Gruntowa pompa ciepła ze zbiornikiem czy bez niego?

Dodano: piątek, 24.07.2026


Gruntowa pompa ciepła ze zbiornikiem czy bez niego - to jedno z kluczowych pytań przy wyborze dolnego źródła ogrzewania dla domu jednorodzinnego lub większego obiektu. Galmet oferuje dwa typoszeregi gruntowych pomp ciepła: Maxima (bez wbudowanego zbiornika CWU) oraz Maxima Compact (ze zintegrowanym zasobnikiem ze stali nierdzewnej). Który wariant lepiej sprawdzi się w Twoim budynku? Wszystko zależy od metrażu, zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową i możliwości lokalowych kotłowni. W poniższym poradniku, opracowanym na podstawie rekomendacji Julii Sobaszek - Krajowego Doradcy ds. Pomp Ciepła Galmet - rozstrzygamy kwestię doboru rodzaju i modelu gruntowej pompy ciepła Maxima.

Gruntowa pompa ciepła ze zbiornikiem czy bez

Sprawdź gruntowe pompy ciepła w hurtowni Onninen

Spis treści

  1. Czym jest gruntowa pompa ciepła i jak działa
  2. Co różni Maximę od Maximy Compact
  3. Typoszereg Galmet Maxima - gruntowa pompa ciepła bez zbiornika
  4. Typoszereg Galmet Maxima Compact - gruntowa pompa ciepła ze zbiornikiem
  5. Schemat podłączenia instalacji Galmet Maxima
  6. Schemat podłączenia instalacji Galmet Maxima Compact
  7. Porównanie typoszeregów Maxima i Maxima Compact
  8. Zbiorniki CWU do współpracy z pompami ciepła Galmet
  9. Kiedy wybrać pompę ze zbiornikiem, a kiedy bez niego
  10. Technologia EVI i pompy wysokotemperaturowe
  11. Zdalne sterowanie i monitorowanie gruntowej pompy ciepła
  12. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czym jest gruntowa pompa ciepła i jak działa

Gruntowa pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera energię cieplną zgromadzoną w gruncie i przetwarza ją na ciepło do ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W przeciwieństwie do powietrznych pomp ciepła, wariant gruntowy korzysta z dolnego źródła o stabilnej temperaturze przez cały rok, co przekłada się na wyższy i bardziej równomierny współczynnik wydajności COP niezależnie od warunków atmosferycznych.

Zasada działania gruntowej pompy ciepła opiera się na cyklu termodynamicznym i współpracy z wymiennikiem glikolowym umieszczonym w gruncie. Roztwór glikolu krąży w zamkniętym obiegu, pobierając niskotemperaturowe ciepło z ziemi (nawet zimą temperatura gruntu na głębokości 1,5-2 m wynosi ok. 8-12 st. C). Ciepło to jest następnie przekazywane do układu chłodniczego pompy ciepła, gdzie sprężarka podnosi temperaturę czynnika roboczego do poziomu wystarczającego do ogrzania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Gruntowe pompy ciepła zyskują coraz większe uznanie wśród inwestorów, instalatorów i projektantów w Polsce. Głównymi powodami są stabilność pracy niezależna od temperatury powietrza zewnętrznego, wysoka efektywność energetyczna (COP na poziomie 4,0-5,0 dla punktu pracy B0W35), cicha praca bez zewnętrznej jednostki z wentylatorem oraz wieloletnia trwałość sięgająca 20-25 lat. Produkowane w Polsce gruntowe pompy ciepła Galmet z serii Maxima są wysoko oceniane zarówno przez europejskich fachowców, jak i przez klientów indywidualnych.

Kluczowym elementem instalacji z gruntową pompą ciepła jest dolne źródło ciepła - wymiennik glikolowy. Może on przyjmować formę kolektora poziomego (rury ułożone na głębokości ok. 1,5 m na dużej powierzchni działki) lub sondy pionowej (odwierty o głębokości 50-150 m). Wybór między nimi zależy od wielkości dostępnej działki, warunków geologicznych i budżetu inwestora. Oba rozwiązania doskonale współpracują z pompami ciepła Galmet Maxima i Maxima Compact.

Co różni Maximę od Maximy Compact

Główna różnica polega na tym, że Maxima Compact ma zabudowany w korpusie zintegrowany zbiornik ciepłej wody użytkowej ze stali nierdzewnej, natomiast do Maximy trzeba dobrać i zamontować oddzielny wymiennik CWU. Poza tym oba typoszeregi mają bardzo zbliżone układy chłodnicze, ten sam typ dolnego źródła (wymiennik glikolowy) i porównywalną efektywność energetyczną.

Modele gruntowych pomp ciepła Galmet podzielone są na dwa podstawowe typoszeregi: Maxima i Maxima Compact. Łączy je wiele wspólnych cech i rozwiązań technologicznych. Zarówno Maxima, jak i Maxima Compact to gruntowe pompy ciepła współpracujące z dolnym źródłem w postaci wymiennika glikolowego. Oba modele doskonale ogrzeją pomieszczenia oraz zapewnią ciepłą wodę użytkową. Są to nowoczesne, ekologiczne urządzenia, którymi można zdalnie sterować i kontrolować parametry ich pracy, na przykład za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej.

Wybór między Maximą a Maximą Compact nie sprowadza się wyłącznie do kwestii wbudowanego zbiornika CWU. Różnice obejmują również zakres mocy poszczególnych typoszeregów, wymiary i wagę urządzeń, sposób montażu pomp obiegowych i zaworów trójdrogowych oraz przeznaczenie budynkowe. Maxima to typoszereg skierowany do szerszego spektrum budynków - od małych domów jednorodzinnych po obiekty o powierzchni do 800 m2. Maxima Compact to rozwiązanie kompaktowe, zaprojektowane z myślą o domach jednorodzinnych, gdzie liczy się oszczędność miejsca i prostota instalacji.

W ofercie Galmet znajdziesz również odpowiednie wymienniki c.w.u. przeznaczone do współpracy z pompami ciepła, m.in. modele Maxi, Complete czy Tower Grand. Dzięki temu inwestor wybierający Maximę bez wbudowanego zbiornika ma pełną elastyczność w doborze zasobnika CWU o pojemności i parametrach optymalnie dopasowanych do potrzeb domowników.

Typoszereg Galmet Maxima - gruntowa pompa ciepła bez zbiornika

Typoszereg Galmet Maxima obejmuje 8 modeli o mocach od 7,25 kW do 41,3 kW (dla punktu pracy B0W35), co pozwala obsłużyć budynki o powierzchni od ok. 80 m2 do nawet 800 m2. To najszerszy zakres mocy wśród gruntowych pomp ciepła tego producenta, przeznaczony zarówno do domów jednorodzinnych, jak i do większych obiektów użyteczności publicznej, pensjonatów czy budynków wielorodzinnych.

Gruntowa pompa ciepła ze zbiornikiem czy bez

Pompy ciepła Maxima nie posiadają wbudowanego zasobnika ciepłej wody użytkowej. Inwestor musi zatem dobrać i zamontować oddzielnie odpowiedni zbiornik CWU. Może to wydawać się utrudnieniem, ale w praktyce daje istotną przewagę - możliwość doboru pojemności zasobnika precyzyjnie do rzeczywistych potrzeb domowników. Dla rodziny 2-osobowej wystarczy zbiornik 150 l, podczas gdy rodzina 5-6-osobowa może potrzebować zasobnika o pojemności 300-400 l. W przypadku Maximy Compact pojemność zbiornika jest z góry ustalona przez producenta.

Szczególną uwagę warto zwrócić na modele o wyższej mocy (20-42 GT). Są to wysokotemperaturowe pompy ciepła, które osiągają na wyjściu temperaturę aż 65 st. C. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju sprężarki z technologią EVI (Enhanced Vapour Injection). Technologia ta pozwala na utrzymanie wysokiej mocy grzewczej nawet przy wzroście temperatury górnego źródła, co jest kluczowe w budynkach z tradycyjnymi grzejnikami wymagającymi wyższej temperatury zasilania.

Pompy ciepła Maxima mają w standardzie pompy obiegowe. W modelach do 16 GT pompy obiegowe są zabudowane wewnątrz urządzenia, co upraszcza montaż. Natomiast dla modeli od 20 GT pompy obiegowe dostarczane są w komplecie z urządzeniem, ale montowane w instalacji poza samą jednostką pompy ciepła. Podobnie jest z zaworem trójdrogowym przełączającym do realizacji CWU - w modelach 7-16 GT jest już zabudowany w urządzeniu, natomiast dla modeli 20-42 GT stanowi opcjonalne wyposażenie montowane w instalacji.

Model Moc grzewcza (B0W35) Maks. temp. zasilania Pompy obiegowe Zawór 3-drogowy Technologia EVI
Maxima 7 GT 7,25 kW 55 st. C Wbudowane Wbudowany Nie
Maxima 10 GT 10,2 kW 55 st. C Wbudowane Wbudowany Nie
Maxima 12 GT 12,0 kW 55 st. C Wbudowane Wbudowany Nie
Maxima 16 GT 16,0 kW 55 st. C Wbudowane Wbudowany Nie
Maxima 20 GT 20,5 kW 65 st. C Zewnętrzne (w komplecie) Opcja (zewn.) Tak
Maxima 26 GT 26,0 kW 65 st. C Zewnętrzne (w komplecie) Opcja (zewn.) Tak
Maxima 34 GT 34,0 kW 65 st. C Zewnętrzne (w komplecie) Opcja (zewn.) Tak
Maxima 42 GT 41,3 kW 65 st. C Zewnętrzne (w komplecie) Opcja (zewn.) Tak

Szeroki zakres mocy typoszeregu Maxima pozwala na dobór pompy ciepła do bardzo różnorodnych obiektów. Mniejsze modele (7-16 GT) sprawdzą się w standardowych domach jednorodzinnych o powierzchni 80-320 m2, przy założeniu zapotrzebowania na ciepło ok. 50 W/m2. Większe jednostki (20-42 GT) przeznaczone są do budynków wielorodzinnych, pensjonatów, biurowców i innych obiektów o dużym zapotrzebowaniu na energię cieplną - obsłużą powierzchnie do 800 m2.

Typoszereg Galmet Maxima Compact - gruntowa pompa ciepła ze zbiornikiem

Seria Galmet Maxima Compact to kompaktowe gruntowe pompy ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej ze stali nierdzewnej - idealne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, gdzie liczy się minimalizacja miejsca w kotłowni. Wszystko w jednej obudowie: sprężarka, wymienniki ciepła, pompy obiegowe, zawór trójdrogowy i zbiornik CWU.

Maxima Compact eliminuje konieczność montażu osobnego zasobnika ciepłej wody, co przekłada się na mniejszą liczbę podłączeń hydraulicznych, kompaktowe wymiary instalacji i szybszy montaż. Zbiornik CWU wykonany ze stali nierdzewnej wbudowany jest bezpośrednio w korpus urządzenia. Dzięki temu cała instalacja - od ogrzewania przez podgrzewanie wody po sterowanie - zamknięta jest w jednym urządzeniu o stosunkowo niewielkich wymiarach.

Typoszereg Maxima Compact obejmuje modele o mniejszym zakresie mocy niż klasyczna Maxima. Jest to świadomy wybór producenta - seria Compact adresowana jest do domów jednorodzinnych o typowym zapotrzebowaniu na ciepło, w których kompaktowość rozwiązania i prostota instalacji mają kluczowe znaczenie. Wbudowany zbiornik CWU o określonej pojemności jest wystarczający dla rodzin zamieszkujących standardowe domy jednorodzinne.

Zarówno w Maximie, jak i w Maximie Compact znajdziesz te same nowoczesne rozwiązania: zaawansowaną automatykę sterującą, możliwość zdalnego zarządzania przez aplikację mobilną, wysokosprawne wymienniki ciepła i sprawdzone sprężarki. Różnica dotyczy przede wszystkim formy i zakresu mocy, a nie jakości podzespołów.

W przypadku Maximy Compact wszystkie elementy instalacyjne - pompy obiegowe i zawory trójdrogowe - są zabudowane wewnątrz obudowy urządzenia. Instalator podłącza jedynie rury instalacji c.o., doprowadzenie i odprowadzenie glikolu z dolnego źródła oraz zasilanie elektryczne. To znacząco upraszcza schemat instalacji i skraca czas montażu.

Schemat podłączenia instalacji Galmet Maxima

Schemat instalacji z pompą ciepła Galmet Maxima obejmuje samą pompę ciepła, oddzielny zbiornik CWU, układ dolnego źródła (wymiennik glikolowy), instalację centralnego ogrzewania oraz automatykę sterującą. Ponieważ Maxima nie posiada wbudowanego zasobnika CWU, schemat jest nieco bardziej rozbudowany niż w przypadku Maximy Compact.

Schemat podłączenia instalacji Galmet Maxima

Schemat podłączenia instalacji pompy ciepła Galmet Maxima

Schemat instalacji gruntowej pompy ciepła Galmet Maxima składa się z kilku zasadniczych obwodów:

  • Obwód dolnego źródła - wymiennik glikolowy (kolektor poziomy lub sonda pionowa) połączony z parownikiem pompy ciepła. Roztwór glikolu propylenowego krąży w zamkniętym obiegu, pobierając ciepło z gruntu.
  • Obwód grzewczy (c.o.) - woda instalacyjna podgrzana w pompie ciepła zasila instalację centralnego ogrzewania (ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe).
  • Obwód ciepłej wody użytkowej - pompa ciepła podgrzewa wodę w zewnętrznym zasobniku CWU za pośrednictwem wężownicy lub osobnego wymiennika ciepła.
  • Zawór trójdrogowy - przełącza pracę pompy ciepła między ogrzewaniem pomieszczeń a podgrzewaniem CWU. W modelach 7-16 GT jest wbudowany, w modelach 20-42 GT montowany zewnętrznie.
  • Automatyka sterująca - sterownik zarządza pracą pompy ciepła, pomp obiegowych i zaworu trójdrogowego, optymalizując zużycie energii.

W modelach Maxima od 7 do 16 GT pompy obiegowe i zawór trójdrogowy są zabudowane w urządzeniu, co upraszcza schemat i montaż. Instalator musi jedynie poprowadzić rury do i z urządzenia, podłączyć zasobnik CWU oraz wymiennik glikolowy. W modelach 20-42 GT pompy obiegowe dostarczane są w komplecie, ale montowane poza obudową pompy ciepła - w szafce hydraulicznej lub bezpośrednio w instalacji. Schemat jest wtedy bardziej rozbudowany, ale daje instalatorowi większą elastyczność w konfiguracji układu.

Prawidłowy schemat podłączenia gruntowej pompy ciepła ma zasadnicze znaczenie dla efektywności całego systemu. Błędy w dobieraniu średnic rur, nieprawidłowy montaż zaworów lub niewłaściwe odpowietrzenie instalacji mogą obniżyć sprawność pompy ciepła nawet o 15-20%. Dlatego montaż powinien być wykonany przez doświadczonego instalatora, najlepiej posiadającego autoryzację producenta.

Schemat podłączenia instalacji Galmet Maxima Compact

Schemat instalacji z Maximą Compact jest prostszy, ponieważ zbiornik CWU, pompy obiegowe i zawór trójdrogowy są już zintegrowane w jednym urządzeniu - do pompy ciepła trzeba podłączyć jedynie obwód dolnego źródła, instalację c.o. i zimną wodę.

Uproszczony schemat to jedna z największych zalet Maximy Compact. Instalator ma do podłączenia znacznie mniej elementów niż w przypadku klasycznej Maximy:

  • Obwód dolnego źródła - identyczny jak w Maximie: wymiennik glikolowy podłączony do parownika.
  • Obwód c.o. - wyjście i powrót wody instalacyjnej do ogrzewania podłogowego lub grzejników.
  • Doprowadzenie zimnej wody - zasilanie wbudowanego zasobnika CWU.
  • Odprowadzenie ciepłej wody użytkowej - z wbudowanego zbiornika do punktów czerpalnych w budynku.
  • Zasilanie elektryczne - podłączenie do sieci elektroenergetycznej.

Dzięki integracji kluczowych podzespołów wewnątrz obudowy eliminowane są potencjalne punkty awarii na połączeniach hydraulicznych między urządzeniem a zewnętrznym zasobnikiem CWU. Mniejsza liczba podłączeń to również mniejsze ryzyko nieszczelności. Z tego powodu Maxima Compact jest szczególnie polecana dla inwestorów, którym zależy na maksymalnej prostocie instalacji i szybkim uruchomieniu systemu.

Warto pamiętać, że mimo kompaktowej budowy Maxima Compact to urządzenie o sporych gabarytach - zbiornik CWU ze stali nierdzewnej zwiększa zarówno wysokość, jak i wagę urządzenia. Przed zakupem należy zweryfikować, czy wymiary pompy ciepła pozwalają na swobodne wniesienie do kotłowni i czy drzwi, korytarze i klatka schodowa mają wystarczającą szerokość.

Sprawdź produkty marki Galmet w hurtowni Onninen

Porównanie typoszeregów Maxima i Maxima Compact

Maxima to bardziej uniwersalne rozwiązanie z szerszym zakresem mocy i możliwością doboru dowolnego zasobnika CWU, natomiast Maxima Compact jest prostsza w montażu i zajmuje mniej miejsca dzięki wbudowanemu zbiornikowi. Poniższa tabela zestawia kluczowe różnice między oboma typoszeregami.

Parametr Galmet Maxima Galmet Maxima Compact
Zbiornik CWU Brak - wymaga doboru oddzielnego zasobnika Wbudowany (stal nierdzewna)
Liczba modeli 8 modeli Mniejsza liczba modeli
Zakres mocy (B0W35) 7,25 - 41,3 kW Mniejszy zakres - domy jednorodzinne
Maks. pow. ogrzewana Do 800 m2 Do ok. 200 m2
Maks. temp. zasilania 55 st. C (7-16 GT) / 65 st. C (20-42 GT) 55 st. C
Technologia EVI Tak (modele 20-42 GT) Nie
Pompy obiegowe Wbudowane (7-16 GT) / zewnętrzne w komplecie (20-42 GT) Wbudowane
Zawór trójdrogowy Wbudowany (7-16 GT) / opcja zewn. (20-42 GT) Wbudowany
Dolne źródło Wymiennik glikolowy Wymiennik glikolowy
Zdalne sterowanie Tak (aplikacja) Tak (aplikacja)
Złożoność montażu Średnia - wymaga osobnego zasobnika CWU Niska - mniej podłączeń hydraulicznych
Najlepsze zastosowanie Domy jednorodzinne i duże obiekty (do 800 m2) Domy jednorodzinne (do ok. 200 m2)

Jak widać, wybór między Maximą a Maximą Compact zależy przede wszystkim od wielkości budynku, wymagań dotyczących ciepłej wody użytkowej oraz dostępnego miejsca w kotłowni. Dla domów jednorodzinnych o standardowym zapotrzebowaniu na ciepło i ograniczonej przestrzeni technicznej Maxima Compact będzie wygodniejszym wyborem. Dla większych obiektów lub budynków wymagających wyższej temperatury zasilania (65 st. C z technologią EVI) jedyną opcją pozostaje klasyczna Maxima.

Zbiorniki CWU do współpracy z pompami ciepła Galmet

Jeśli wybierzesz Galmet Maxima (bez wbudowanego zbiornika), musisz dobrać odpowiedni zasobnik CWU - Galmet oferuje dedykowane wymienniki zaprojektowane specjalnie do współpracy z pompami ciepła, m.in. modele Maxi, Complete i Tower Grand.

Dobór odpowiedniego zbiornika ciepłej wody użytkowej to kluczowy element projektu instalacji z pompą ciepła Maxima. Zbiornik musi spełniać kilka podstawowych wymagań:

  • Odpowiednia pojemność - zbiornik powinien zapewnić wystarczającą ilość ciepłej wody dla wszystkich domowników. Przyjmuje się ok. 50-70 litrów na osobę w domu jednorodzinnym. Rodzina 4-osobowa potrzebuje zasobnika o pojemności co najmniej 200-280 litrów.
  • Wężownica o dużej powierzchni - pompy ciepła pracują z niższą temperaturą zasilania niż kotły gazowe, dlatego wymiennik ciepła w zasobniku musi mieć odpowiednio dużą powierzchnię wymiany, aby sprawnie odbierać ciepło z niskotemperaturowego medium.
  • Izolacja termiczna - zasobnik CWU powinien mieć grubą warstwę izolacji (minimum 50 mm), aby zminimalizować straty ciepła podczas postoju.
  • Kompatybilność z pompą ciepła - nie każdy zasobnik nadaje się do współpracy z pompą ciepła. Wymienniki Galmet z serii Maxi, Complete i Tower Grand są specjalnie zaprojektowane z myślą o pompach ciepła i mają powiększoną wężownicę dolną.

Dedykowane zasobniki Galmet do współpracy z gruntowymi pompami ciepła Maxima to:

  • Galmet Maxi - emaliowany zasobnik z powiększoną wężownicą, dostępny w pojemnościach od 140 do 500 litrów. Dobre rozwiązanie ekonomiczne dla standardowych zastosowań.
  • Galmet Complete - zasobnik z podwójną wężownicą, umożliwiający podłączenie dodatkowego źródła ciepła (np. kolektory słoneczne lub kominek z płaszczem wodnym). Pojemności od 200 do 400 litrów.
  • Galmet Tower Grand - zasobnik o dużej pojemności z wężownicą spiralną o zwiększonej powierzchni wymiany ciepła. Przeznaczony do instalacji o wyższym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę. Pojemności od 300 do 1000 litrów.
Model zasobnika Pojemność Liczba wężownic Materiał Najlepsze do
Galmet Maxi 140 - 500 l 1 Emaliowana stal Standardowe domy
Galmet Complete 200 - 400 l 2 Emaliowana stal Instalacje z kolektorami / kominkiem
Galmet Tower Grand 300 - 1000 l 1 (spiralna) Emaliowana stal Duże budynki, pensjonaty

Przy doborze zasobnika CWU do gruntowej pompy ciepła Maxima warto skonsultować się z projektantem instalacji lub doradcą technicznym Galmet. Prawidłowo dobrany zbiornik zapewnia komfort ciepłej wody dla domowników i pozwala pompie ciepła pracować z optymalną efektywnością. Zbyt mały zasobnik wymusi częste cykle podgrzewania, co obniży COP i zwiększy zużycie energii. Zbyt duży zasobnik to z kolei niepotrzebnie wyższy koszt inwestycji i większe straty ciepła na postoju.

Kiedy wybrać pompę ze zbiornikiem, a kiedy bez niego

Maxima Compact ze zbiornikiem to najlepszy wybór dla domów jednorodzinnych o powierzchni do ok. 200 m2 z ograniczoną przestrzenią w kotłowni, natomiast Maxima bez zbiornika sprawdzi się w większych budynkach i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest elastyczność w doborze pojemności zasobnika CWU.

Decyzja o wyborze gruntowej pompy ciepła ze zbiornikiem lub bez niego powinna uwzględniać kilka kluczowych czynników:

Wybierz Maxima Compact (ze zbiornikiem), gdy:

  • Budujesz lub modernizujesz dom jednorodzinny o powierzchni do ok. 200 m2
  • Dysponujesz ograniczoną przestrzenią w kotłowni i chcesz zmieścić wszystko w jednym urządzeniu
  • Zależy Ci na prostszym i szybszym montażu (mniej podłączeń hydraulicznych)
  • Twoje zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest standardowe (rodzina 3-5-osobowa)
  • Nie potrzebujesz temperatury zasilania wyższej niż 55 st. C (ogrzewanie podłogowe lub niskotemperaturowe grzejniki)
  • Chcesz zminimalizować ryzyko błędów montażowych na połączeniach hydraulicznych

Wybierz Maxima (bez zbiornika), gdy:

  • Budynek ma powierzchnię powyżej 200 m2 lub zapotrzebowanie na ciepło przekracza możliwości Maximy Compact
  • Potrzebujesz zasobnika CWU o dużej pojemności (powyżej 300 litrów) - np. w pensjonacie, domu z wieloma łazienkami lub wanną z hydromasażem
  • Planujesz podłączenie dodatkowego źródła ciepła do zasobnika (kolektory słoneczne, kominek z płaszczem wodnym) - wymaga zbiornika z podwójną wężownicą
  • Budynek ma tradycyjne grzejniki wymagające temperatury zasilania 65 st. C (modele 20-42 GT z technologią EVI)
  • Planujesz instalację kaskadową z kilkoma pompami ciepła dla dużego obiektu
  • Kotłownia jest na tyle przestronna, że osobny zasobnik nie stanowi problemu logistycznego

Warto podkreślić, że wybór między pompą ze zbiornikiem a pompą bez zbiornika to nie kwestia jakości czy niezawodności. Oba typoszeregi - Maxima i Maxima Compact - bazują na tych samych sprawdzonych podzespołach i technologiach. To kwestia dopasowania do konkretnych warunków budynku i potrzeb jego mieszkańców.

Jeśli masz wątpliwości, który wariant wybrać, skonsultuj się z doradcą technicznym Galmet lub doświadczonym instalatorem. Profesjonalny dobór obejmuje obliczenie zapotrzebowania na ciepło budynku (na podstawie izolacji, metrażu, lokalizacji i liczby domowników) oraz ocenę warunków technicznych kotłowni. Na tej podstawie specjalista wskaże optymalny model pompy ciepła i - w przypadku Maximy - odpowiedni zasobnik CWU.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Technologia EVI i pompy wysokotemperaturowe

Technologia EVI (Enhanced Vapour Injection) zastosowana w modelach Maxima 20-42 GT umożliwia osiągnięcie temperatury zasilania 65 st. C bez utraty mocy grzewczej - to kluczowa cecha dla budynków z tradycyjnymi grzejnikami.

Standardowe gruntowe pompy ciepła pracują najefektywniej przy niskich temperaturach zasilania (30-45 st. C), charakterystycznych dla ogrzewania podłogowego. Problem pojawia się w budynkach wyposażonych w tradycyjne grzejniki panelowe lub członowe, które wymagają temperatury zasilania rzędu 55-65 st. C. Przy tak wysokiej temperaturze górnego źródła klasyczna sprężarka traci moc, a współczynnik COP spada znacząco.

Technologia EVI rozwiązuje ten problem dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji sprężarki z dodatkowym wtryskiem pary (vapour injection). Proces przebiega następująco:

  1. Część czynnika chłodniczego jest oddzielana po skraplaczu i kierowana do dodatkowego wymiennika ciepła (economizera).
  2. W economizerze ten czynnik odparowuje, odbierając ciepło od głównego strumienia czynnika chłodniczego.
  3. Odparowany czynnik jest wtryskiwany do komory pośredniej sprężarki, zwiększając masowy przepływ czynnika bez proporcjonalnego wzrostu zużycia energii.
  4. Efektem jest wyższa moc grzewcza i wyższa temperatura na wyjściu sprężarki przy zachowaniu dobrego COP.

Dzięki technologii EVI gruntowe pompy ciepła Galmet Maxima 20-42 GT mogą zasilać instalację c.o. wodą o temperaturze do 65 st. C. To oznacza, że nadają się do współpracy zarówno z ogrzewaniem podłogowym (35 st. C), jak i z tradycyjnymi grzejnikami (55-65 st. C). W budynkach modernizowanych, w których wymiana grzejników na niskotemperaturowe nie wchodzi w grę ze względu na koszty, modele z EVI pozwalają na wdrożenie pompy ciepła bez konieczności przebudowy instalacji grzewczej.

Warto podkreślić, że technologia EVI jest dostępna wyłącznie w modelach Maxima od 20 GT wzwyż. Modele 7-16 GT (oraz cała seria Maxima Compact) osiągają maksymalną temperaturę zasilania 55 st. C. Przed doborem pompy ciepła należy więc sprawdzić, jaka temperatura zasilania jest wymagana przez istniejącą lub planowaną instalację grzewczą.

Zdalne sterowanie i monitorowanie gruntowej pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła Galmet Maxima i Maxima Compact wyposażone są w nowoczesną automatykę sterującą z możliwością zdalnego zarządzania i monitorowania parametrów pracy za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Zdalne sterowanie to funkcja, która w 2026 roku stała się standardem w nowoczesnych pompach ciepła. W przypadku gruntowych pomp ciepła Galmet użytkownik może za pomocą smartfona lub tabletu:

  • Monitorować bieżące parametry - temperatura zasilania i powrotu c.o., temperatura CWU, temperatura dolnego źródła, aktualny COP, zużycie energii elektrycznej
  • Regulować temperaturę - zmiana temperatury zadanej c.o. i CWU w dowolnym momencie, niezależnie od lokalizacji użytkownika
  • Ustawiać harmonogramy - programy czasowe ogrzewania (np. obniżona temperatura w nocy lub podczas nieobecności), harmonogramy podgrzewania CWU
  • Otrzymywać powiadomienia - alarmy o awariach, ostrzeżenia o spadku temperatury, informacje o trybie pracy urządzenia
  • Analizować statystyki - zużycie energii w ujęciu dziennym, tygodniowym i miesięcznym, historia parametrów pracy, średni COP w danym okresie

Funkcja zdalnego sterowania jest szczególnie przydatna w domach letniskowych, budynkach wynajmowanych lub w sytuacjach, gdy domownicy wyjeżdżają na dłuższy urlop. Można wtedy obniżyć temperaturę do minimum (tryb ochrony przed zamarzaniem) i ponownie podwyższyć ją kilka godzin przed powrotem. Oszczędności energii wynikające z inteligentnego zarządzania harmonogramami pracy pompy ciepła sięgają 10-15% rocznie w porównaniu z ciągłą pracą na stałych parametrach.

Instalacja modułu komunikacyjnego do zdalnego sterowania jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Pompa ciepła łączy się z domową siecią Wi-Fi, a użytkownik pobiera dedykowaną aplikację na smartfon. Konfiguracja zajmuje kilka minut. W przypadku budynków bez dostępu do internetu sterownik pompy ciepła oferuje pełen zakres ustawień bezpośrednio z panelu sterowania zamontowanego na urządzeniu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czym różni się Galmet Maxima od Galmet Maxima Compact?

Główna różnica polega na tym, że Maxima Compact posiada wbudowany zbiornik ciepłej wody użytkowej ze stali nierdzewnej, a Maxima wymaga doboru i montażu oddzielnego zasobnika CWU. Dodatkowo Maxima ma szerszy zakres mocy (7,25-41,3 kW vs mniejszy zakres w Compact), a modele 20-42 GT oferują technologię EVI umożliwiającą osiągnięcie temperatury zasilania 65 st. C. Oba typoszeregi współpracują z dolnym źródłem w postaci wymiennika glikolowego i mają zbliżone układy chłodnicze.

Jaki zbiornik CWU wybrać do pompy ciepła Galmet Maxima?

Galmet oferuje dedykowane zasobniki CWU zaprojektowane do współpracy z pompami ciepła: Maxi (140-500 l, jedna wężownica), Complete (200-400 l, dwie wężownice - do instalacji z dodatkowym źródłem ciepła) oraz Tower Grand (300-1000 l, duża wężownica spiralna - do dużych budynków). Pojemność zasobnika dobierz na podstawie liczby domowników - przyjmuj ok. 50-70 litrów na osobę. Dla 4-osobowej rodziny optymalny będzie zbiornik 200-280 litrów.

Jaki schemat instalacji jest wymagany dla gruntowej pompy ciepła?

Schemat instalacji gruntowej pompy ciepła obejmuje obwód dolnego źródła (wymiennik glikolowy - kolektor poziomy lub sonda pionowa), obwód centralnego ogrzewania, obwód ciepłej wody użytkowej (w Maximie - osobny zasobnik CWU, w Maximie Compact - wbudowany zbiornik), automatykę sterującą oraz zasilanie elektryczne. W modelach Maxima 7-16 GT pompy obiegowe i zawór trójdrogowy są wbudowane, co upraszcza schemat. W modelach 20-42 GT montowane są zewnętrznie.

Czym jest technologia EVI i w których modelach jest dostępna?

Technologia EVI (Enhanced Vapour Injection) to specjalna konstrukcja sprężarki z dodatkowym wtryskiem pary, która pozwala na osiągnięcie wyższej temperatury zasilania (do 65 st. C) bez utraty mocy grzewczej. Jest dostępna wyłącznie w modelach Galmet Maxima od 20 GT wzwyż (20, 26, 34, 42 GT). Modele 7-16 GT oraz cała seria Maxima Compact osiągają maksymalnie 55 st. C. Technologia EVI jest kluczowa dla budynków z tradycyjnymi grzejnikami.

Do jakiej wielkości budynku nadaje się gruntowa pompa ciepła Galmet?

Typoszereg Maxima obejmuje modele od 7,25 kW do 41,3 kW, co pozwala obsłużyć budynki o powierzchni od ok. 80 m2 do 800 m2 (przy zapotrzebowaniu ok. 50 W/m2). Maxima Compact przeznaczona jest do domów jednorodzinnych o powierzchni do ok. 200 m2. Precyzyjny dobór mocy pompy ciepła powinien uwzględniać izolację termiczną budynku, strefę klimatyczną, liczbę domowników i zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.

Czy gruntowa pompa ciepła wymaga dużej działki?

To zależy od typu dolnego źródła. Kolektor poziomy wymaga dużej powierzchni działki - orientacyjnie ok. 2-3 m2 powierzchni kolektora na 1 m2 ogrzewanej powierzchni budynku. Dla domu 150 m2 potrzebna jest działka z wolną powierzchnią ok. 300-450 m2 pod kolektor. Alternatywą jest sonda pionowa (odwiert), która zajmuje minimalną powierzchnię na terenie działki, ale wymaga wykonania odwiertów o głębokości 50-150 m. Oba rozwiązania współpracują z pompami ciepła Galmet Maxima i Maxima Compact.

Czy mogę sterować pompą ciepła Galmet przez telefon?

Tak. Gruntowe pompy ciepła Galmet Maxima i Maxima Compact wyposażone są w moduł komunikacyjny umożliwiający zdalne sterowanie i monitorowanie za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej. Przez smartfon lub tablet można monitorować bieżące parametry pracy (temperatury, COP, zużycie energii), regulować temperatury c.o. i CWU, ustawiać harmonogramy czasowe oraz otrzymywać powiadomienia o alarmach i zmianach trybu pracy.

Jakie są zalety gruntowej pompy ciepła w porównaniu z powietrzną?

Gruntowa pompa ciepła korzysta z dolnego źródła o stabilnej temperaturze przez cały rok (grunt ma ok. 8-12 st. C na głębokości 1,5-2 m), co przekłada się na wyższy i bardziej równomierny COP niezależnie od pory roku. Nie traci wydajności podczas mrozów, jak pompa powietrzna. Nie wymaga jednostki zewnętrznej z wentylatorem, co eliminuje hałas na zewnątrz budynku. Trwałość gruntowej pompy ciepła sięga 20-25 lat. Wadą jest wyższy koszt inwestycji ze względu na konieczność wykonania wymiennika glikolowego (kolektor lub odwiert).

Ile kosztuje instalacja gruntowej pompy ciepła Galmet?

Na całkowity koszt instalacji składa się cena samej pompy ciepła, koszt wykonania dolnego źródła (wymiennik glikolowy) oraz robocizna instalacyjna. Kolektor poziomy jest tańszy od sond pionowych, ale wymaga dużej powierzchni działki. Sondy pionowe (odwierty) to wyższy koszt (ok. 100-150 zł za metr bieżący odwiertu), ale minimalne wymagania co do powierzchni działki. Do tych kosztów w przypadku Maximy dochodzi zakup zasobnika CWU. Aktualne ceny poszczególnych modeli sprawdzisz w hurtowni Onninen.

Czy gruntowa pompa ciepła nadaje się do budynku z tradycyjnymi grzejnikami?

Tak, pod warunkiem doboru odpowiedniego modelu. Modele Galmet Maxima 20-42 GT z technologią EVI osiągają temperaturę zasilania 65 st. C, co jest wystarczające dla tradycyjnych grzejników panelowych i członowych. Modele Maxima 7-16 GT oraz seria Maxima Compact osiągają maksymalnie 55 st. C i najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym lub niskotemperaturowymi grzejnikami. Przed doborem pompy ciepła instalator powinien zweryfikować wymaganą temperaturę zasilania istniejącej instalacji grzewczej.

Jak wygląda serwisowanie gruntowej pompy ciepła Galmet?

Gruntowe pompy ciepła Galmet wymagają corocznych przeglądów serwisowych obejmujących kontrolę ciśnienia w instalacji glikolowej, sprawdzenie stanu czynnika chłodniczego, diagnostykę automatyki sterującej, czyszczenie filtrów i weryfikację parametrów pracy. Przegląd powinien wykonać autoryzowany serwisant Galmet. Regularne serwisowanie zapewnia utrzymanie gwarancji producenta, optymalną efektywność energetyczną i wieloletnią bezawaryjną pracę urządzenia.

Czy gruntowa pompa ciepła może również chłodzić budynek latem?

Tak, gruntowe pompy ciepła Galmet mogą realizować tzw. chłodzenie pasywne (natural cooling). W tym trybie zimny glikol z wymiennika gruntowego przepływa przez wymiennik ciepła, ochładzając wodę instalacyjną bez uruchamiania sprężarki. Ochłodzona woda trafia do instalacji podłogowej, obniżając temperaturę w pomieszczeniach o 2-4 st. C. Jest to energooszczędna forma klimatyzacji, ponieważ jedyny koszt to praca pompy obiegowej. Efekt chłodzenia jest łagodny, ale odczuwalny i komfortowy.

Sprawdź gruntowe pompy ciepła w hurtowni Onninen

Artykuł zaktualizowany: maj 2026. Dane techniczne i dostępność modeli mogą ulec zmianie - aktualne informacje o gruntowych pompach ciepła Galmet znajdziesz w strefie marki Galmet w hurtowni Onninen.

Sprawdź pompy ciepła marki Galmet z serii Maxima!


Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai