości natężenia określonego dla danego kotła,
  • w kotłowniach kaskadowych, w których znajdują się kotły wiszące, wyposażone w pompę obiegową,
  • w kotłowniach kaskadowych, w których zainstalowane zostały kotły stało i niskotemperaturowe, gdzie konieczne jest zapewnienie określonej temperatury powrotu w obiegu,
  • gdy konieczne jest zapewnienie współpracy pomiędzy kotłami grzewczymi, a starymi elementami układu grzewczego.

W systemie grzewczym bardzo ważne jest, aby poszczególne elementy dopasowane były do określonych parametrów, wówczas wydajność całego układu będzie optymalna.

Bilans natężeń przepływu wody grzewczej przez kocioł i instalację grzewczą

Natężenie przepływu wody w instalacji grzewczej określane jest łącznie z natężeniem dopuszczalnym dla określonego modelu kotła. Wartość ta podawana jest w litrach na godzinę. Natężenie przepływu wody grzewczej przez kocioł określany jest przez dwa parametry. Pierwszym z nich jest moc grzewcza określonego obiegu, drugim jest różnica temperatur, jakie osiągane są w punkcie zasilania i powrotu. Całość wyliczana w oparciu o wzór matematyczny, dzięki czemu uzyskane wyniki to precyzyjne wartości, pozwalające dopasować wariant sprzęgła do potrzeb i możliwości danego układu.

Sprawdź sprzęgła hydrauliczne w hurtowni Onninen

Dobór sprzęgła hydraulicznego

Sprzęgło hydrauliczne ocieplone AfrisoSprzęgła hydrauliczne dostępne są w różnych wariantach, jednak wybór odpowiedniego modelu zależy od potrzeb projektu. Przeglądając ofertę sprzęgieł hydraulicznych można zauważyć, że różnią się one parametrami i przeznaczeniem. Wielu producentów zaznacza, dla jakich warunków i systemu dedykowane są poszczególne rozwiązania. Duże znaczenie ma informacja dotycząca mocy grzewczej, która przekazywana jest bezpośrednio do instalacji grzewczej, z uwzględnieniem różnicy temperatur, jakie osiąga się w punkcie zasilania i w powrocie do kotła.

Szukając odpowiedniego wariantu sprzęgła hydraulicznego konieczne jest ustalenie natężenia przepływu wody grzewczej. Właściwy dobór parametrów pozwala na uzyskanie optymalnych parametrów grzewczych w budynku oraz ograniczenie zużycia poszczególnych elementów układów. To rozwiązanie wygodne, funkcjonalne i wyjątkowo praktyczne.

Ważnym aspektem jest również kwestia posiadanego kotła, gdyż inne rozwiązania stosowane są w przypadku kotłów nisko i stałotemperaturowych oraz kondensacyjnych.  W przypadku stało i niskotemperaturowych kotłów możliwe jest podwyższenie temperatury powrotu, do czego nie dochodzi w przypadku wykorzystania kotłów kondensacyjnych.

Kolejnym kryterium jest pojemność wodna kotła. Jeśli maksymalne natężenie dla przepływu wody grzewczej jest niższe niż natężenie przepływu w instalacji, to konieczne jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego.

Sprawdź sprzęgła hydrauliczne w hurtowni Onninen

Sprzęgło hydrauliczne 2 obiegi
Sprzęgło hydrauliczne 3 obiegi
Sprzęgło hydrauliczne Afriso