Podczas montażu różnego rodzaju instalacji ważne jest, aby cały proces przebiegał sprawnie i prawidłowo. Od tego zależy czy poszczególne układy będą działały zgodnie z założeniem, czy generowały będą dodatkowe problemy i awarie. Jakie innowacyjne rozwiązania stosuje się obecnie?
Sprawdź chemię instalacyjną w hurtowni Onninen
Innowacyjne i nowoczesne spoiwa lutownicze
Jedna z metod, która wykorzystywana jest do trwałego łączenia elementów, jest lutowanie. Technika z pozoru dość łatwa, wymaga wykorzystania specjalnego spoiwa, dostosowanego do specyfiki i właściwości materiału łączonych elementów. Prawidłowo wykonane luty tworzą trwałe, solidne i szczelne połączenie, a jednocześnie nie wymagają ingerencji w metalowe elementy.
W zależności od potrzeb wykorzystywane są luty powstałe z połączenia cyny i ołowiu, w wersji bezołowiowej wykorzystywana jest głównie cyna i miedź. Materiał ten w efekcie nagrzewania przez lutownicę przyjmuje postać płynną, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do łączonych elementów.
Nowoczesne spoiwa lutownicze pozwalają na wykonanie łączenia tzw. miękkiego lub twardego. W pierwszym przypadku stosowana jest głównie cyna z miedzią, lub cyna z ołowiem, głównie w postaci drutu bądź pałek. W lutowaniu twardym stosuje się natomiast spoiwa srebra, miedzi lub fosforowe. Wykorzystanie spoiw bezołowiowych jest rozwiązaniem korzystniejszym, zarówno w kontekście wytrzymałości mechanicznej i termicznej powstałego połączenia, jak również w aspekcie ekologii.
Trendy w produkcji pasty do gwintów
Łączenie gwintów wymaga właściwego dostosowania rozmiarów poszczególnych elementów, jak również ich właściwego zabezpieczenia. Aby zapewnić trwałość i szczelność stosowane są tzw. pasty do gwintów. Są one wykorzystywane do łączenia elementów instalacji grzewczych, a także hydraulicznych czy mechanicznych. Zapewniają trwałe i solidne połączenie elementów gwintowanych, dlatego od lat stosowane są w wielu branżach.
Obecnie zaobserwować można zmieniający się trend, zgodnie z którym tradycyjne pasty wypierane są i zastępowane nowoczesnymi rozwiązaniami. Dużą popularnością cieszą się preparaty o ekologicznej formule. Zmiany dotyczące składu, czyniące z past produkty przyjazne dla środowiska są poniekąd wymuszone przepisami prawa. Obecnie stawia się na pasty do gwintów bazujące na składnikach biodegradowalnych oraz nietoksycznych. Bezpieczeństwo i eliminacja składników toksycznych ma szczególne znaczenie w przypadku instalacji wody pitnej.
Nowoczesne formuły past do gwintów cechują się wysoką wytrzymałością na działanie wysokiej temperatury i dużego ciśnienia. Dzięki temu sprawdzą się doskonale również w przypadku łączenia w instalacjach przemysłowych czy grzewczych. Doskonałym rozwiązaniem są produkty z dodatkami antykorozyjnymi. Pojawienie się rdzy w układach opartych o metalowe komponenty stanowi duże zagrożenie oraz jest potencjalnym źródłem awarii. Korzystanie z past z dodatkami zapobiegającymi korozji pozwala wydłużyć żywotność komponentów układu.
Świetnym rozwiązaniem są pasty zawierające mikrocząstki. Jest to tzw. nanotechnologia, dzięki której mikrocząsteczki wnikają nawet do trudno dostępnych miejsc, poprawiając tym samym szczelność i wytrzymałość łączenia.
Innowacyjne elementy uszczelniające w instalacjach hydraulicznych
Chemia instalacyjna to bardzo szeroki asortyment produktów, dzięki którym prace przy instalacjach są efektywne. Preparaty pozwalają na uzyskanie wysokiego stopnia szczelności, a nowoczesna formuła sprawia, że są to rozwiązania bezpieczne dla ludzi i środowiska. Nowoczesne rozwiązania zawierają dodatkowe składniki, zabezpieczające m.in. przed korozją metalu i awarią. Dużą popularnością cieszą się środki z nanocząsteczkami, które wnikają w trudno dostępne miejsca, pozwalają zatem na lepszą izolację szczelin. Do tego są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, na wysoką temperaturę.
W instalacjach hydraulicznych właściwe zabezpieczenie i uszczelnienie jest szczególnie istotne. Szeroki wybór produktów pozwala wybrać rozwiązania dostosowane do potrzeb danego układu. Przykładem, poza wymienionymi dotąd lutami i pastami, mogą być również elementy uszczelniające, takie jak taśmy teflonowe lub pakuły lniane.
Podczas montażu instalacji niezbędne mogą być także silikony, a dokładniej smary silikonowe, pasty czy silikon w sprayu. Są to środki poślizgowe, które odgrywają istotną rolę nie tylko w czasie montażu, ale też konserwacji układu. Mogą być wykorzystywane jako uszczelniacz w instalacjach wodnych, sanitarnych, klimatyzacyjnych, a także przemysłowych. Środki te nałożone na powierzchni, ułatwiają montaż elementów, ponieważ ich zastosowanie pozwala zmniejszyć tarcie w czasie nakładania rury, uszczelki czy odpowiednich złączy, co z kolei ogranicza ryzyko uszkodzenia.
Nowoczesne środki poślizgowe do rur
Oferta Onninen to zestaw różnorodnych produktów, pozwalających na kompleksowe przygotowanie każdej instalacji i jej właściwe uszczelnienie. W sprzedaży znajdują się produkty renomowanych producentów, niezbędne przy kolejnych etapach prac. Przykładem może być środek poślizgowy Onnline 250ml 1050002 dostępny w butelce o pojemności 250 ml, który pozwala na skuteczne łączenie rurek i kształtek kanalizacyjnych. Przeznaczony do stosowania również podczas instalacji ogrzewania, wody pitnej. Produkt sprawdzi się do łączenia plastiku. Jest to mar dostępny w wygodnej w użyciu i dozowaniu butelce. Produkt ten dostępny jest także w większym opakowaniu 500 ml. Alternatywnym rozwiązaniem jest środek poślizgowy w wiaderku Onninen 1000 ml.
Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem, łatwym w użyciu jest środek poślizgowy w sprayu Onnline 400ml 1050010. Dostępny w postaci aerozolu, który jest łatwy w aplikacji nawet w trudno dostępnych miejscach. Preparat cechuje się wysoką zawartością oleju silnikowego.