Gruntowa pompa ciepła ze zbiornikiem czy bez niego?

Dodano: środa, 9.06.2021


Maxima czy Maxima Compact – od czego zależy wybór? Która pompa lepiej sprawdzi się w domach jednorodzinnych, a która w większych obiektach? Czy wybór zależy tylko od wielkości budynku? Wszystko to w poniższym poradniku przedstawia Julia Sobaszek – Krajowy Doradca ds. Pomp Ciepła Galmet. Rozstrzygamy w nim kwestię doboru rodzaju i modelu, wysoko ocenianej przez europejskich fachowców i klientów, a produkowanej w Polsce, gruntowej pompy ciepła Maxima.

Gruntowa pompa ciepła ze zbiornikiem czy bez

Modele tej pompy ciepła podzielone są na dwa podstawowe typoszeregi: Maxima i Maxima Compact. Mają bardzo dużo wspólnych cech i rozwiązań. Zarówno Maxima, jak i Maxima Compact to gruntowe pompy ciepła współpracujące z dolnym źródłem w postaci wymiennika glikolowego. Oba modele doskonale ogrzeją pomieszczenia oraz zapewnią ciepłą wodę użytkową. Są to nowoczesne, ekologiczne urządzenia, którymi możemy zdalnie sterować i kontrolować parametry ich pracy np. za pośrednictwem aplikacji. Mają również bardzo zbliżone układy chłodnicze.

Co różni Maximę od Maximy Compact?

Główna różnica między nimi jest taka, że pompy ciepła Maxima Compact mają zabudowany w korpusie zintegrowany zbiornik ciepłej wody użytkowej wykonany ze stali nierdzewnej. Dla modeli Maxima należy dobrać i zamontować oddzielnie odpowiedni zbiornik c.w.u. W ofercie Galmet są to wymienniki c.w.u. przeznaczone do współpracy z pompami ciepła, m.in. Maxi, Complete czy Tower Grand.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Co należy wiedzieć o pompach ciepła Maxima i Maxima Compact przed dokonaniem wyboru? Do jakich budynków są przeznaczone i która lepiej się w nich sprawdzi?

Gruntowa pompa ciepła ze zbiornikiem czy bezPierwszy typoszereg – Maxima – jest bardzo szeroki, obejmuje 8 modeli. Najmniejsze jednostki mają 7,25 kW (7 GT), a najmocniejsze 41,3 kW (42 GT) – dla punktu pracy B0W35. Szeroki zakres mocy typoszeregu pozwala na obsługę budynków o powierzchni do 800 m2, przy zapotrzebowaniu na ciepło ok. 50 W/m2. Ponadto modele 20-42 GT są wysokotemperaturowymi pompami ciepła, które osiągają na wyjściu temperaturę 65°C. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju sprężarki z technologią EVI. Technologia ta pozwala na utrzymanie wysokiej mocy grzewczej przy wzroście temperatury górnego źródła. Pompy ciepła Maxima mają w standardzie pompy obiegowe, które w modelach do 16 GT są zabudowane w urządzeniu, natomiast dla modeli od 20 GT dostarczane są w komplecie z urządzeniem, ale montowane w instalacji poza samą jednostką pompy ciepła. Podobnie jest z zaworem trójdrogowym przełączającym do realizacji c.w.u. – w modelach 7-16 GT jest już zabudowany w urządzeniu, natomiast dla modeli 20-42 GT stanowi opcjonalne wyposażenie i montowany jest w instalacji.

Schemat podłączenia instalacji Galmet Maxima

Schemat podłączenia instalacji pompy ciepła Galmet Maxima

Sprawdź pompy ciepła marki Galmet z serii Maxima!


Do jakich budynków pompy Maxima Compact będą najlepsze?

Typoszereg pomp Maxima Compact obejmuje trzy modele: 7, 10 i 12 GT, co odpowiada mocy od 7,25 do 12,5 kW (dla punktu pracy B0W35). Zakres mocy pozwala na skuteczne ogrzewanie budynków o powierzchni do 240 m2, przy założeniu zapotrzebowania na ciepło na poziomie 50 W/m2. Pompy ciepła Maxima Compact mają zbiornik z wężownicą zabudowany w jednej obudowie z pompą ciepła. Jest to zbiornik ze stali nierdzewnej 316L pozwalający na uzyskanie ok. 200 l wody zmieszanej o temperaturze 40°C. Przeznaczony jest zatem do instalacji, gdzie z ciepłej wody użytkowej będzie korzystać do 4 osób, zakładając zużycie 50 l/os. W pompach ciepła Maxima Compact oczywiście są również zabudowane pompy obiegowe oraz zawór przełączający trójdrogowy.

Jakie są zalety funkcjonalne tych modeli pomp ciepła, na które przede wszystkim zwracają uwagę instalatorzy?

Pompa ciepła Galmet Maxima CompactGłówną zaletą Maxima Compact jest kompaktowość rozwiązania. Montujemy tylko jedno niewielkie urządzenie z zabudowanym już zbiornikiem. Oznacza to dużą oszczędność miejsca potrzebnego na elementy instalacji. Takie urządzenie doskonale sprawdza się w budynkach o zapotrzebowaniu na moc grzewczą do 12,5 kW. Maxima Compact jest bezkonkurencyjna, jeżeli zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w budynku wynosi w granicach 200 l/dobę. Świetnie sprawdza się w instalacjach, gdzie pompa ciepła jest jedynym źródłem ciepła na cele ogrzewania wody. Przy wyższym zapotrzebowaniu na c.w.u. należy zastosować pompę ciepła Maxima w połączeniu ze zbiornikiem Maxi – 250- 1000 l. Bezdyskusyjnie Maxima będzie też lepszym rozwiązaniem tam, gdzie nie mamy zużycia c.w.u. Jej zaletą są szerokie możliwości zastosowania w różnych układach. Może pracować tylko jako źródło ogrzewania pomieszczeń, wtedy zewnętrzny zbiornik na c.w.u. będzie zbędny. Typoszereg Maxima obejmuje większy zakres mocy, więc pozwala na obsługę zasilania w ciepło większych obiektów. Maxima powinna być również stosowana w instalacjach, w których przewidziano dodatkowe źródło do ogrzewania wody użytkowej – możemy ją połączyć ze zbiornikiem biwalentnym (z dwiema wężownicami).

Schemat podłączenia instalacji Galmet Maxima Compact

Schemat podłączenia instalacji pompy ciepła Galmet Maxima Compact

Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę, wybierając pompę do swojego domu?

Wiele zależy od projektu i rodzaju instalacji grzewczej oraz obiektu i potrzeb jego użytkowników. Przedstawiliśmy porównanie najważniejszych zalet dotyczących gruntowych pomp ciepła, ale szczegółów istotnych dla ostatecznej decyzji może być więcej. Każda inwestycja wymaga indywidualnego podejścia i przygotowania dedykowanej oferty. Zachęcamy do kontaktu z naszym Centrum, gdzie na podstawie konkretnych informacji będziemy w stanie podać najlepsze rozwiązanie, gwarantujące najlepszą efektywność, oszczędność i długowieczność. Pomagamy nie tylko wybrać, skonfigurować i oszacować koszty eksploatacji systemu, ale również znaleźć autoryzowanego instalatora. Eksperci Krajowego Centrum Techniki Grzewczej dostępni są pod nr telefonu 77 403 45 60 lub adresem e-mail [email protected]

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai