Budownictwo, inżynieria drogowa, przemysł wydobywczy i prace instalacyjne – to tylko niektóre z zastosowań wiertnic. Co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach? Jak dobrać model dostosowany do specyfiki konkretnych prac?
Twardość to jeden z parametrów, które w największym stopniu decydują o szerokim zastosowaniu betonu w budownictwie i inżynierii. Korzystnie wpływa na trwałość i funkcjonalność obiektów, ale dla wykonawców wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Najczęściej dotyczą one obróbki betonu – zwłaszcza wiercenia. Podobne problemy występują również w przypadku żelbetonu i asfaltu oraz podłoży skalnych lub gruntowych.
Sprawdź wiertnice i osprzęt do wiertnic w hurtowni Onninen
Bezpieczne i dokładne wykonanie otworów w tych materiałach umożliwiają wiertnice. Urządzenia tego typu znacznie usprawniają prace budowlane, remontowe i instalacyjne. Ich konstrukcja, dzięki zastosowaniu dedykowanych odkurzaczy, pozwala jednocześnie uniknąć zapylenia, co ma pozytywny wpływ na utrzymanie porządku i zdrowie pracowników. Jak działają wiertnice? Ile kosztują? Jak dobrać odpowiednie wiertła do wiertnicy? Te kwestie omawiamy w poniższym wpisie.
Co to jest wiertnica?
-
wiertła (świdry) lub korony. W naszej ofercie znajdziecie Państwo wysokiej jakości korony renomowanych producentów, takich jak Rothenberg czy Modeco Expert;
-
zbiorniki ciśnieniowe do podawania wody (używane w metodzie mokrej);
-
kołnierze do odprowadzania wody;
-
przedłużki zwiększające zasięg roboczy (zwykle o kilkadziesiąt centymetrów);
-
statywy stosowane w celu zapewnienia dokładności wiercenia;
-
odkurzacze (dzięki nim pył nie zalega w otworze, nie zanieczyszcza stanowiska pracy oraz nie przedostaje się do dróg oddechowych i oczu pracownika);
-
szlifierki umożliwiające opracowanie wykonanych otworów.
Sprawdź wiertnice i osprzęt do wiertnic w hurtowni Onninen
Poszczególne rodzaje podłoży i materiałów, a także warunki panujące na stanowisku pracy warunkują zastosowanie wiertnic o różnych typach napędu. Pod tym względem wyróżnia się:
-
wiertnice elektryczne: ich atutami są niska waga i przystępne ceny. Wymagają jednak dostępu do sieci elektrycznej lub agregatu prądotwórczego, co w połączeniu z obecnością przewodu często utrudnia prowadzenie prac;
-
wiertnice spalinowe: zapewniają dużą moc i nie wymagają podłączenia do źródła prądu;
-
wiertnice pneumatyczne: napędzane sprężonym powietrzem, umożliwiają bezpieczną pracę tam, gdzie zastosowanie modeli elektrycznych lub spalinowych wiązałoby się z zagrożeniem.
Wiertnice można podzielić również ze względu na tryb pracy. W tej klasyfikacji występują:
-
wiertnice obrotowe obrabiające materiał ruchami obrotowymi;
-
wiertnice udarowe, których działanie opiera się na uderzeniach wiertła w materiał;
-
wiertnice wibracyjne kruszące materiał dzięki drganiom o wysokiej częstotliwości;
-
wiertnice obrotowo-udarowe wykorzystujące połączenie uderzeń i ruchu obrotowego.
Bardzo ważne jest to, by wiertnica była wykonana z precyzją i z użyciem nowoczesnych, wydajnych podzespołów. Dlatego w hurtowni Onninen oferujemy Państwu wyłącznie urządzenia uznanych i sprawdzonych marek – np. Rothenberger, Modeco Expert i Baier/Wolfmann.
Wiertła do wiertnicy
Poza doborem wiertnicy i osprzętu, dla wydajności i bezpieczeństwa pracy duże znaczenie ma też wybór odpowiedniego wiertła. Z uwagi na wysoką twardość materiałów obrabianych z użyciem wiertnic, przeznaczone do nich wiertła wykonuje się przede wszystkim z diamentu lub węglika spiekanego. Występują one w kilku wariantach, z których najważniejsze to:
-
wiertła koronowe z diamentu: umożliwiają wykonanie otworów o dużych średnicach przy zredukowanym ryzyku uszkodzenia narzędzia. Korony do wiertnic dostępne są w wersjach do wiercenia metodą mokrą (wyposażone w zbiornik na wodę odprowadzającą pył) lub suchą (przeznaczone do użytku w zestawie z odkurzaczem);
-
wiertła widiowe z węglików spiekanych: ze względu na większe ryzyko uszkodzenia, stosowane przede wszystkim przy nieskomplikowanych pracach montażowych;
-
wiertła specjalne: np. z płaską głowicą oraz o wielokrotnym (podwójnym lub poczwórnym) ostrzu. Używane przede wszystkim do przebicia w kolejną warstwę betonu.
Ile kosztuje wiertnica?
Ceny wiertnic uzależnione są od kilku czynników – przede wszystkim jakości oraz mocy urządzenia. Jeśli chodzi o modele do profesjonalnego użytku, zakup najprostszej wiertnicy to koszt od 4 do 6 tysięcy złotych. Bardziej zaawansowane warianty w ofercie naszego sklepu dostępne są w cenach od 8 do nieco ponad 16 tysięcy złotych. Oczywiście ceny dotyczą samych urządzeń, bez osprzętu. W razie problemów z doborem odpowiedniego modelu i wyposażenia, możecie Państwo liczyć na profesjonalną pomoc ze strony naszych pracowników. Po zalogowaniu w hurtowni internetowej onninen.pl oferujemy naszym klientom niższe ceny z indywidualnymi rabatami.