Ile kosztuje podłączenie światłowodu i co obejmuje usługa?

Dodano: środa, 21.05.2025


Komfort i efektywność pracy, rozrywki czy nauki w wielu miejscach zależy dzisiaj od stabilności i szybkości łącza internetowego. Nie dziwi więc, że coraz częstszym wyborem użytkowników domowych i biznesowych jest technologia światłowodowa. Światłowód oferuje imponującą prędkość przesyłu danych oraz maksymalną stabilność i niezawodność połączenia. Zanim jednak zdecydujesz się na podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego, mieszkania lub firmy, warto wiedzieć, ile kosztuje taka usługa i co dokładnie obejmuje.

Świecący światłowód na klawiaturze komputerowej

Sprawdź kable światłowodowe w hurtowni Onninen

Czym jest światłowód?

Światłowód to najnowocześniejsza obecnie technologia dostępu do internetu. Opiera się na przesyłaniu danych za pomocą fal świetlnych, które poruszają się wewnątrz cienkich włókien szklanych lub plastikowych. Dzięki temu transfer danych odbywa się z ekstremalną prędkością, a zakłócenia i opóźnienia są praktycznie wyeliminowane. Oznacza to, że nawet przy dużych odległościach i wielu podłączonych urządzeniach internet „nie zamula”, co doceniają zarówno użytkownicy biznesowi, jak i domowi.

Czy warto zainwestować w światłowód?

Co do zasady – jak najbardziej! Światłowód staje się standardem w nowoczesnym biznesie. Z kolei na podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego coraz częściej decydują się osoby pracujące zdalnie, zawodowi gracze oraz miłośnicy platform VOD typu Netflix. Podłączenie światłowodu może podnieść wartość nieruchomości, a jego koszty rozkładają się w czasie i zwracają w postaci komfortu codziennego życia. Co więcej, internet światłowodowy można z powodzeniem łączyć z innymi usługami multimedialnymi (w zależności od oferty danego operatora), ponieważ kable światłowodowe służą też do przesyłania sygnału telewizyjnego i telefonicznego.

Ile kosztuje podłączenie światłowodu?

Przeglądając oferty operatorów światłowodowych, łatwo zauważyć różnice nie tylko w cenach, ale też w modelach rozliczeń. Nie daj się więc zwieść niskiej czy nawet zerowej stawce abonamen

tu na start! Może się okazać, że wyższy abonament jest bardziej opłacalny ze względu na brak opłaty instalacyjnej, natomiast niskie stawki miesięczne operator rekompensuje sobie pod różnymi dodatkowymi opłatami. 

Cena samego podłączenia światłowodu zależy przede wszystkim od:

  •        odległości budynku od istniejącej infrastruktury światłowodowej – im dalej od posesji znajduje się najbliższe przyłącze, tym wyższy będzie koszt podłączenia światłowodu, ponieważ konieczne będzie wykonanie prac ziemnych w celu doprowadzenia kabli światłowodowych, co w przypadku trudnodostępnych lokalizacji może kosztować nawet kilka tysięcy złotych;
  •        kompleksowości usługi instalacyjnej – usługa podłączenia światłowodu może obejmować zarówno samo doprowadzenie kabla do skrzynki lub ściany budynku, jak również wiele opcjonalnych czynności, np. doprowadzenie przewodu do wnętrza domu, instalację gniazda światłowodowego, konfigurację sprzętu, testowanie poprawności działania połączenia itp.
  •        wybranego pakietu – jak wspomnieliśmy wcześniej, internet światłowodowy funkcjonuje zarówno jako samodzielna usługa (do wyboru pozostają różne prędkości i czasy obowiązywania umowy), jak również oferowany jest przez operatorów w pakiecie z telewizją (z różną ilością kanałów), dostępem do popularnych platform VOD oraz abonamentem za telefon komórkowy i telefon internetowy. Często jest tak, że im wyższy pakiet i dłuższy czas trwania umowy wybierzesz, tym tańszą instalację światłowodu możesz wynegocjować.

 Kabel światłowodowy OM4 B2ca U-DQ(ZN)BH uniwersalny trudnopalny "FireHardy" MM 24G 50/125 LSOH ALANTEC FOK-U24G-MM-4-B

Zazwyczaj operatorzy pobierają jednorazową opłatę za aktywację (kilkadziesiąt złotych) oraz comiesięczną opłatę za modem (średnio kilka złotych). Koszty miesięczne może zwiększać użycie sieci innego dostawcy (około kilka złotych) oraz dostarczanie usługi do domu jednorodzinnego (około 20 zł). Koszty podłączenia światłowodu i comiesięcznego abonamentu można obniżyć, dzięki cyklicznym promocjom. 

Chcesz sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji jest lub wkrótce będzie dostępny szybki internet światłowodowy? Wejdź na rządową stronę https://internet.gov.pl/.  Możesz też skorzystać ze stron poszczególnych operatorów. Po wpisaniu adresu w odpowiednim formularzu, wyświetlone zostaną dostępne dla Ciebie oferty z internetem światłowodowym.

Podsumowując, same koszty podłączenia światłowodu wahają się w granicach od 0 do nawet kilku tysięcy złotych - w zależności od lokalizacji budynku, zakresu usługi i oferty operatora.

Co może obejmować usługa podłączenia światłowodu?

Zakres usługi zależy od polityki danego operatora, infrastruktury w miejscu inwestycji oraz indywidualnych preferencji i uzgodnień z klientem. Standardowo proces ten obejmuje:

  •        wizję lokalną u klienta lub zdalną konsultację techniczną;
  •        prace ziemne i instalacyjne (do najbardziej wymagających należą podłączenia do domów jednorodzinnych na terenach wiejskich i trudnodostępnych);
  •        montaż przyłącza światłowodowego i przewodów (stosowane kable telekomunikacyjne powinny być wytrzymałe, giętkie i odporne na przeciąganie);
  •        instalację urządzeń końcowych, konfigurację i testy.

Monterów sieci światłowodowych oraz pozostałych profesjonalistów z branży elektroinstalacyjnej zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni Onninen. W asortymencie posiadamy kable i przewody każdego rodzaju. W razie pytań służymy doradztwem.

Sprawdź kable światłowodowe w hurtowni Onninen