Idealne oświetlenie do powierzchni biurowych: Panel LED

Dodano: wtorek, 18.06.2024


Odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła w biurze jest tak samo ważne, jak to, jakimi lampami zdecydujemy się tę przestrzeń oświetlić. Zastosowanie w przypadku powierzchni biurowych paneli LED jest korzystnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Jak dobrać właściwą lampę LED do biura?

Instalator montuje panel LED na suficie w biurze

Sprawdź panele LED w hurtowni Onninen

Jak dobrać panel LED do biura?

Dobierając odpowiednie oświetlenie do biura należy pamiętać, że zarówno moc światła, jak i jego rozmieszczenie, powinno zapewnić pracownikom optymalne warunki do pracy. Barwa i natężenie światła nie może nadwyrężać wzroku. Szczegółowe wytyczne określane są przepisami prawa, w ramach bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szukając odpowiednich rozwiązań należy zatem mieć na uwadze obowiązujące normy. Każdy dostępny w sprzedaży panel LED posiada szczegółowe parametry, określające m.in. moc światła i jego barwę, efektywność energetyczną i wiele innych. W przypadku biur najczęściej wybierane są rozwiązania zapewniające oświetlenie na poziomie od 300 do 500 luksów. Z kolei współczynnik oddawania barw powinien wynosić co najmniej 80, ponieważ tylko wtedy gwarantuje on naturalne i dokładne odwzorowanie kolorów.

Oprawa LED typu panel, PL ECO GEN2 600 E 36W 830, 3600lm, 3000K, (3 lata gwarancji) 4099854187230Kolejną istotną kwestią jest temperatura koloru światła. W przypadku paneli LED montowanych w biurach do wyboru pozostają w zasadzie trzy rozwiązania. Pierwsze z nich, tj. ciepła biel, dla której współczynnik temperatury barwowej wynosi od 2700 do 3000 K sprawdzi się wyłącznie w strefach dedykowanych odpoczynkowi. W przestrzeniach, w których swoje obowiązki wykonują pracownicy biurowi należy wybrać zakres od 3500-4000 K (naturalna biel) lub 5000-6500 K (chłodna biel). Pierwszy z nich jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Zapewnia optymalne warunki do pracy, światło jest bowiem jasne, ale nie oślepiające. Z kolei barwa określana jako chłodna biel dedykowana jest do przestrzeni, w których liczy się wysoka precyzja pracy, a zadania pracowników wymagają zaangażowania i wysokiego poziomu koncentracji. Zbyt rozproszone światło mogłoby negatywnie wpływać na efektywność działań.

Kolejną kwestią jest decyzja czy wybrać panel LED natynkowy czy panel LED podtynkowy? Każde z rozwiązań ma określone wady i zalety. Modele podtynkowe zainstalowane są w sufitach, podczas gdy natynkowe wyglądem przypominają klasyczne rozwiązania.

Na jakim poziomie powinien być pobór mocy paneli LED?

Pobór mocy paneli LED w pomieszczeniach, takich jak biura bezpośrednio wpływa na poziom generowanych kosztów. Z tego względu należy optymalnie dobrać panele, aby pobór mocy był dostosowany do potrzeb. Optymalizacja powinna przede wszystkim uwzględniać efektywność energetyczną urządzenia oraz zachowanie odpowiedniego poziomu oświetlenia. Wśród najbardziej uniwersalnych rozwiązań wymieniany jest panel LED 60x60 cm. W tym przypadku poziom zużycia energii wynosi ok. 36-48 W.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa i normą PN-EN 12464-1 minimalny poziom oświetlenia dla biura wynosi 500 lumenów.

Ważną kwestią jest też parametr CRI, czyli wskaźnik oddawania barw ra. Odnosi się on do jakości światła, jakie oddawane jest przez zainstalowane źródła światła. Punktem odniesienia jest naturalne światło słoneczne.

Sprawdź panele LED w hurtowni Onninen

Jaką skuteczność świetlną powinny mieć panele LED?

Panel LED V-TAC 40W 1200x300 3w1 uniwersalny natynkowy/podtynkowy VT-6147 4000K 4400lm 216625Skuteczność świetlna, czyli innymi słowy wydajność świetlna, pozwala określić efektywność źródła światła, zamieniając energię elektryczną w światło. Zgodnie z definicją wykorzystywaną w fizyce skuteczność określana jest jako stosunek strumienia świetlnego do mocy elektrycznej. W zależności od wykorzystanego źródła światła, efektywność może uzyskiwać różne wartości, dla tradycyjnej żarówki jest to najczęściej ok. 10-17 lm/W, a świetlówki kompaktowe - ok. 50-70 lm/W. W przypadku technologii LED efektywność może być bardzo zróżnicowana, w zależności od zastosowanej technologii i jakości. W sprzedaży dostępne są rozwiązania o wartościach z zakresu od 70 do nawet ponad 200 lm/W, a nawet i więcej.

W przypadku biur najlepszym rozwiązaniem jest wybór modeli o efektywności świetlnej rzędu co najmniej 100-150 lumenów, natomiast optymalny poziom oświetlenia powinien zawierać się w przedziale 300-500 luksów.

Czy warto wybrać panele LED z regulacją natężenia światła?

Przy wyborze paneli LED warto zastanowić się czy sięgnąć po klasyczne rozwiązania czy modele wyposażone w regulację natężenia światła. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające sterować skutecznością świetlną. Szczególnie w biurach, tzw. dimmable może być bardzo pomocny, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić szczegółowe parametry wybranego wariantu.

Lampy LED wyposażone w regulację jasności to duże udogodnienie, które świetnie sprawdza się w przestrzeniach biurowych. Zapewnia elastyczność oświetlenia i komfort pracy. Warto podkreślić, że możliwość regulacji stopnia natężenia światła pozwala na oszczędności, ponieważ redukuje ilość zużywanej energii. To z kolei pozwala obniżyć rachunki. Dużą zaletą jest także to, że dzięki redukcji natężenia światła można istotnie wydłużyć żywotność wybranych paneli LED.

Panele LED w hurtowni Onninen

Dostępne w ofercie Onninen panele LED cechują się wysoką jakością wykonania oraz estetyką. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, różniących się między sobą parametrami oraz kształtem.

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest oprawa LED typu panel Ledvance PL ECO GEN2 600 E 36W 830, 3600lm, 3000K, (3 lata gwarancji) 4099854187230. To wysokiej jakości model, objęty 3-letnią gwarancją producenta. Jest on dedykowany do montażu w zabudowie. Panel charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi, a czas jego pracy w temperaturze do 25 stopni Celsjusza szacowany jest na 50 tysięcy godzin. Panel wyposażony jest w statecznik elektroniczny, który zabezpiecza przed tętnieniem światła. Dużym atutem jest także wysoka energooszczędność modelu, co pozwala realnie zredukować wydatki na energię elektryczną. Panel LED idealnie sprawdzi się nie tylko w biurach, ale również w salach konferencyjnych, holach, korytarzach, na recepcji czy w windzie. Oprawy nie posiadają funkcji ściemniania.

panel LED V-TAC natynkowy 6W Okrągły fi120 VT-60006 4000K 660lm 7871

W ofercie Onninen znajdują się również panele natynkowe, jak np. panel LED V-TAC natynkowy 6W Okrągły fi120 VT-60006 4000K 660lm 7871. Jest on dostępny aż w 3 wariantach, w temperaturze barwowej rzędu 3000K, 4000K oraz 6500 K. Charakterystyczną cechą tego modelu jest bardzo estetyczny design, nowoczesny wygląd oraz doskonała jakość wykonania, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Panel ten stosowany może być nie tylko w biurach, ale też hotelach, holach, centrach handlowych, wszelkich obiektach użyteczności publicznej, a nawet w domach. Na uwagę zasługuje fakt, że światło panelowe LED nie przyciąga owadów. Obudowa tego modelu cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dużym atutem jest też łatwy montaż.

Wartą uwagi propozycją jest też panel LED V-TAC 40W 1200x300 3w1 uniwersalny natynkowy/podtynkowy VT-6147 4000K 4400lm 216625. Model ten cechuje się nowoczesnym wyglądem, bardzo eleganckim i minimalistycznym. Panel jest bardzo cienki, a skuteczność świetlna sięga poziomu 110Lm/W. Uniwersalność jest jedną z największych zalet. Możliwość montażu zarówno podtynkowo, jak i natynkowo sprawia, że może być wybrany do każdej przestrzeni, bez konieczności wykonania przeróbek instalacji. Ciekawym rozwiązaniem jest też montaż przy pomocy linek.

Sprawdź panele LED w hurtowni Onninen