Ile kosztuje wiertnica i jakie wiertła do niej wybrać?

Dodano: piątek, 3.03.2023


Budownictwo, inżynieria drogowa, przemysł wydobywczy i prace instalacyjne – to tylko niektóre z zastosowań wiertnic. Co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach? Jak dobrać model dostosowany do specyfiki konkretnych prac?

Wiertnica - fotografia artystyczna

Twardość to jeden z parametrów, które w największym stopniu decydują o szerokim zastosowaniu betonu w budownictwie i inżynierii. Korzystnie wpływa na trwałość i funkcjonalność obiektów, ale dla wykonawców wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Najczęściej dotyczą one obróbki betonu – zwłaszcza wiercenia. Podobne problemy występują również w przypadku żelbetonu i asfaltu oraz podłoży skalnych lub gruntowych.

Sprawdź wiertnice i osprzęt do wiertnic w hurtowni Onninen

Bezpieczne i dokładne wykonanie otworów w tych materiałach umożliwiają wiertnice. Urządzenia tego typu znacznie usprawniają prace budowlane, remontowe i instalacyjne. Ich konstrukcja, dzięki zastosowaniu dedykowanych odkurzaczy, pozwala jednocześnie uniknąć zapylenia, co ma pozytywny wpływ na utrzymanie porządku i zdrowie pracowników. Jak działają wiertnice? Ile kosztują? Jak dobrać odpowiednie wiertła do wiertnicy? Te kwestie omawiamy w poniższym wpisie.

Co to jest wiertnica?

 • wiertła (świdry) lub koronyW naszej ofercie znajdziecie Państwo wysokiej jakości korony renomowanych producentów, takich jak Rothenberg czy Modeco Expert

 • zbiorniki ciśnieniowe do podawania wody (używane w metodzie mokrej);

 • kołnierze do odprowadzania wody;

 • przedłużki zwiększające zasięg roboczy (zwykle o kilkadziesiąt centymetrów);

 • statywy stosowane w celu zapewnienia dokładności wiercenia;

 • belki rozporowe do lepszej stabilizacji statywu; Odkurzacz przemysłowy

 • odkurzacze (dzięki nim pył nie zalega w otworze, nie zanieczyszcza stanowiska pracy oraz nie przedostaje się do dróg oddechowych i oczu pracownika);

 • szlifierki umożliwiające opracowanie wykonanych otworów.

Sprawdź wiertnice i osprzęt do wiertnic w hurtowni Onninen

Wiercenie otworu w ścianie

Poszczególne rodzaje podłoży i materiałów, a także warunki panujące na stanowisku pracy warunkują zastosowanie wiertnic o różnych typach napędu. Pod tym względem wyróżnia się:

 • wiertnice elektryczne: ich atutami są niska waga i przystępne ceny. Wymagają jednak dostępu do sieci elektrycznej lub agregatu prądotwórczego, co w połączeniu z obecnością przewodu często utrudnia prowadzenie prac;

 • wiertnice spalinowe: zapewniają dużą moc i nie wymagają podłączenia do źródła prądu; Wiertnica BDB

 • wiertnice pneumatyczne: napędzane sprężonym powietrzem, umożliwiają bezpieczną pracę tam, gdzie zastosowanie modeli elektrycznych lub spalinowych wiązałoby się z zagrożeniem.

Wiertnice można podzielić również ze względu na tryb pracy. W tej klasyfikacji występują:

 • wiertnice obrotowe obrabiające materiał ruchami obrotowymi;

 • wiertnice udarowe, których działanie opiera się na uderzeniach wiertła w materiał; Wiertnica RODIACUT 150

 • wiertnice wibracyjne kruszące materiał dzięki drganiom o wysokiej częstotliwości;

 • wiertnice obrotowo-udarowe wykorzystujące połączenie uderzeń i ruchu obrotowego.

Bardzo ważne jest to, by wiertnica była wykonana z precyzją i z użyciem nowoczesnych, wydajnych podzespołów. Dlatego w hurtowni Onninen oferujemy Państwu wyłącznie urządzenia uznanych i sprawdzonych marek – np. Rothenberger, Modeco Expert i Baier/Wolfmann.

Wiertła do wiertnicy

Poza doborem wiertnicy i osprzętu, dla wydajności i bezpieczeństwa pracy duże znaczenie ma też wybór odpowiedniego wiertła. Z uwagi na wysoką twardość materiałów obrabianych z użyciem wiertnic, przeznaczone do nich wiertła wykonuje się przede wszystkim z diamentu lub węglika spiekanego. Występują one w kilku wariantach, z których najważniejsze to:

 • wiertła koronowe z diamentu: umożliwiają wykonanie otworów o dużychKorona wiertnicza diamentow średnicach przy zredukowanym ryzyku uszkodzenia narzędzia. Korony do wiertnic dostępne są w wersjach do wiercenia metodą mokrą (wyposażone w zbiornik na wodę odprowadzającą pył) lub suchą (przeznaczone do użytku w zestawie z odkurzaczem);

 • wiertła widiowe z węglików spiekanych: ze względu na większe ryzyko uszkodzenia, stosowane przede wszystkim przy nieskomplikowanych pracach montażowych;

 • wiertła specjalne: np. z płaską głowicą oraz o wielokrotnym (podwójnym lub poczwórnym) ostrzu. Używane przede wszystkim do przebicia w kolejną warstwę betonu.

Ile kosztuje wiertnica?

Ceny wiertnic uzależnione są od kilku czynników – przede wszystkim jakości oraz mocy urządzenia. Jeśli chodzi o modele do profesjonalnego użytku, zakup najprostszej wiertnicy to koszt od 4 do 6 tysięcy złotych. Bardziej zaawansowane warianty w ofercie naszego sklepu dostępne są w cenach od 8 do nieco ponad 16 tysięcy złotych. Oczywiście ceny dotyczą samych urządzeń, bez osprzętu. W razie problemów z doborem odpowiedniego modelu i wyposażenia, możecie Państwo liczyć na profesjonalną pomoc ze strony naszych pracowników. Po zalogowaniu w hurtowni internetowej onninen.pl oferujemy naszym klientom niższe ceny z indywidualnymi rabatami.

Sprawdź wiertnice i osprzęt do wiertnic w hurtowni Onninen

Wiertnica spalinowa
Wiertnica do betonu
Wiertło do betonu