Grundfos ALPHA1 L – efektywne połączenie tradycji z nowoczesnością

Dodano: piątek, 26.07.2024


W urządzeniach technicznych, instalatorzy, dystrybutorzy i użytkownicy, zawsze cenili rozwiązania znane, sprawdzone i niezawodne. Od nowoczesnych urządzeń oczekują także obecności zaawansowanych technologii, które ułatwiają montaż, uruchomienie, obsługę i serwisowanie oraz gwarantują spełnienie restrykcyjnych wymagań odnośnie efektywności energetycznej i racjonalnego wykorzystania energii. W odniesieniu do pomp obiegowych do instalacji domowych, takie właśnie połączenie cech oferują pompy Grundfos ALPHA1 L.

Pompa obiegowa Grundfos Alpha1 L

Sprawdź pompy Grundfos Alpha1 w hurtowni Onninen

ALPHA1 L – rodzaje regulacji

Pompy ALPHA1 L, przejęły od swoich niezawodnych poprzedniczek, pomp UPS Seria 100, ręczną zmianę biegów, czyli wybór jednej z trzech stałych prędkości obrotowych. Na panelu obsługowym tych pomp wybrany bieg jest sygnalizowany prostą kombinacją diod.

Ustawienie rodzajów regulacji na panelu obsługowym pompy ALPHA1 L

Fot. 1. Ustawienie rodzajów regulacji na panelu obsługowym pompy ALPHA1 L

Liczba świecących diod w jednym ciągu określa bieg pompy, czyli wybór jednej z trzech charakterystyk stałych. Ze względu na powszechne stosowanie w nowych instalacjach grzejnikowych zaworów termostatycznych oraz na coraz popularniejsze stosowanie ogrzewania podłogowego, rodzaje regulacji rozszerzono o regulację proporcjonalną i utrzymującą stałe ciśnienie w całym zakresie wydajności pompy. Ten pierwszy, dodatkowy rodzaj regulacji, jest preferowany w instalacjach grzejnikowych, a drugi, w instalacjach ogrzewania podłogowego. Na panelu obsługowym każdy z tych dwóch rodzajów regulacji jest sygnalizowany świecącą na żółto diodą przy danej ikonie.

Sygnalizacja wyboru rodzaju regulacji preferowanego do instalacji grzejnikowej i instalacji ogrzewania podłogowego

Fot.2. Sygnalizacja wyboru rodzaju regulacji preferowanego do instalacji grzejnikowej i instalacji ogrzewania podłogowego

ALPHA1 L – wysoka efektywność przełożona na oszczędności energii

Po wprowadzeniu w życie dyrektywy EuP o efektywności energetycznej pomp obiegowych, tradycyjne pompy wyposażone w silnik asynchroniczny nie były w stanie sprostać jej wymaganiom. Z tego powodu w pompach Grundfos ALPHA1 L zastosowano silnik komutowany elektronicznie (EMC) z neodymowymi magnesami trwałymi w wirniku. Dzięki temu, dla wszystkich wielkości tych pomp wskaźnik efektywności energetycznej EEI jest poniżej wartości 0,20. Im mniejszy wskaźnik EEI, tym większa jest efektywność energetyczna. Wymagania dyrektywy dla pomp obiegowych określają ten wskaźnik, na 0,23, więc ALPHA1 L warunek jest spełnia z nawiązką. Wartość EEI wyznacza się dla ściśle określonej charakterystyki regulacji. Jest ona aktywowana przez naciśnięcie i przytrzymanie przez 3 sekundy przycisku wyboru rodzaju regulacji na panelu obsługowym pompy (Fot.1). Podczas normalnej pracy pompy, wybieranie tej charakterystyki nie jest uzasadnione.

Sprawdź pompy Grundfos Alpha1 w hurtowni Onninen

ALPHA1 L – pompa o wszechstronnym zastosowaniu

Pompy obiegowe Grundfos pracują nie tylko jako urządzenia autonomiczne, ale w wielu instalacjach współpracują ze sterownikami kotłów lub pomp ciepła. W celu rozszerzenia zakresu zastosowania pomp ALPHA1 L mogą być one sterowane niskonapięciowym sygnałem cyfrowym PWM. Sterowanie sygnałem PWM polega na zmianie prędkości obrotowej pompy w zależności od współczynnika wypełnienia sygnału. Dla sygnału wejściowego PWM o profilu A, stosowanego dla instalacji grzewczych, prędkość obrotowa pompy spada, gdy współczynnik wypełnienia sygnału cyfrowego rośnie. Pompa osiągnie maksymalną prędkość obrotową, gdy współczynnik wypełnienia będzie niższy niż 10%, a minimalną, gdy współczynnik przekroczy 84%. Komunikacja jest dwukierunkowa. Z pompy do sterownika przekazywane są m.in. informacje o bieżącym poborze mocy, zatrzymaniu pompy z powodu zablokowania wirnika oraz z powodu awarii elektroniki.

Przykładowy przebieg modulowanego cyfrowego sygnału sterującego

Fot. 3. Przykładowy przebieg modulowanego cyfrowego sygnału sterującego:  t – czas wysokiego poziomu sygnału, T – okres sygnału sterującego, UIH – wysoki poziom napięcia, UIL – niski poziom napięcia

Współczynnik wypełnienia:

d = 100 x t/T [%]

Jeżeli pompa jest sterowana sygnałem PWM, na panelu obsługowym zielona dioda LED miga (Fot. 1). Jeżeli przewód sterujący zostanie odłączony lub sygnał jest równy zeru, pompa przełączy się na wybrany uprzednio rodzaj regulacji.

Dzięki kompaktowej budowie, możliwości sterowania za pomocą sygnału PWM i pracy w wyższych temperaturach otoczenia, ALPHA1 L nadaje się do większości instalacji grzewczych. Oznacza to, że możesz łatwo wymienić uszkodzoną lub nieefektywną energetycznie pompę, oszczędzając czas i pieniądze.

Grundfos GO – aplikacja ułatwiająca wymianę starych pomp na ALPHA1 L

Narzędzie GO Replace w aplikacji Grundfos GO do znajdywania zamiennika pomp obiegowych

Wysoka efektywność energetyczna pompy ALPHA1 L oraz możliwość sterowania jej sygnałem PWM sprawia, że pompa jest dobrym wyborem jako zamiennik starych, znacznie mniej efektywnych pomp, zarówno tych montowanych oddzielnie w instalacji, jak i tych montowanych w kotłach i sterowanych z ich regulatorów. Aplikacja Grundfos GO na urządzeniach mobilnych, pozwala znaleźć nie tylko odpowiednią wielkość pompy ALPHA1 L jako zamiennika dla starych lub uszkodzonych pomp, ale również wskazuje na optymalne nastawy. W generowanym w aplikacji raporcie są również informacje o sposobie montażu pompy (w wielu przypadkach wystarczy wymienić tylko głowicę starej pompy, bez demontażu korpusu) oraz o szacowanych oszczędnościach energii elektrycznej, będących efektem wymiany pompy starej na ALPHA1 L.

Fot. 4. Narzędzie GO Replace w aplikacji Grundfos GO do znajdywania zamiennika pomp obiegowych

Sprawdź pompy Grundfos Alpha1 w hurtowni Onninen

ALPHA1 L – diagnozowanie stanów awaryjnych

W nowoczesnych urządzeniach dużą wagę przykłada się do komunikowania usterek w czytelny sposób. Jeżeli pompa ALPHA1 L wykryje co najmniej jedną usterkę, najniższa dioda na panelu obsługowym zmienia kolor z zielonego na czerwony. Rodzaj usterki definiuje towarzysząca diodzie czerwonej, dioda żółta. Jeżeli dioda żółta świeci się na najdalszej pozycji względem czerwonej, to oznacza zablokowanie wału pompy, ale tę awarię można w prosty sposób usunąć. Pompa zasilana jest z sieci jednofazowej o wartości skutecznej napięcia 230 V. Jeżeli napięcie zasilania obniży się, ale nie spadnie poniżej 160 V, pompa będzie pracować ze zmniejszoną wydajnością. Jeżeli jednak napięcie zasilania spadnie poniżej 150 V, pompa zatrzyma się, a dioda żółta zaświeci się na pozycji o jedną bliżej diody czerwonej

Sygnalizacja zatrzymania pompy z powodu zbyt niskiego napięcia zasilania

Fot. 5. Sygnalizacja zatrzymania pompy z powodu zbyt niskiego napięcia zasilania

Ten rodzaj awarii jest łatwy do wykrycia i po podwyższeniu napięcia pompa wróci do normalnej pracy. Jeżeli pompa zatrzyma się, a zaświeci się dioda żółta najbliżej diody czerwonej, to będzie oznaczało awarię modułów elektrycznych pompy. Jest to jedyny przypadek usterki, który kwalifikuje pompę do wymiany.

Postępowanie przy awarii modułów elektronicznych pompy

Fot. 6. Postepowanie przy awarii modułów elektronicznych pompy. 1 - odłączenie zasilania, 2 – zamknięcie zaworów odcinających, 3 – wymiana pompy, 4 – odesłanie uszkodzonej pompy do autoryzowanego serwisu Grundfos

Osadzanie się w wodzie związków wapnia lub innych zanieczyszczeń może skutkować blokowaniem się wału, na którym osadzony jest wirnik silnika, co najczęściej ma miejsce po letnim przestoju pompy. W pompach ALPHA1 L zastosowano wał ceramiczny, co zmniejsza jego podatność na blokowanie się. Niemniej jednak, na wypadek wystąpienia takiej sytuacji, w pompie ALPHA1 L zastosowano proste rozwiązanie, sprawdzone jeszcze w tradycyjnych pompach obiegowych UPS – odblokowywanie wału wykonuje się mechanicznie. Ten sposób jest zazwyczaj skuteczny i może go wykonać zarówno instalator, jak i użytkownik.

Odblokowywanie wału pompy ALPHA1 L

Fot. 7. Odblokowywanie wału pompy ALPHA1 L: 1 – wyłączenie zasilania elektrycznego,
2 – zamknięcie zaworów odcinających, 3 – wciśnięcie i przekręcenie wkrętakiem śruby odblokowującej

Pompa obiegowa ALPHA1 L objęta jest pięcioletnią gwarancją

Pompa ALPHA1 L łączy w sobie cechy tradycyjnych pomp obiegowych, które były montowane w domowych instalacjach ogrzewania przez dziesięciolecia, ale też z powodzeniem wykorzystuje nowoczesne technologie. W efekcie główne zalety tej pompy to:

  • prosty wybór charakterystyk regulacji za pomocą jednego przycisku na panelu obsługowym,
  • oddzielne rodzaje regulacji dedykowane instalacji grzejnikowej i ogrzewania podłogowego,
  • możliwość zewnętrznego sterowania pompą sygnałem PWM, 
  • łatwy i skuteczny sposób odblokowywania wału pompy,
  • wysoka efektywność energetyczna i niski poziom hałasu,
  • sygnalizacja poprawnej pracy pompy i stanów alarmowych na wskaźnikach diodowych LED,
  • aplikacja Grundfos GO pozwalająca na określenie optymalnych nastaw i oszacowanie oszczędności przy wymianie starej pompy na ALPHA1 L

Fot. 8. Pompa obiegowa ALPHA1 L objęta jest pięcioletnią gwarancją

Zbigniew Waśkiewicz

External Expert

Grundfos Pompy Sp. z o.o.

ALPHA1 L – podstawowe dane techniczne

Maks. wydajność 3,6 m ³/godz.
Maks. wysokość podnoszenia 6,5 m
Maks. temperatura cieczy 95°C
Maks. temperatura otoczenia 55°C
Maks. ciśnienie systemowe 10 bar
Maks. lepkość 10 mm²/s
Pobór mocy 4 - 60 W
Poziom ciśnienia akustycznego <32 db (A)
Stopień ochrony IP X4D
Wskaźniki EEI 0,20

Sprawdź pompy Grundfos Alpha1 w hurtowni Onninen