Geberit Pluvia – zaawansowany system odwadniający dachy

Dodano: poniedziałek, 12.06.2023


Sprawny i efektywny system odwadniania dachów jest niezbędny szczególnie w przypadku dużych powierzchni dachowych, czy to w obiektach przemysłowych, czy też centrach logistycznych. Celem systemu jest szybkie skierowanie wody z opadów do odpowiednich odpływów, uniemożliwiając tym samym tworzenie się zastoisk wody prowadzących do uszkodzenia dachu. Czym wyróżnia się system Geberit Pluvia?

Burza na dachu wierzowca w nocy

Sprawdź system Geberit Pluvia w hurtowni Onninen

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Czym jest system Geberit Pluvia?
 • Jak działa system Pluvia?
 • Jakie elementy dedykowane są dla systemu Geberit Pluvia?

Co to jest system Geberit Pluvia? 

Wpust dachowy Geberit Pluvia d56

Geberit Pluvia to zaawansowany system podciśnieniowy, odprowadzający wodę deszczową z dachów płaskich i lekko nachylonych.

Zastosowanie przewodów o niewielkich średnicach pozwala na zwiększenie efektywności w odbieraniu wody deszczowej i odprowadzaniu jej z dachu. Co ważne, projekt instalacji nie wymaga stosowania spadków na przewodach poziomych, dzięki czemu możliwe jest znaczne ograniczenie przestrzeni zajmowanej przez poszczególne elementy infrastruktury odwadniającej.

System funkcjonuje, wykorzystując zasadę podciśnienia, co oznacza, że woda jest zasysana przez wpusty dachowe o specjalnej konstrukcji ograniczającej dopływ powietrza, a następnie przepływa przez rurociągi poziome (kolektory) o małej średnicy i opadając w pionowej rurze, pociąga za sobą wodę tak jak tłok w strzykawce.

Bardzo duże prędkości wody powodują samooczyszczenie systemu, a zastosowanie specjalnych zestawów ochronnych przy wpustach na dachu, zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do kanalizacji deszczowej.

Woda deszczowa zebrana za pomocą systemu Geberit Pluvia może być wykorzystana do różnych celów, takich jak nawadnianie ogrodów, mycie samochodów czy spłukiwanie toalet. Dzięki temu system ten pośrednio przyczynia się do ochrony środowiska, oszczędzania wody pitnej oraz zmniejszenia obciążenia kanalizacyjnego.

Wypada zaznaczyć, że w miarę rozwoju technologii informacje na temat konkretnych rozwiązań i ich dostępności mogą ulec zmianie. Dlatego zawsze warto skonsultować się z aktualnymi informacjami u producenta lub dostawcy systemu Geberit Pluvia.

Produkty z serii Geberit Pluvia 

W celu zapewnienia trwałości, szczelności systemu oraz doskonałych parametrówKołnierz przyłączeniowy Geberit Pluvia akustycznych (rozwiązania ograniczające hałas), warto nawiązać współpracę biznesową z firmą Geberit, legitymującą się ponad 50-letnim doświadczeniem w projektowaniu i obsłudze między innymi instalacji odwadniających.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że wszystkie elementy systemu Geberit Pluvia, czyli wpusty, system rurowy oraz system mocowania poddawane są licznym testom, mającym potwierdzić wytrzymałość instalacji nawet w warunkach ekstremalnego obciążenia.

Na uwagę zasługuje szeroki wybór wpustów, co pozwala zaprojektować i zainstalować system Geberit Pluvia niemal w każdej konfiguracji konstrukcji dachowej oraz w każdej rynnie.

Wypusty Geberit Pluvia stosuje się na dachach:

 • Lekkich i masywnych;
 • Odwróconych (warstwa izolacji termicznej znajduje się nad hydroizolacją);
 • Izolowanych termicznie/bez izolacji;
 • Zielonych;
 • Szedowych.

Wpusty dedykowane dla systemu Geberit Pluvia mogą być zastosowane także w instalacjach awaryjnych. Zmiany przeznaczenia wpustu na awaryjny dokonuje się poprzez montaż elementu spiętrzającego w standardowym wpuście Pluvia. W efekcie tak wykonana instalacja również pracuje podciśnieniowo.

Cechą kluczową dla skutecznego systemu odwadniającego jest jego szczelność. Stąd szeroki wybór wpustów dedykowanych do różnych typów pokryć dachowych.

Zastosowanie wpustów Geberit przy uwzględnieniu różnic poszyć dachowych:

 • Wypusty do folii;Element spiętrzający wpustu dachowego Geberit Pluvia d56
 • Wypusty do pokryć bitumicznych;
 • Wpusty rynnowe przeznaczone do montażu w rynnach wykonanych z różnych materiałów (stal nierdzewna, blacha ocynkowana, beton itd.).

Zabezpieczenie izolacji termicznej przed migracją wilgoci z wnętrza obiektu stanowi paroizolacja, a system Geberit Pluvia zapewnia wykonanie szczelnego przejścia i zachowanie ciągłości paroizolacji.

Geberit jako jedyny producent zapewnia dostęp do części zamiennych przez 25 lat od zakończenia produkcji danej serii wpustów. Dodatkowo wszystkie elementy systemu są objęte 10-letnią gwarancją.

Instalacja systemu Geberit Pluvia w fabryce PepsiCo

Instalacja Geberit Pluvia w fabryce PepsiCo w Środzie Śląskiej to idealny przykład wykorzystania systemu na obiekcie przemysłowym. Inwestycja wymagała zaangażowania kilku podmiotów wykonawczych (Stangl ze Świdnicy pod nadzorem generalnego wykonawcy firmy Budimex) Wszystkie elementy systemu odwodnienia dachu Geberit Pluvia dostarczyła firma Geberit z udziałem wrocławskiego oddziału Onninen.

Zaangażowanie kilku podmiotów wykonawczych oraz dostawczych wymagało koordynacji działań w zakresach:

 1. Oceny projektu i analiza wymagań dotyczących systemu Geberit Pluvia. Należało uwzględnić takie czynniki jak rozmiar dachu fabryki PepsiCo, rodzaj poszycia, wielkość opadów deszczu, a także i inne warunki specyficzne dla danej lokalizacji;
 2. Na podstawie analizy wymogów technicznych powstał projekt systemu Geberit Pluvia. Przy współpracy z inżynierami sanitarnymi, uwzględniając kształt dachu, dobrano odpowiednią ilość rur spustowych, punktów odpływowych (wpustów na dachu) i inne czynniki;
 3. Montaż systemu Geberit Pluvia wymagał zastosowania 300 wpustów dachowych Geberit Pluvia. Instalacja podstawowa i awaryjna wykonana została z 6 800 m rur Geberit oraz 3720 sztuk kształtek o różnej średnicy. W obiekcie zastosowano także system wodociągowy Geberit Mepla;
 4. Po zakończeniu prac montażowych system poddany został testom sprawdzającym poprawność wykonania instalacji odwadniającej pod kątem konfiguracji połączeń, szczelności i efektywności;

Sukces przedsięwzięcia w znacznym stopniu udało się zapewnić dzięki doradztwu specjalistów Geberit na każdym etapie procesu budowlanego.

Sprawdź system Geberit Pluvia w hurtowni Onninen

Wpust dachowy Geberit