Rodzaje, serie gniazd i łączników elektrycznych

Dodano: poniedziałek, 26.10.2020


Montaż łączników i gniazd elektrycznych jest końcowym etapem każdej instalacji elektrycznej. Jednakże zanim zostanie on wykonany należy podjąć decyzję dotyczącą rodzaju gniazd oraz łączników (włączników, wyłączników) elektrycznych. Przy wyborze osprzętu elektrycznego należy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością oraz możliwościami zastosowania w danym pomieszczeniu, np. łączniki i gniazda podtynkowe stosujemy we wcześniej wpuszczonych w ścianę puszkach elektrycznych, natomiast osprzęt natynkowy przytwierdzamy bezpośrednio na powierzchnię ściany. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby osprzęt był wysokiej jakości i służył przez lata.

Rodzaje, serie gniazd i łączników elektrycznych

Ważnym aspektem przy wyborze osprzętu elektrycznego są walory estetyczne, ponieważ jest to również element dekoracyjny pomieszczenia. Na rynku jest bardzo szeroki wybór włączników w różnych stylach, kolorach i kształtach, przez co nawet najbardziej wysublimowane gusta z pewnością zostaną zaspokojone.

W celu usystematyzowania wiedzy o łącznikach i gniazdach elektrycznych poniżej przedstawiamy ich podział ze względu na funkcje oraz rodzaj montażu.

Zobacz pełną ofertę gniazd i łączników w hurtowni Onninen

Łączniki elektryczne

Łącznikiem elektrycznym nazywamy aparat, przy pomocy którego mamy możliwość załączenia i wyłączenia prądu roboczego przy instalacjach o niskim napięciu.

Łączniki elektryczne można podzielić na dwie grupy: ze względu na funkcjonalność oraz rodzaj montażu. Do pierwszej grupy zaliczają się włączniki jednobiegunowe, dwubiegunowe, schodowe, krzyżowe, świecznikowe, żaluzjowe oraz hotelowe. Natomiast do drugiej grupy należą podtynkowe i natynkowe.

Podział włączników ze względu na funkcjonalność

Łączniki jednobiegunowe – są to włączniki pojedyncze posiadające jeden przycisk. Stosowane są głównie przy pojedynczym obwodzie oświetlenia. Ich instalacja jest szybka i nie stanowi problemu.

Łączniki dwubiegunowe – podobnie jak we włącznikach jednobiegunowych wyposażone są w jeden przycisk. Dzięki niemu można włączyć dwa obwody elektryczne w jednym czasie.

Łączniki schodowe – wyposażone są w jeden przycisk. Stosowane są zazwyczaj przy schodach (montowane na dole i górze piętra), gdyż pracują w parach. Za ich pomocą można sterować jednym obwodem w dwóch różnych miejscach.

Łączniki krzyżowe – posiadają jeden przycisk. Ich praca połączona jest z włącznikami schodowymi. Mogą być instalowane bez ograniczeń ilościowych (jeżeli jest wysoki budynek mogą znajdować się na każdym piętrze). Najlepiej sprawdzają się w budynkach wielopiętrowych

Łączniki świecznikowe – wyposażone są w dwa lub więcej przycisków. Stosowane są gdy chcemy włączyć kilka obwodów niezależnie od siebie (jeżeli żyrandol posiada 6 żarówek, to jednym przyciskiem włączymy 2 żarówki, natomiast drugim kolejne 4).

Łączniki żaluzjowe – posiadają jeden lub dwa przyciski. Pozwalają na włączenie w jednym czasie tylko jednego przycisku. Stosowane są zazwyczaj przy sterowaniu żaluzjami (jeden przycisk steruje mechanizmem podnoszenia, natomiast drugi – mechanizmem opuszczenia żaluzji).

Łączniki hotelowe – umożliwiają załączenie obwodu przy pomocy karty hotelowej. Po wyjęciu karty z czytnika system pozwala na łączenie obwodu przez określony czas, który uzależniony jest od modelu włącznika.

Gniazda elektryczne

Gniazdem elektrycznym nazywamy złącze będące częścią instalacji elektrycznej, które służy do przyłączenia do niej odbiorników energii elektrycznej. Nazywane jest również gniazdkiem, gniazdem wtykowym lub kontaktem.

Podobnie jak łączniki również gniazda elektryczne można podzielić na dwie grupy ze względu na funkcjonalność oraz rodzaj montażu. Do pierwszej grupy zaliczamy gniazda instalacyjne, głośnikowe, antenowe, multimedialne oraz teleinformacyjne. Natomiast drugą grupę stanowią gniazda podtynkowe i natynkowe.

Onninen opal gniazdo komputeroweKontakt Simon gniazdo antenoweKontakt Simon gniazdo bez uziemieniaOnninen Opal gniazdo głośnikowe białe

Podział gniazd ze względu na funkcjonalność

Gniazda instalacyjne – są  to najbardziej popularne gniazda dostępne na rynku. Służą do podłączenia odbiorników ruchomych i przenośnych (takich jak: piekarnik, suszarka czy czajnik elektryczny) za pomocą odpowiedniej wtyczki. Gniazda instalacyjne posiadają różne klasy szczelności tzw. indeks IP. Najczęściej występującą klasą jest IP 20, która stosowana jest w pomieszczeniach, gdzie nie występują szczególne niebezpieczne czynniki. Natomiast w pomieszczeniach o dużej wilgotności (np. w łazienkach) stosuje się gniazda z klasą szczelności IP 44, tzw. gniazda bryzgoszczelne (ze specjalną klapką). Gniazda z całkowitą ochroną przed wilgocią posiadają indeks IP 68 (mają specjalnie zabezpieczone styki).

Gniazda głośnikowe – służą do podłączenia kabli głośnikowych. Występują w konfiguracji jedno lub kilkukrotnej. Do jednego gniazda głośnikowego można równoczesne podłączyć maksymalnie 4 głośniki.

Gniazda antenowe –  wybierane są zazwyczaj do już istniejącej sieci radiowo-telewizyjnej. Za ich pomocą przesyłany jest sygnał radiowy, telewizyjny czy satelitarny. Gniazda antenowe można wybrać spośród typu F, przelotowego, końcowego czy zakończeniowego.

Gniazda multimedialne – są stosowane w celu podłączenia urządzeń emitujących obraz i dźwięk. W zależności od modelu posiadają różne wejścia (głośnikowe, BNC, RCA, USB, HDMI, VGA). Pomagają one szybko podłączyć wszystkie urządzenia multimedialne.

Gniazda teleinformacyjne – służą do podłączenia sieci telekomunikacyjnej oraz internetowej. W zależności od modelu posiadają różną liczbę gniazd.

Podział włączników oraz gniazd ze względu na rodzaj montażu

Łączniki / gniazda podtynkowe – montowane są w specjalnych puszkach wpuszczonych w ścianę. Ich wygląd jest bardziej estetyczny od gniazd natynkowych, stanowią element dekoracyjny pomieszczeń. Montaż gniazd podtynkowych jest możliwy jedynie w przypadku, kiedy pozwala na to instalacja elektryczna. Stosowane są najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych, posiadających podtynkową instalacje elektryczną (kable schowane w ścianach).

Łączniki / gniazda natynkowe – montowane są na powierzchni ściany, nie wymagają dodatkowego kucia. Instalowane są najczęściej na zewnątrz lub w pomieszczeniach gospodarczych czy piwnicach. Łączniki i gniazda natynkowe stosuje się również w budynkach wykonanych z drewna, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia instalacji podtynkowej.

Ramki do osprzętu elektrycznego

Legrand sistena life ramka 2 krotnie pionowaRamka lumina 2 kremowyRamki na łączniki i gniazda elektryczne pełnią zarówno funkcję dekoracyjną jak i użytkową. Aby ramka spełniała swoje zadanie jako element dekoracyjny powinna być odpowiednio dobrana do aranżacji wnętrza. Jej kolor i styl w jakim została wykonana powinien współgrać z pomieszczeniem, gdzie zostanie zamontowana oraz z zainstalowanym osprzętem elektrycznym. Oprócz aspektu wizualnego ramki pełnią również funkcję użytkową. Mają za zadanie chronić ścianę obok gniazd lub łączników elektrycznych przed nadmiernym użytkowaniem. Oznakami częstego eksploatowania są m.in. zabrudzenia czy zarysowania. W zależności od preferencji użytkownika i możliwości instalacyjnych klient może wybrać ramki spośród jednokrotnych / wielokrotnych oraz poziomych / pionowych.

Serie osprzętu elektrycznego

W dzisiejszych czasach producenci coraz częściej wprowadzają na rynek nowe produkty, które pozwalają sprostać oczekiwaniom klientów. Różnią się one przede wszystkim wyglądem oraz kształtem. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej, w zależności od preferencji użytkownika.

W hurtowni Onninen dostępny jest szeroki wachlarz serii osprzętu elektrycznego markowych producentów m.in. Onnline, Opal, Kontakt-Simon, Hager-Polo, Ospel, Legrand, Schneider i innych. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

ONNINEN ONNLINE ONNINEN OPAL OSPEL SONATA
Onnline sciemniacz obrotowy 230v onnline gniazdo abonenckie rtv biale. opal łącznik świecznikowy srebrny opal gniazdo podwójne srebrny ospel ściemniacz przyciskowo obrotowy czarny metalik ospel sonata łącznik podwójny schodowy metalik
ONNINEN ONNLINE to produkty będące marką własną firmy Onninen. Ich cechą charakterystyczną jest solidność wykonania przez co będzie służył przez lata. W tej serii można odnaleźć łączniki oraz gniazda dostępne w czterech wersjach kolorystycznych. Seria należy do marki własnej hurtowni Onninen. Występują w niej różnego rodzaju gniazda (głośnikowe, RTV, telefoniczne, komputerowe) oraz łączniki (świecznikowe, schodowe, żaluzjowe, krzyżowe). Produkty z tej serii dostępne są w czterech kolorach: białym, beżowym, satynowym oraz srebrnym.  Cechuje się najwyższymi standardami technologicznymi. Cechą charakterystyczną tej serii jest prosty w wyrazie kwadrat.  Produkty tej serii skierowane są do wszystkich pomieszczeń w domu, mieszkaniu czy biurze. W serii odnajdziemy różnego rodzaju gniazda i łączniki elektryczne w różnych wariantach kolorystycznych.
KONTAKT–SIMON AKORD KONTAKT–SIMON BASIC NEOS KONTAKT–SIMON SIMON 10
Akord łącznik schodowy akord gniazdo komputerowe podwójne basic neos ramka 3krotna kontakt simon grafit matowy   kontakt simon przycisk podwójny bialy kontakt simon gniazdo wtyczkowe pojedyncze z przesłonami białe
Seria, której cechą charakterystyczną są krótsze boki od podstawy i grzbietu. Ponadto serię wyróżniają zaokrąglone rogi. W tej serii dostępne są różnego rodzaju łączniki i gniazda. Skierowana jest do klientów, którzy przywiązują uwagę do oryginalności i minimalizmu. Składa się głównie z ramek, które występują w 7 kolorach, w 4 liniach kolorystycznych (klasyczna, metaliczna, dekoracyjna, tęczowa). Hurtownia Onninen posiada w swojej ofercie zarówno ramki bryzgoszczelne jak i zwykłe. Niewątpliwą zaletą ramek z tej serii jest to, że mogą być montowane w pionie i poziomie.  Seria skierowana głównie do pomieszczeń, w których nie jest wymagana szeroka gama kolorystyczna. Produktami tej serii można wyposażyć całe mieszkanie czy biuro. Zaletą tej serii jest to, że gniazda wyposażone są w mostek nieprzewodzący prądu, co zapewnia bezpieczeństwo podczas prac montażowych (chroni przed przypadkowym porażeniem prądem).
HAGER – POLO B. KWADRAT HAGER – POLO LUMINA 2 LEGRAND SISTENA LIFE
berker by hager płytka czołowa z przysłonami lakierowany berker by hager klawisze z nadrukiem do łączników żaluzjowych lakierowany berker by hager gniazdo 2 e białe berker by hager łącznik 2 biegunowy biały legrand sistena life plakietka metalic ściemniacz. legrand sistena life plakietka metalic gniazdo
Sprawdzi się zarówno do bardzo eleganckich i nowoczesnych mieszkań jak i do pomieszczeń biurowych. Dedykowana jest do pomieszczeń użyteczności publicznej i miejsc o podwyższonym stopniu zagrożenia pożarowego. Główną jej cechą jest prostota i funkcjonalność. W serii B. KWADRAT zastosowane są mechanizmy i tworzywa dzięki, którym produkty maja najwyższy poziom niezniszczalności. Seria przeznaczona do budynków wielorodzinnych. Seria posiada szeroki wybór gniazd i łączników, które mogą być montowane zarówno podtynkowo jak i natynkowo. Łączniki w serii LUMINA 2 posiadają zaciski bezśrubowe, co sprawia, że ich montaż jest łatwy i szybki. Połączenie eleganckiego wyglądu z zaawansowaną technologią.  Dzięki zastosowaniu łączników z tej serii można zaoszczędzić zużycie energii do 30%.
LEGRAND VALENA LEGRAND CELIANE LEGRAND CARIVA
legrand valena przycisk przełączy podświetlany z symbolem dzwonka biały legrand valena gniazdo z przesłona białe legrand celiane ramka aluminium potrójna pozioma pionowa legrand cariva łącznik schodowy ze wskaźnikiem biały legrand cariva przycisk jednobiegunowy biały
Posiada prosty, elegancki kształt. Dedykowana jest zarówno do łazienek, salonów czy biur. Produkty z tej serii posiadają klapkę IP 44, co sprawia, że są bryzgoszczelne.  Połączenie kształtu prostokąta i okręgu. Dla większego komfortu użytkownika możliwy jest wybór sposobu włączania światła (po przez naciśnięcie klawisza, ruch ręką czy przestawienie dźwigni). Istotna cechą jest gwarancja zmniejszenia zużycia energii. Produkty te oznaczone są zielonym listkiem (są energooszczędne). Gniazda z tej serii posiadają przesłony styków, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Seria posiada również gniazda telewizyjne. Dzięki łącznikom z tej serii można kontrolować i zrządzać oświetleniem w zależności od nastroju użytkownika. Połączenie nowoczesnej formy z niezawodnością. Występuje w dwóch kolorach (białym i kremowym). W tej serii dostępne są gniazda zasilające, telefoniczne oraz telewizyjne. Produkty z tej serii można montować za pomocą pazurków lub wkrętów. Dlatego też CARIVA idealnie sprawdzi się zarówno do starych jak i nowych instalacji. 
SCHNEIDER ELECTRIC SEDNA SCHNEIDER ELECTRIC BINGO ELEKTRO – PLAST HERMES
schneider sedna ściemniacz obrotowy satyna schneider sedna łącznik krzyżowy satyna schneider bingo przycisk podtynkowy zwierny światło biały schneider bingo gniazdo podtynkowy pojedyncze z klapa biała elektro plast hermes gniazdo łącznik
Seria łączników i gniazd skierowana do klientów ceniących sobie nowoczesny design. Cechą charakterystyczną jest unikalny kształt oraz ich grubość (tylko 8 mm). Seria ta może być znakomitą alternatywą dla tradycyjnych łączników lub gniazd. Występuje w dwóch podstawowych kolorach (biały i kremowy), które pozwalają na dostosowanie osprzętu z aranżacją wnętrza. Zaletą produktów z tej serii jest „lekkość stylu” oraz łatwość instalacji. Produkty tej serii można stosować w różnych miejscach (domach, mieszkaniach, hotelach, biurach).  Tradycyjne łączniki i gniazda o okrągłym kształcie. Produkty z tej serii można stosować w każdym rodzaju pomieszczenia. Okrągły kształt jest cechą rozpoznawalną serii.   Seria natynkowa zarówno gniazd i łączników występujących w dwóch kolorach (białym i brązowym). Wszystkie produkty z tej serii posiadają stopień ochrony IP 44. Produkty z tej serii dedykowane są do miejsc, gdzie panują trudne warunki. Ponadto istnieje możliwość łączenia produktów z tej serii w bloki, np. łącznik z gniazdem w jednym korpusie.

Zobacz pełną ofertę gniazd i łączników w hurtowni Onninen

Włącznik światła czarny
Gniazdka elektryczne Ospel
Gniazdka elektryczne Simon 54
Gniazdka elektryczne Berker
Gniazdka elektryczne potrójne
Gniazdka elektryczne czarne
Gniazdko USB