Hydranty wewnętrzne – kiedy wymagane jest ich użycie?

Dodano: czwartek, 18.08.2022


Hydranty wewnętrzne to niezbędne elementy systemów przeciwpożarowych, które pozwalają szybko i skutecznie gasić płomienie w sytuacji zagrożenia. Mimo że do konieczności ich użycia dochodzi stosunkowo rzadko, stosuje się je powszechnie w określonych typach budynków. Kiedy przepisy wymagają ich montażu?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie przepisy regulują stosowanie hydrantów wewnętrznych,
 • kiedy wymagany jest montaż hydrantów wewnętrznych,
 • jakie hydranty wewnętrzne wybrać.

Hydranty wewnętrzne - przepisy

Stosowanie hydrantów wewnętrznych regulują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Do ich zrozumienia niezbędna jest również znajomość definicji określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Warto zwrócić także uwagę na Polskie Normy, dotyczące stałych urządzeń gaśniczych. Dostarczą Ci one informacji na temat różnych kategorii budynków oraz zagrożeń. To właśnie dzięki nim zrozumiesz, jakie hydranty wewnętrzne należy stosować w obiektach danego typu.

Hydranty wewnętrzne – kiedy wymagane jest ich użycie?

Sprawdź hydranty marki GRAS

Hydrant wewnętrzny to urządzenie stałe, umieszczone na sieci wodociągowej, którego przeznaczeniem jest gaszenie pożarów grupy A. Cechuje się większym zakresem działania niż gaśnica i służy przede wszystkim do dławienia ognia w zarodku oraz dogaszania pogorzelisk.

Przepisy nie wymagają instalacji hydrantów wewnętrznych w każdym budynku. Taka konieczność zachodzi jedynie w przypadku obiektów najbardziej narażonych na pożary. Obowiązek stosowania zabezpieczeń tego typu dotyczy więc przede wszystkim konstrukcji o określonych rozmiarach czy funkcjach. Mowa między innymi o:

 • strefach pożarowych zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi (ZL),
 • garażach,
 • obiektach przemysłowo-magazynowych,
 • budynkach wysokich i wysokościowych.

Każdy z tych przypadków będzie wymagał zastosowania innego rodzaju hydrantów wewnętrznych. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Hydranty marki GRAS


Hydranty DN25

Hydranty DN25 należy stosować w strefach pożarowych zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi:

 • ZL I – dyskoteki, kina, teatry,
 • ZL II – przedszkola, szpitale, domy opieki społecznej,
 • ZL V – hotele, internaty.

W powyższych przypadkach hydranty wewnętrzne DN25 wymagane są wtedy, gdy strefa pożarowa cechuje się powierzchnią większą niż 200 m2. Nieco inaczej wyglądają przepisy dotyczące stref zagrożenia ludzi ZL III i ZL IV, ponieważ obowiązek montażu hydrantów uzależniony jest wówczas od wysokości budynku oraz układu kondygnacji.

Hydranty DN33

Przepisy dotyczące stosowania hydrantów DN33 są mniej skomplikowane. Urządzenia te służą przede wszystkim do zabezpieczania garaży:

 • jednokondygnacyjnych – jeśli mowa o konstrukcji zamkniętej przeznaczonej dla więcej niż 10 samochodów,
 • wielokondygnacyjnych – niezależnie od liczby miejsc postojowych.

Co ciekawe, hydranty wewnętrzne DN33 można wykorzystać także w niektórych pomieszczeniach przemysłowo-magazynowych.

Hydranty DN52

Do zabezpieczania obiektów przemysłowo-magazynowych służą jednak głównie hydranty DN52. Obowiązek ich stosowania wynika z gęstości obciążenia ogniowego w strefie pożarowej i z powierzchni tej strefy. W celu określenia konieczności instalacji hydrantu, oba te kryteria łączy się w różne kombinacje. Niektóre z nich pozwalają także na wspomniane wykorzystanie urządzeń typu DN33.

Zawory hydrantowe 52

Zawory hydrantowe 52 można uznać za czwarty typ hydrantów wewnętrznych. Od pozostałych różnią się tym, że nie posiadają węża. Z tego względu stosuje się je na nawodnionych pionach, utrzymywanych pod optymalnym ciśnieniem, które zasila się z sieci wodociągowych i dodatkowo z samochodów strażackich. Zawory montuje się w budynkach wysokich i wysokościowych, także do ochrony stref pożarowych zaliczonych do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV.

Zasady dotyczące montażu hydrantów wewnętrznych

Sprawdź hydranty marki GRAS

Hydrant wewnętrzny składa się z zaworu, węża, prądownicy, a czasami także bębna lub zwijadła. Poszczególne typy urządzeń (DN25, DN33, DN52) różnią się przede wszystkim średnicą węża. Ma ona bezpośredni wpływ na ich konstrukcję oraz kształt szafek, w których są umieszczane.

Warunkiem montażu hydrantu wewnętrznego danego typu jest gwarancja minimalnej wydajności poboru wody z instalacji. W przypadku tego urządzenia mierzy się ją na wylocie prądownicy. Parametr ten zależy od rodzaju hydrantu i jego zastosowania:

 • 1 dm3/s - dla hydrantów wewnętrznych DN25,
 • 1,5 dm3/s - dla hydrantów wewnętrznych DN33,
 • 2,5 dm3/s - dla hydrantów wewnętrznych DN52 oraz zaworów DN52

Instalując hydranty przeciwpożarowe w budynku, należy pamiętać, że swoim zasięgiem powinny one objąć całą jego powierzchnię. Urządzenia muszą się więc znaleźć na każdej kondygnacji – zwłaszcza przy wejściach, w korytarzach czy wyjściach ewakuacyjnych z pomieszczeń zagrożonych wybuchem. Istotną kwestię stanowi także zapewnienie wystarczającej ilości miejsca pozwalającego na sprawne i bezpieczne rozwinięcie węża.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Hydranty wewnętrzne GRAS w ofercie Onninen

Szukając wysokiej jakości hydrantów wewnętrznych na potrzeby wykonywanych instalacji przeciwpożarowych, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej hurtowni internetowej! Znajdziesz tu niezawodne urządzenia marki GRAS w wielu wariantach dostosowanych do sprecyzowanych wymagań klienta.

Wśród modeli dostępnych w naszym asortymencie nie zabrakło ani uniwersalnych hydrantów DN25, ani wydajnych hydrantów DN52. Znalazły się tu również różnego rodzaju akcesoria, pozwalające na stworzenie funkcjonalnego i estetycznie zamaskowanego systemu przeciwpożarowego w każdym obiekcie.

Hydranty wewnętrzne DN25 z asortymentu GRAS wyposażone są w zamek patentowy oraz wąż półsztywny w wariancie 20- oraz 30-metrowym. Dzięki modułowej konstrukcji produktu możliwa jest jego elastyczna konfiguracja, zgodna z indywidualnymi potrzebami. To urządzenie, którego nie powinno zabraknąć w szkołach, przedszkolach, biurowcach, hotelach, kinach czy galeriach handlowych.

Hydranty DN52 dostępne w ofercie GRAS wyposażone są natomiast w wąż płasko składany i obustronne zasilanie. Urządzenia tego typu – podobnie jak warianty DN25 – nadają się do montażu natynkowego. Ich szafki pokryte zostały poliestrową farbą proszkową, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w użytku przemysłowym.

Wybierając produkty GRAS, zyskujesz gwarancję najwyżej jakości wykonania i niezawodności działania. To polska marka obecna na rynku od 1985 roku. Specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji rozwiązań przeciwpożarowych oraz sprzętu znajdującego zastosowanie w ratownictwie i zakresie BHP. Jeśli zależy Ci na stworzeniu doskonałego systemu zabezpieczeń, zaufaj więc doświadczonemu producentowi, jakim jest GRAS, którego produkty znajdziesz w ofercie hurtowni hydraulicznej Onninen.pl.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Hydrant zewnętrzny dn80
Hydrant podziemny
Hydrant nadziemny
Hydrant 52
Hydrant 25
Hydrant 33
Hydrant Gras
Klucz do hydrantów
Skrzynka hydrantowa