Grzejniki ścienne czy kanałowe? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w domu z pompą ciepła?

Dodano: poniedziałek, 13.09.2021


Pompy ciepła to jedno z ekologicznych rozwiązań coraz częściej stosowanych w polskich domach. Urządzenia te wykorzystują odnawialne źródła energii do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W połączeniu z cieszącymi się ogromną popularnością instalacjami fotowoltaicznymi mogą zapewniać całkowicie darmową energię cieplną. Warunkiem ich wydajności jest jednak dobór odpowiednich grzejników, które będą w stanie ogrzać daną powierzchnię przy zasilaniu niskotemperaturowym. Czym kierować się w procesie decyzyjnym?

Dekoracyjny grzejnik ścienny w nowoczesnym salonie Regulus

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym powinny cechować się grzejniki do pomp ciepła,
  • czym kierować się, dobierając grzejniki ścienne i kanałowe do pomp ciepła,
  • jaki rodzaj grzejników będzie najlepszy dla pompy ciepła.

Dom z pompą ciepła - różnice w metodach doboru ogrzewania

Nowoczesny salon z grzejnikiem niskotemperaturowym Regulus

Pompa ciepła stanowi instalację niskotemperaturową, toteż wymaga odpowiednich odbiorników, które będą w stanie przy takim zasilaniu wydajnie ogrzewać budynek. Bardzo często wybór inwestorów i instalatorów pada na system płaszczyznowy, taki jak na przykład podłogówka. Na rynku nie brakuje jednak alternatywnych rozwiązań, cechujących się jeszcze większym komfortem cieplnym.

Grzejniki przeznaczone do pompy ciepła powinny cechować się przede wszystkim minimalną bezwładnością cieplną. Nie można tego powiedzieć o ogrzewaniu podłogowym, w przypadku którego wartość ta jest bardzo wysoka. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okażą się naścienne grzejniki rewersyjne. Zagwarantują one bezpieczeństwo cieplne wobec zróżnicowanych warunków pogodowych i w znacznie większym stopniu pozwolą na dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Inną metodą jest zastosowanie grzejników kanałowych. Pod kątem eksploatacji z pompą ciepła stanowią one zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ogrzewanie podłogowe.

W przypadku pompy ciepła powinny być wyposażone w wentylatory, które zwiększają ich moc i dynamikę. Więcej dowiesz się o nich w kolejnych akapitach.

Pamiętaj, że im niższa temperatura wody grzewczej, tym mniej prądu zużywa pompa ciepła. Dobierając do niej grzejniki, szukaj zatem odbiorników odznaczających się zmniejszoną pojemnością wodną i masą własną, które przekładają się na znikomą bezwładność cieplną.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Grzejniki ścienne przy ogrzewaniu pompą ciepła

Jeśli masz do czynienia z sytuacją, która wymaga zastosowania grzejników ściennych do pompy ciepła, Twój wybór powinien paść na grzejniki rewersyjne. Możesz zaproponować swojemu klientowi system REGULUS. To szybkie urządzenia, bezzwłocznie reagujące na oczekiwania użytkownika. Ich ogromną zaletą jest nie tylko skuteczność ogrzewania, ale także chłodzenia. Wyposażone są bowiem w wentylatory, cechujące się niewielką mocą i niemal bezgłośną pracą. Odpowiadają one za efektywne rozprowadzanie ciepłego lub zimnego powietrza po całym pomieszczeniu, co stanowi o ich przewadze nad ogrzewaniem podłogowym.

Grzejniki rewersyjne REGULUS-system to klimakonwektory dwururowe, które nie zostały wyposażone w indywidualne sterowniki. Współcześnie zdecydowanie tańszym i bardziej efektywnym sposobem zarządzania ogrzewaniem jest centralne sterowanie całym układem c.o. Urządzenia nie posiadają także skraplaczy, ponieważ nie służą do zastosowania w instalacjach wody lodowej, w których dochodzi do obniżenia temperatury poniżej punktu rosy.

Jedną z najważniejszych zalet grzejników rewersyjnych REGULUS, która stanowi o ich przewadze nad tradycyjnymi klimakonwektorami dwururowymi, jest możliwość łatwego wypinania wentylatorów. Przez większość sezonu grzewczego urządzenia te mogą więc pracować jak standardowe grzejniki - a więc w drodze promieniowania z powierzchni oraz konwekcji. Wentylator przydaje się natomiast w trzech sytuacjach:

  • chęci podniesienia mocy grzejnika,
  • zwiększania dynamiki grzania,
  • ochładzania pomieszczenia.

Sprawdź grzejniki REGULUS w ofercie Onninen


Grzejniki kanałowe z pompą ciepła

Grzejnik kanałowy przy oknie w salonie

Drugi system przeznaczony do pomp ciepła to grzejniki kanałowe. Niektórzy użytkownicy oraz wykonawcy mogą zarzucić im liczne wady eksploatacyjne w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym, lecz w przypadku takiej instalacji sprawdzą się zdecydowanie lepiej. Ponownie - ich przewaga polega na obecności wentylatora, który znacząco zwiększa moc grzejnika i dynamikę rozprowadzania powietrza. Odznacza się przy tym bardzo cichą pracą.

Co istotne, ogrzewanie kanałowe TRIOVENT marki REGULUS obejmuje odbiorniki, które mogą być montowane na głębokości zaledwie 8 cm. Zatem ich instalacja nie musi być uwzględniona na etapie projektowania i co ważne rozwiązanie to pozwala maksymalnie ograniczyć długość i głębokość kanałów przy jednoczesnej gwarancji optymalnej mocy grzewczej.

Wygoda zastosowania ogrzewania kanałowego polega również na dokładnym dopasowaniu długości i kształtu kanałów do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wybierając typoszereg TRIOVENT lub QUATTROVENT marki REGULUS, bez trudu spełnisz więc wszystkie oczekiwania swoich klientów. Wśród zalet grzejników kanałowych można wymienić również:

  • Małą masę całkowitą - gwarantującą uruchamianie ogrzewania niewielkim nakładem energii startowej i jego łatwe zatrzymywanie.
  • Oszczędność energii - przejawiającą się między innymi wysoką sprawnością miedziano-aluminiowych wymienników, szybkim dostępem do ciepła, pełną kontrolą nad emisją i możliwością sterowania jej dynamiką.
  • Efektywną pracę w niskiej temperaturze zasilania - warunkującą wydajność systemu opartego na pompie ciepła.

Sprawdź ofertę grzejników ściennych i kanałowych od REGULUS

Grzejniki do pompy ciepła - jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszym rozwiązaniem?

Grzejniki Regulus kanałowe w biurze

Jak widzisz, wybór systemów grzewczych dla pompy ciepła jest bardzo szeroki. Dzięki temu z łatwością wybierzesz odbiorniki, które odpowiedzą na indywidualne potrzeby Twoich klientów. W niektórych projektach możliwe będzie zastosowanie wyłącznie ściennych grzejników rewersyjnych, w innych z powodzeniem wykorzystasz ogrzewanie podłogowe bądź kanałowe.

Zwróć uwagę na to, że kluczowym parametrem decydującym o wydajności pompy ciepła jest niska bezwładność cieplna. Z tego względu to wyposażone w wentylatory grzejniki kanałowe oraz rewersyjne okażą się lepszym rozwiązaniem niż ogrzewanie podłogowe. Może ono bowiem nieźle sprawdzać się w przypadku emisji ciepłego powietrza, ale zupełnie nie zdaje egzaminu podczas chłodzenia pomieszczeń.

Grzejniki REGULUS - system w ofercie Onninen

Chcąc zapewnić swoim klientom wydajne systemy c.o. oparte na pompach ciepła, polecaj im innowacyjne rozwiązania marki REGULUS. Jej grzejniki kanałowe oraz rewersyjne doskonale nadają się do zastosowania w zróżnicowanych warunkach. Nie dość, że zapewniają efektywne ogrzewanie zimą, mogą także ochładzać budynek latem.

Wyposażone w wentylatory grzejniki kanałowe i rewersyjne REGULUS-system znajdziesz w asortymencie naszej hurtowni internetowej. Szeroki wybór dostępnych rozwiązań sprawi, że bez trudu dopasujesz je do wymagań swoich klientów, zapewniając im wydajne i wygodne w eksploatacji systemy ogrzewania centralnego, oparte na pompach ciepła.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!