Grzejniki do pomp ciepła - przegląd produktów

Dodano: wtorek, 10.01.2023


Pompy ciepła bardzo szybko zyskują na popularności jako źródło ogrzewania dla domu i firmy. Oferują niskie koszty eksploatacji i wysoki komfort cieplny, a ich działanie ma relatywnie niewielki wpływ na środowisko naturalne. Z jakimi grzejnikami najlepiej je łączyć? Czym kierować się przy wyborze? Radzimy, podpowiadamy, wyjaśniamy!

Zmiana nastaw grzejnika pokrętłem

Pompa ciepła i grzejniki - czy to dobry wybór?

Przyjęło się kojarzyć pompy ciepła z wodnym ogrzewaniem płaszczyznowym, czyli głównie tzw. „podłogówką”. To częsty, wręcz zalecany tandem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by energia cieplna wytwarzana przez pompę była rozprowadzana po domu za pomocą bardziej konwencjonalnych metod, w tym również grzejników. Wybierając opcję najbardziej uproszczoną i ekonomiczną, ewentualnie modernizując istniejący już domowy system ogrzewania, w którym wcześniej zastosowane były żeliwne grzejniki żeberkowe lub leciwe grzejniki stalowe, można użyć klasycznych grzejników płytowych. Często stanowią one właśnie zastępstwo popularnych niegdyś „kaloryferów” żeliwnych, mając przy określonej wysokości nawet takie same rozstawy przyłączy. A wszystko to pod kątem uproszczenia procesu termomodernizacji – jeżeli można wymienić grzejniki na zasadzie demontażu starych i montażu nowych w tych samych miejscach, bez kucia i czasochłonnych przebudów, warto rozważyć skorzystanie z takiej opcji.

Grzejniki płytowe – poziome czy pionowe – właściwie dobrane pod względem mocy grzewczej (zdolności do oddawania energii cieplnej do pomieszczenia), z uwzględnieniem temperatury cieczy zasilającej i na powrocie, sprawdzą się także w nowo budowanych systemach grzewczych, choć od takiego połączenia się odchodzi. Oczywiście przy zasilaniu instalacji pompą ciepła konieczne będą grzejniki większej mocy, wydajniejsze, by nie dopuszczać do niedogrzania pomieszczenia. Związane jest to z faktem, że w optymalnych warunkach pracy najpopularniejszy typ pompy ciepła generuje czynnik zasilający o zdecydowanie niższej temperaturze niż kocioł gazowy czy piec na pellet lub ekogroszek. Należy więc traktować tandem pompa ciepła-grzejnik płytowy jako rozwiązanie głównie w sytuacji, kiedy w budynku już istniejącym i ogrzewanym dochodzi do wymiany źródła ciepła (np. z kotła właśnie na pompę) i ważne jest, by relatywnie łatwo i niskim kosztem przystosować go do nowych warunków. Zdarzy się, że czasami niezbędne będzie przy okazji dokonanie roszady grzejników między pomieszczeniami, czasami może zakup pojedynczych sztuk o większej mocy. Ale wciąż bazować możemy na istniejącej już instalacji, bez dokonywania radykalnego remontu związanego z całościową wymianą istniejącej instalacji.

Grzejniki niskotemperaturowe

Grzejnik konwektorowyTam, gdzie nie ma możliwości zastosowania ogrzewania płaszczyznowego, optymalnie sprawdzającego się w połączeniu z pompą ciepła, sprawdzą się grzejniki innych typów, konstrukcyjnie lepiej przystosowane do pracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła, w których to nie dochodzi do wysokotemperaturowych procesów generowania ciepła, a więc przede wszystkim spalania. Grzejnik taki efektywniej oddaje ciepło, którego pompa dostarcza mniej niż kocioł, a przy tym zachowuje on kompaktowe gabaryty, porównywalne z płytowymi grzejnikami w systemach tradycyjnych. Warto tu wspomnieć o grzejnikach z wentylatorami, wspomagającymi naturalny proces konwekcji i radykalnie zwiększającymi zdolność oddawania ciepła do pomieszczenia.

Wybór grzejnika pod kątem używania z pompą ciepła zależy zatem głównie od preferencji użytkownika i dostępnych możliwości w danym budynku lub pomieszczeniu, ponieważ sama pompa ciepła jako serce układu ogrzewania oferuje wiele wariantów urządzeń odbiorczych. Może współpracować zarówno z ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym czy ściennym), jak i z grzejnikami z wymuszoną konwekcją, w tym grzejnikami kanałowymi czy też finalnie, w określonych warunkach, również grzejnikami  płytowymi. Warto też rozważyć relatywnie nową, zyskująca na popularności opcję, jaką są klimakonwektory, pozwalające połączyć funkcję grzewczą i chłodzącą w jednym urządzeniu, zasilane przez dwufunkcyjną pompę ciepła/chłodu.

Sprawdź ofertę grzejników w hurtowni Onninen

Klimakonwektory z funkcją chłodzenia

Klimakonwektor w sali konferencyjnej biuraKlimakonwektory mają wszelkie zadatki, by stać się przebojem na rynku produktów grzewczych. Jeżeli bowiem można całkowicie wyeliminować klimatyzację jako osobny zestaw urządzeń montowanych w domu czy budynku użytkowym, łącząc ją w całości z systemem grzewczym, wyłania się rozwiązanie potencjalnie idealne. Klimatyzatory są energochłonne, wymagają serwisu i przestrzeni, natomiast klimakonwektor to 2 w 1, czyli grzejnik zimą, a klimatyzator latem. Czy grzeje, czy chłodzi, zawsze zasilany jest przez pompę ciepła, oszczędzając wszystko, co się da – energię, miejsce i koszty obsługi.

Do listy zalet należy jeszcze dodać elastyczność tych urządzeń w kwestii miejsca i sposobu montażu. Można zawieszać je na ścianach jak konwencjonalne grzejniki, wpuszczać w ściany lub podwieszać na sufitach jak klimatyzatory. To ostatnie rozwiązanie nie jest może optymalne z punktu widzenia ogrzewania (ciepło i tak ma tendencję do utrzymywania się w górze pomieszczeń, a takie umiejscowienie jeszcze sprzyja tworzeniu „poduszek” pod sufitami), ale jeżeli klimakonwektor ma działać przede wszystkim jako „klima” (w takim przypadku montaż sufitowy sprzyja cyrkulacji powietrza), a w okresach zimnych tylko wspomagać inne rodzaje ogrzewania (np. płaszczyznowe), wydaje się to całkiem dobrym pomysłem.

Jak widać, nad grzejnikami jako takimi wcale nie zamierza zachodzić rynkowe słońce. Funkcjonalność grzejników będzie się stopniowo zmieniać i rozszerzać (czego przykładem są modele z wentylatorami lub klimakonwektory), ale nie jest powiedziane, że „podłogówka” wyprze je raz na zawsze, a na pewno nie nastąpi to w dającej się przewidzieć przyszłości. To tak, jak z samochodami – elektryczne zyskują na popularności, ale wiele jeszcze wody upłynie w Wiśle, nim ostatecznie dobiją te napędzane poczciwymi silnikami spalinowymi. Zapraszamy zatem na krótki przegląd najpopularniejszych i najbardziej polecanych produktów!

Grzejniki i klimakonwektory w ofercie hurtowni Onninen

Grzejnik Purmo CV22

Grzejnik Purmo CV22 to klasyka gatunku. Wyposażony jest w dwa konwektory i dwie płyty grzewcze, a wykonany został z wysokiej jakości stali niskowęglowej.

Grzejnik Purmo CV33

Grzejnik Purmo CV33 to produkt pokrewny powyższemu, tyle że liczba konwektorów i płyt grzewczych wynosi w nim po trzy.

Klimakonwektor Purmo Vido S2

Klimakonwektor Purmo Vido S2 to rozwiązanie, które grzeje zimą, a chłodzi latem. Jest bardzo elastyczny w kwestii miejsca montażu.

Grzejnik klimakonwektorowy Atlantic Panama

Grzejnik klimakonwektorowy Atlantic PanamaGrzejnik klimakonwektorowy Atlantic Panama to nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się w domu, firmie, hotelu i urzędzie. Jedno urządzenie pełniące rolę grzejnika zimą i klimatyzatora latem, zasilane z pompy ciepła/chłodu może okazać się przyszłością rynku ogrzewania.

Grzejnik kanałowy Purmo Aquilo

Grzejnik kanałowy Purmo Aquilo to ogniwo łączące systemy ogrzewania płaszczyznowego z grzejnikami wiszącymi. Dzięki wentylatorom wzmaga proces konwekcji, efektywniej nagrzewając pomieszczenia.

Centralne ogrzewanie