Grzejniki kanałowe czy ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Dodano: czwartek, 25.08.2022


W nowoczesnych wnętrzach, gdzie nie zawsze sprawdzają się tradycyjne grzejniki, coraz powszechniej montuje się przewody grzewcze pod podłogą. Najczęściej stosowane rozwiązania to ogrzewanie podłogowe lub grzejniki kanałowe, a niekiedy połączenie tych systemów. Dziś skupimy się na ich porównaniu, wskazując charakterystyczne cechy, zalety i wady obydwu.

Chodzenie po podłodze pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak działają ogrzewanie podłogowe i grzejnik kanałowy?
  • Jakie są zalety i wady tych systemów grzewczych?
  • Gdzie poszczególne z nich sprawdzają się najlepiej?
  • Na co zwrócić uwagę przed instalacją ogrzewania płaszczyznowego?

Jak działa ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie niskotemperaturowe; jest to zasilany wodą, niewidoczny dla oka system grzewczy montowany w podłodze. Rury w ogrzewaniu podłogowym formowane są w układzie ślimakowym lub meandrowym.

Wymiennik ciepła działa na zasadzie promieniowania (radiacji), tworząc pionowy układ temperatury, w którym podłoga staje się grzejnikiem, a ogrzane powietrze porusza się w pomieszczeniu od dołu. W efekcie użytkownik odczuwa efekt ciepłej podłogi – wyższą temperaturę przy stopach, a niższą przy głowie.

Temperatura czynnika grzewczego w „podłogówce” może wynosić maksymalnie 55° C. Zakres jej wartości dla powierzchni podłogi to 29-35° C.

System taki pozwala na równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu, jednak wolno reaguje na pojawiające się w nim zyski i obniżenie temperatury (bezwładność termiczna). Ze względu na kontakt użytkowników z podłogą moc cieplna ogrzewania podłogowego jest ograniczona, a ewentualne awaria układu wymaga demontażu części podłogi.

Jak działa grzejnik kanałowy?

Ogrzewanie kanałowe to także system ogrzewania, w którym grzejniki kanałowe umieszcza się w podłodze, a nie na ścianie, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kaloryferów. Składa się z kanału oraz wanny grzejnikowej montowanej poniżej poziomu podłogi. Ciepłe powietrze wędruje do pomieszczeń przez specjalną kratkę.

Maksymalna temperatura czynnika grzewczego dla takiego systemu to 70-90° C. Rozkład temperatury w pomieszczeniach jest nierównomierny (im dalej od grzejnika, tym zimniej), jednak zjawisko konwekcji (ogrzane powietrze staje się lżejsze i przemieszcza się do góry na zasadzie dyfuzji), na którym opiera się działanie grzejnika kanałowego, sprawia, że system szybko reaguje na zmiany temperatury. Dzięki temu zwiększa się skuteczność pracy całego systemu, a straty ciepła zostają zminimalizowane.

Porównanie zalet i wad ogrzewania podłogowego i grzejnika kanałowego

Montaż ogrzewania podłogowego pod panelamiCo jest lepsze i co wybrać – system z ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikami kanałowymi? Jak zwykle, odpowiedź brzmi: to zależy. Postanowiliśmy porównać wady i zalety ogrzewania podłogowego oraz grzejników kanałowych, odnosząc się do kilku obszarów istotnych z perspektywy użytkownika danego rozwiązania.

Wybór źródła ciepła urządzenia grzewczego

Przy ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzają się niskotemperaturowe źródła ciepła, np. pompy ciepła, kotły kondensacyjne, kolektory słoneczne. W przypadku grzejników kanałowych korzystniej jest wybrać instalacje wysokotemperaturowe na paliwo stałe, olejowe lub gazowe niekondensacyjne.

Materiał wykończeniowy podłoża

„Podłogówka” wymaga podłoża, które dobrze przewodzi ciepło, takiego jak płytki, kamień, terakota lub panele przystosowane do montażu ogrzewania podłogowego. Grzejnik kanałowy może być montowany niezależnie od rodzaju podłoża.

Czyszczenie, konserwacja i wygoda użytkowania

Ogrzewanie podłogowe jest całkowicie niewidoczne, nie wymaga czyszczenia, nie brudzi się, a dodatkowo przyspiesza schnięcie podłogi. Grzejnik kanałowy wymaga regularnego odkurzania i czyszczenia, ponieważ przez kratki przedostają się do niego kurz czy drobne zanieczyszczenia. Robi się to jednak stosunkowo łatwo.

Estetyka i ograniczenia aranżacyjne

Choć obydwa systemy schowane są pod powierzchnią podłogi, w przeciwieństwie do grzejnika kanałowego ogrzewania podłogowego w ogóle nie widać. Warto jednak pamiętać, że grzejniki w podłodze można zaaranżować tak, by nie tylko nie zaburzały przestrzeni, ale nadawały jej określony charakter (np. poprzez zastosowanie specjalnych kratek wykończeniowych). W sezonie grzewczym grzejników nie można zasłaniać, jednak późną wiosną i latem, pomiędzy sezonami, można pozwolić sobie na większą dowolność, np. przykrywając kratki dywanem czy meblami. Trzeba tylko pamiętać o ponownym ich odsłonięciu przed kolejnym uruchomieniem systemu.

Stopień izolacji budynku

„Podłogówka” działa najlepiej w budynkach dobrze izolowanych. Ogrzewaniem kanałowym efektywnie ogrzejesz również te gorzej ocieplone.

Problemy użytkowania

Ogrzewanie podłogowe daje efekt ciepłej podłogi, nie jest jednak polecane dla osób z dolegliwościami nóg (jak np. żylaki). Ogrzewaniem kanałowym warto ogrzewać budynki z licznymi przeszkleniami. Grzejnik kanałowy umieszcza się wzdłuż okien, by nadmuchiwały ciepłe powietrze, co eliminuje zjawisko „pocenia się” szyb i bijącego od nich chłodu. System ten może być jednak problematyczny dla alergików ze względu na wzbijanie kurzu i pyłów.

Koszty inwestycji

Ogrzewanie podłogowe wymaga wyższych nakładów instalacyjnych, jednak zużywa o ok. 12% mniej energii niż „kanałówka”. Zwiększone wydatki początkowe zwracają się po kilku latach użytkowania. Jeżeli kwestią kluczową jest koszt montażu, tańsze okazują się grzejniki kanałowe.

Sprawdź ofertę systemów ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego lub kanałowego – o czym pamiętać?

Nie będziemy tutaj skupiać się na kwestiach montażowych, ponieważ to temat na inny artykuł. Weźmiemy pod uwagę raczej względy stricte użytkowe.

Możliwości i ograniczenia montażowe

Rury ogrzewania podłogowego zamontowane na posadzceJeżeli ogrzewasz budynek niskotemperaturowymi źródłami ciepła, postaw na „podłogówkę”, natomiast jeżeli wykorzystujesz źródła wysokotemperaturowe, lepsze będą grzejniki kanałowe.

Określ też preferowany sposób wykończenia podłogi. Ogrzewanie podłogowe stwarza w tej kwestii ograniczenia, jakim nie podlega ogrzewanie kanałowe.

Warto też wziąć pod uwagę, że grzejniki kanałowe są prostsze w montażu i łatwiejsze w naprawie. Instalacja „podłogówki” w budynku już zamieszkanym wymaga kucia posadzek, a więc generuje wyższe koszty niż w przypadku ogrzewania kanałowego.

Typ i parametry budynku oraz pomieszczeń

Dostosuj rodzaj ogrzewania do takich zmiennych, jak: ogólna powierzchnia, poziom izolacji termicznej, liczba kondygnacji, rodzaj i kubatura pomieszczeń czy stopień przeszklenia elewacji. „Podłogówka” zapewnia optymalną wilgotność powietrza oraz komfort cieplny w niższej temperaturze, dzięki czemu lepiej sprawdza się w dobrze ocieplonych budynkach oraz pomieszczeniach takich jak hol, kuchnia czy łazienka (kanałowe grzejniki łazienkowe).

Ogrzewanie kanałowe sprawdzi się lepiej w sypialni czy pokoju dziennym, pomieszczeniach z dużą powierzchnią przeszkleń, a także budynkach gorzej izolowanych. Przy wyborze sposobu ogrzewania warto też wziąć pod uwagę zwyczaje domowników, z uwzględnieniem potencjalnych stref dłuższego przebywania, długotrwałej pracy siedzącej itp.

Jakie są przewidywane koszty inwestycji?

Koszty montażu i usuwania ewentualnych awarii będą wyższe w przypadku ogrzewania podłogowego, ale w dłuższej perspektywie takie rozwiązanie się zwróci, generując następnie oszczędności. Zapewnia także wyższy komfort użytkowania niż ogrzewanie kanałowe.

A może jedno i drugie?

Jeżeli przemawiają do Ciebie zalety obydwu systemów, możesz się zdecydować także na ich połączenie. Rozwiązanie takie praktycznie zawsze wymaga jednak zastosowania mieszaczy. Generuje też dodatkowe koszty związane z automatyką i właściwym połączeniem układów. Tak to już jest, że nawet łączenie zalet ma swoje wady.

Wybierz ogrzewanie płaszczyznowe z Onninen!

Typ ogrzewania płaszczyznowego warto dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości. Zdecydowanie częstszym wyborem wśród naszych klientów są grzejniki kanałowe. W naszej hurtowni znajdziesz ich szeroki wybór, m.in.:

  • Grzejnik kanałowy Aquilo F1S – wyposażony w miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła, cichobieżne wentylatory odśrodkowe i z aż 10-letnią gwarancją producenta;
  • Grzejnik kanałowy QUATTROVENT – korzystający z miedziano-aluminiowego wymiennika ciepła oraz wydajnego wentylatora zapewniającego wysoką wydajność nawet w niskich temperaturach;
  • Grzejnik kanałowy Aquilo FMK – dostępny w wersjach do montażu w warunkach podwyższonej wilgotności (także w pomieszczeniach basenowych) i oferujący szeroki zakres opcjonalnych akcesoriów do wyboru;
  • Grzejnik kanałowy typ VK15-54/38/320-24 – wysokiej klasy grzejnik przeznaczony do pomieszczeń o dużej powierzchni przeszkleń, gdzie nie można zastosować konwencjonalnych grzejników ze względu na brak miejsca lub estetykę wykończenia.

Sprawdź pełną ofertę grzejników kanałowych

Zawór do podłogówki
Centralne ogrzewanie