Gdzie spotkać można elektrozawory? Sprawdź, który model sprawdzi się najlepiej

Dodano: wtorek, 25.07.2023


Do sterowania układami i napędami hydraulicznymi konieczne są zawory, przekierowujące przepływ czynnika roboczego w odpowiednie miejsce. Przełączanie ich stanu na odległość możliwe jest z pomocą układu elektrycznego. Operator, wciskając przyciski i pociągając dźwignie, może sterować całym układem z jednego miejsca. Takie rozwiązanie sprawdza się także w półautomatycznych i automatycznych systemach hydraulicznych. Sprawdź, w jakich konkretnych przypadkach najczęściej korzysta się z zaworów elektromagnetycznych.

Zawory sterujące i kurki metalowej instalacji hydraulicznej

Sprawdź zawory elektromagnetyczne w hurtowni Onninen

Gdzie stosuje się zawory elektromagnetyczne?

Zawór elektromagnetyczny 1/2" Socla WKB2 z cewkąElektrozawory znajdują szerokie zastosowanie w układach automatyki przemysłowej. Są również elementami układów maszyn budowlanych. Spotkać je można w samochodach osobowych czy domowych instalacjach hydraulicznych. Zawory elektromagnetyczne Pozwalają na precyzyjne sterowanie przepływem wody, gazów oraz cieczy roboczych. W związku z tym można wyróżnić różne typy zaworów elektromagnetycznych.

Zawór elektromagnetyczny membranowy

W przypadku zastosowań przemysłowych najczęściej wykorzystuje się elektrozawory membranowe. Materiał, z jakiego została wykonana membrana, ma duże znaczenie dla zastosowania danego zaworu. Tworzywo etylenowo-propylenowo-dienowe, nazywane EPDM, może pracować do temperatury 140°C. Niestety, to rozwiązanie nie sprawdza się przy współpracy z naoliwionym powietrzem, ponieważ zawór szybko ulega uszkodzeniu. Dlatego też stosuje się membrany z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego (NBR, do 90°C) lub fluorowego (FKM, do 140°C).

Sposoby działania i zastosowanie elektrozaworów

Zawór elektromagnetyczny Socla 3/4" WZB2 z cewkąMożna wyróżnić trzy rodzaje elektrozaworów pod względem ich działania:

  • Zawór elektromagnetyczny bezpośredniego działania. Ich największą zaletą jest możliwość otwarcia przy ciśnieniu różnicowym 0 bar, zatem nawet bez czynnika roboczego w instalacji. Jednak wiąże się to również z ich największą wadą - otwarcie przepływu wymaga znacznej energii, co oznacza ograniczenie średnicy przepływu do 3/8'' przez większość producentów.
  • Elektrozawór pośredniego działania. Posiadają one niewielkie serwomotory, które wspomagane są różnicą ciśnień po obu stronach membrany. W celu otwarcia przepływu wystarczy z kolei odblokować niewielki kanalik, służący do wyrównania ciśnienia czynnika roboczego.
  • Zawory kombinowanego działania. Łączy zalety obu poprzednio wymienionych rozwiązań. Niewielki tłoczek przyczepiony jest bezpośrednio do membrany, odblokowując niewielki otwór. W ten sposób może być wyrównana różnica ciśnień po obu stronach. Jednak obecność czynnika roboczego nie jest wymagana do zamknięcia lub otwarcia przepływu.

Przy wyborze odpowiedniego modelu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na średnicę zaworu oraz potrzebę jego działania bez ciśnienia wewnątrz instalacji. Te czynniki w głównej mierze determinują, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

Jakie modele elektrozaworów znaleźć można na Onninen?

Zawór elektromagnetyczny Famas DN65, kołnierzowy, 6 bar, NO, 230VACHurtownia instalacyjna Onninen dostarcza pełen wybór zaworów elektromagnetycznych do wszystkich zastosowań.

Bardzo popularne są elektro zawory odcinające EV w tym elektrozawór odcinający Danfoss EV 220A NC G1/2", stosowane w układach pneumatycznych. Część z nich jest sprzedawana w postaci samego zaworu, bez cewki elektrycznej, odpowiadającej za jej sterowanie. Jednak w ofercie hurtowni znaleźć można również cewki DC 24V w tym cewka do zaworu elektromagnetycznego Danfoss BN 24V DC max 160C, pracujące do temperatury 160°C lub wyższych. W łatwy sposób można więc skompletować całe zamówienie.

Należy także zwrócić uwagę na typ urządzenia. Zawór elektromagnetyczny Socla 1/2" WKB2 z cewką (sprzedawany w komplecie z cewką) wymaga podania sygnału elektrycznego do otwarcia przepływu cieczy roboczej. 

W odróżnieniu od niego zawór elektromagnetyczny Socla 3/4" WZB2 z cewką (również z cewką elektryczną), pod wpływem pojawiającego się napięcia, odcina przepływ. Różnica pomiędzy nimi ujawnia się przede wszystkim w przypadku awarii instalacji. Wtedy ustaje przepływ prądu i zawór ustawia się w położeniu początkowym.

Przy bardzo dużych średnicach warto postawić na kołnierzowy zawór elektromagnetyczny DN65 230VAC. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wysokich ciśnień oraz przepływów, ponieważ mocowanie jest bardzo wytrzymałe i trwałe.

Elektrozawór na każdą potrzebę

Bardzo wiele instalacji systemów oraz układów wymaga sterowania przepływem cieczy roboczej do prawidłowej pracy. Zawór elektromagnetyczny pozwala na podawanie automatycznych systemów sterowania, zgodnych z zaprogramowanym sterownikiem, a otwieranie i zamykanie przepływu odbywa się bez udziału operatora. Nie każdy model jednak sprawdzi się równie dobrze. Dlatego też zadzwoń do nas lub napisz, jeśli masz wątpliwości przy wyborze właściwego elektrozaworu. Zawsze pomożemy, korzystając z naszej wiedzy i doświadczenia.

Sprawdź zawory elektromagnetyczne w hurtowni Onninen