Grzałka elektryczna - niewielki strażnik naszego komfortu

Dodano: poniedziałek, 9.08.2021


Planując instalację grzewczą zwykle skupiamy się na podstawowym źródle ciepła w postaci pieca, kotła lub pompy ciepła. Ta decyzja determinuje dobór pozostałych elementów. Na tym etapie zastanawiamy się nad sposobem ogrzewania wody użytkowej. Kocioł elektryczny czy pompa ciepła ogrzeją wodę bez dodatkowych źródeł ogrzewania c.w.u. Przy wyborze innych źródeł ogrzewania, warto zadbać o ciepłą wodę również poza sezonem grzewczym. Eksperci KOSPEL S.A. podpowiadają jak to zrobić.

Już przy wyborze wymiennika, warto zastanowić się nad tym, jak będzie ogrzewana woda użytkowa, kiedy instalacja grzewcza nie będzie używana? Na to pytanie odpowiadają eksperci KOSPEL S.A.

Główne źródło ciepła powinno być wtedy zastąpione alternatywnym źródłem ogrzewania wody w c.w.u. Wtedy z pomocą przychodzi nam grzałka elektryczna. Grzałka elektryczna jako z pozoru mniej istotne w całej instalacji urządzenie, w rzeczywistości przejmuje bardzo ważne zadanie przez kilka miesięcy w roku.

Grzałka elektryczna z termostatem – idealny wybór dla lepszej kontroli

Obecnie na rynku dostępne są najczęściej grzałki elektryczne z zamontowanym termostatem. Jak to działa? Zasada działania jest podobna jak w ogrzewaczu pojemnościowym, jedyną różnicą jest umiejscowienie grzałki i oczywiście pojemność zbiornika. Ustawiamy termostat do pożądanej temperatury, wtedy grzałka rozpoczyna proces dogrzewania wody. Gdy temperatura początkowa ogrzewanej wody wynosi na przykład 20 stopni, a ustawimy żądaną temperaturę 50 stopni, wtedy grzałka włącza się i po podgrzaniu wody do ustalonej temperatury, automatycznie się wyłączy.

Należy pamiętać, że im wyższa będzie temperatura, do której woda zostanie podgrzana, tym więcej domowników będzie mogło z niej skorzystać zaraz po sobie. Gdy na przykład podgrzejemy wodę do 40 stopni i weźmiemy prysznic w 38 stopniach, to najprawdopodobniej kolejny domownik będzie już miał do wykorzystania jedynie chłodną wodę. W związku z tym najlepiej dopasować pojemność wymiennika i temperaturę, do jakiej termostat ma ogrzać wodę, proporcjonalnie do ilości domowników i punktów zużycia wody w naszym domu.

Sprawdź grzałki elektryczne Kospel w ofercie hurtowni


Koszty ogrzewania wody grzałką elektryczną? Najważniejszy jest odpowiedni dobór do instalacji

Warto tak zaplanować instalację, aby była ekonomiczna. Właśnie dlatego, wybór grzałki również powinien być dopasowany do innych elementów układu, a przede wszystkim do wielkości wymiennika, gdyż za mała moc grzałki dopasowana do zbyt dużego zbiornika, wymusi dłuższe ogrzewanie wody, a co za tym idzie wyższe koszty poboru energii. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście ogrzewanie grzałką elektryczną w połączeniu z zamontowaną instalacją fotowoltaiczną. Wtedy ogrzewanie wody mogłoby się odbywać prawie bez żadnych kosztów. Przy umiejętnym zaplanowaniu mocy, celu i źródła zasilania grzałki, może ona być ekonomicznym, a przede wszystkim bardzo komfortowym rozwiązaniem.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Grzałka elektryczna do pompy ciepła