Grupa pompowo-mieszająca do ogrzewania podłogowego. Kompendium wiedzy dla instalatora

Dodano: poniedziałek, 25.10.2021


Coraz częściej w naszym kraju stosuje się rozwiązanie polegające na połączeniu zalet ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Użytkownicy zyskują dzięki temu wysoki komfort cieplny, nawet kiedy na zewnątrz panują wyjątkowo niskie temperatury. Jednocześnie jest to system bardzo wygodny w eksploatacji. Jeśli wykonujesz instalacje tego typu dla swoich klientów, zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym grup pompowych!

Grupa pompowa Valvex

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działa grupa pompowo-mieszająca,
 • z jakich elementów składa się grupa pompowo-mieszająca,
 • jak dobrać grupę pompowo-mieszającą do ogrzewania podłogowego.

Czym są grupy pompowe?

Grupa pompowa to urządzenie łączące funkcje pompy oraz zaworu. Stanowi najpopularniejszy i najskuteczniejszy sposób na rozdział temperatur pomiędzy ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie grzejnikowe. Aby taki system działał z maksymalną sprawnością, trzeba zapewnić niższą temperaturę temu pierwszemu, a wyższą temu drugiemu. Urządzenie miesza czynniki z obu obiegów na potrzeby instalacji płaszczyznowej.

O montażu grupy pompowo-mieszającej warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Jej uwzględnienie pozwala choćby na dostosowanie instalacji elektrycznej do zasilania pompy. Unika się w ten sposób również problemu niedopasowania rozmiaru szafek do rozdzielaczy.

Grupa pompowa to gwarancja uzyskania żądanej temperatury czynnika grzewczego i jej utrzymania na stałym poziomie. Stosowana jest tam, gdzie trzeba zapewnić czynnik o odpowiednim ciśnieniu oraz temperaturze obniżonej w stosunku do temperatury czynnika wychodzącego ze źródła ciepła.

Sprawdź grupy pompowo-mieszające Valvex

Zalety stosowania grup pompowych

Korzyści płynące z zastosowania grup pompowo-mieszających można mnożyć. Wśród najważniejszych zalet z pewnością należy wymienić:

 • oszczędność czasu,
 • oszczędność miejsca,
 • lepszy dostęp do elementów instalacji w kotłowni,
 • bardziej atrakcyjny efekt wizualny,
 • zwiększona niezawodność instalacji (ograniczenie liczby połączeń pomiędzy komponentami).

Rodzaje grup pompowo-mieszających

montaz instalacji grzewczejGrupy pompowo-mieszające dzielą się przede wszystkim na modele przeznaczone do montażu centralnego w kotłowni oraz modele do montażu przy rozdzielaczach. Grupy pompowe przeznaczone do montażu centralnego wyposażone są zazwyczaj w ręczne zawory mieszające do automatyzacji pracy, których niezbędne są siłowniki i odpowiednie urządzenia sterujące.  W przypadku grup montowanych przy rozdzielaczach stosowane są zazwyczaj termostatyczne zawory mieszające.

Budowa grup pompowych

Grupy pompowe z zaworem mieszającym składają się z kilku elementów pełniących podobne funkcje. Mowa o takich częściach jak:

 • zawór trójdrogowy lub czterodrogowy pozwalający na regulację temperatury czynnika grzewczego. W zależności od typu grupy pompowej mogą być to zawory mieszające wyposażone w siłownik bądź zawory termostatyczne.
 • termometr wskazujący temperaturę wody zasilającej i powrotnej
 • pompa obiegowa odpowiadająca za mieszanie gorącej wody z ochłodzoną i prawidłowe krążenie medium w pętlach grzewczych.

W zestawach z zaworem mieszającym dochodzi do mieszania czynnika grzewczego pochodzącego ze źródła ciepła z czynnikiem wychłodzonym powracającym z instalacji ogrzewania płaszczyznowego. W ten sposób do instalacji trafia czynnik o obniżonej temperaturze. 

Jakie rozwiązanie wybrać?

Wybierając grupę pompową, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię montażu. Jak wspomnieliśmy wyżej, warto zastanowić się chociażby nad tym, czy lepiej zainstalować urządzenie lokalnie, czy centralnie. Ten pierwszy wariant sprawdzi się mianowicie w sytuacji, gdy ogrzewanie podłogowe zasilane jest z jednego rozdzielacza. Montując grupę tuż przy nim, unikniesz dodatkowego pionu w instalacji, dzięki czemu cały proces okaże się łatwiejszy i tańszy dla Twojego klienta. Drugie rozwiązanie przeznaczone jest natomiast dla budynków, w których ogrzewanie płaszczyznowe występuje na więcej niż jednym poziomie, a zasilają je na przykład dwa rozdzielacze. Wówczas grupa pompowa powinna znaleźć się w kotłowni, na osobnym pionie.

Grupy pompowo - mieszające od Valvex


Grupę montowaną centralnie wybierzesz, kiedy:

 • wykonujesz instalację w nowym budynku,
 • dostępna jest wystarczająco duża kotłownia,
 • istnieje możliwość instalacji urządzenia sterującego pracą zaworu bądź źródło ciepła jest w taki element wyposażone.

Grupa montowana przy rozdzielaczu sprawdzi się lepiej, gdy:

 • modernizujesz instalację w starym budynku,
 • w kotłowni brakuje miejsca na dodatkowy osprzęt,
 • nie przewidziano instalacji urządzenia sterującego pracą zaworu mieszającego.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Grupa pompowa ValvexJeśli zamierzasz zamontować zawór mieszający i pompę w kotłowni, postaraj się dobrać grupę pod kątem możliwości instalacji urządzenia w tym pomieszczeniu. Postaw na przykład na PROFFmix od Valvex. Dzięki takiemu rozwiązaniu elementy zestawu nie będą generowały hałasu w szafach montażowych, które musiałyby się znaleźć w pokojach mieszkalnych. Ponadto w takiej sytuacji łatwiej doprowadzić do urządzenia przewody elektryczne odpowiadające za integrację sterowania układów mieszających i pomp obiegowych. To zarazem rozwiązanie estetyczne, ponieważ duże szafki montażowe wpływałyby negatywnie na wygląd wnętrz. Twoi klienci na pewno docenią takie udogodnienia.

Grupa pompowa ValvexGrupy pompowe montowane bezpośrednio przy rozdzielaczach wyposażone są w termostatyczne zawory mieszające. Nie wymagane są w tym przypadku żadne urządzenie sterujące pracą zaworu a za odpowiednią pracę zaworu odpowiada termostatyczna wkładka zaworowa. Wymaganą temperaturę czynnika ustala się na pokrętle zaworu mieszającego. Niezależna od zewnętrznego sterowanie praca zaworu pozwala na umieszczenie rozdzielacza zdala od kotłowni zapewniające jedynie zasilanie niezbędne do pracy pompy. Valex porponuje wybór grupy z serii PROFFPLUS.

Dobór grupy pompowej

Dobierając grupy pompowe do instalacji grzewczej, należy kierować się całkowitą długością pętli ogrzewania podłogowego oraz konstrukcją przepływów w poszczególnych pętlach. Parametry te trzeba zestawić z możliwościami pompy i zaworu grupy mieszającej. Elementy te muszą bowiem być w stanie zrównoważyć straty ciśnienia w systemie.

Grupę pompową dobieraj więc w oparciu o wymagane parametry pompy oraz zaworu mieszającego. Pomoże Ci w tym określenie:

 • wymaganej wysokości podnoszenia pompy,
 • wymaganego współczynnika KVS zaworu mieszającego.

W ten sposób unikniesz instalacji zaworu zbyt małego lub przewymiarowanego.

Kwestia doboru grupy pompowej do instalacji podłogowej może wydawać się nieco skomplikowana. Na szczęście producenci tych urządzeń posługują się systemem, który zdecydowanie ułatwia to zadanie. Projektują oni zestawy przeznaczone do konkretnych powierzchni grzewczych. Określa się je, przyjmując średnie standardowe parametry dla ogrzewania podłogowego. W przypadku prostych instalacji możesz zatem korzystać z zaleceń producentów. Jeśli masz jednak do czynienia z niestandardowymi systemami, samodzielnie oblicz wymagane parametry.

Sprawdź grupy pompowo-mieszające Valvex

Grupa pompowo-mieszająca PROFF PLUS od Valvex

Jeśli szukasz energooszczędnych rozwiązań dla swoich klientów, musisz poznać asortyment marki Valvex. To jeden z wiodących producentów baterii łazienkowych i kuchennych, ale także armatury do instalacji wodnych, gazowych i centralnego ogrzewania. Ta polska firma jest doskonale znana wykonawcom i użytkownikom na całym świecie - od Unii Europejskiej, przez Bliski Wschód, aż po Amerykę Północną i Południową. Stanowi synonim wysokiej jakości, niezawodności i atrakcyjnego designu.

Spośród licznych produktów marki Valvex Twojej uwadze polecamy przede wszystkim grupy pompowo-mieszające PROFF PLUS. To rozwiązanie systemowe gwarantujące uzyskanie optymalnej temperatury medium grzewczego w podłogowej instalacji c.o. Jego system podmieszania bazuje na innowacyjnym zaworze 4-drogowym TERMOCONTROL. Zastosowana tu pompa cechuje się płynną regulacją prędkości obrotowej, a innowacyjny system przyłączeniowy zdecydowanie ułatwia montaż urządzenia. Dzięki nakrętkom bez trudu skorygujesz ustawienia termometru i dokręcisz zestaw do rozdzielacza. Grupa pompowa PROFF PLUS to gwarancja szczelności i niezawodności!

Zapoznaj się z asortymentem marki Valvex, dostępnym w ofercie Onninen, i zaopatrz się w grupy pompowo-mieszające, dzięki którym zapewnisz swoim klientom wydajne i energooszczędne ogrzewanie podłogowe!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Grupa pompowa Afriso
Grupa pompowa Wilo
Zawór mieszający
Zawór mieszający termostatyczny
Zawór mieszający Afriso