Dom pasywny to same korzyści, nie tylko pod względem ogromnych oszczędności, ale i pozytywnego wpływu na środowisko. Niebagatelną rolę odgrywają tu innowacyjne systemy wentylacji, o których opowiemy w poniższym artykule!
Sprawdź centrale rekuperacyjne w hurtowni Onninen
Czym jest system domu pasywnego?
System domu pasywnego to bardzo nowoczesna koncepcja budownictwa, w której nadrzędnym celem jest jak największa efektywność i jednocześnie minimalizacja wpływu na środowisko. Dom pasywny cechuje się tym, że ma bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, jak i chłodzenia. Wobec tego w budynku pasywnym wykorzystuje się odpowiednio przystosowane do tego celu technologie oraz materiały.
To, co szczególnie wyróżnia ten dom, to doskonała izolacja termiczna, co sprawia, że w takim budynku nie ma nieszczelności. Odpowiadają za to grube warstwy izolacji na ścianach, dachach i podłogach. To samo powiemy o oknach z potrójnymi szybami i ramami ograniczającymi mostki termiczne. Za sprawą tej kompleksowej izolacji we wnętrzu więc zawsze panuje ciepło, iście przyjemny mikroklimat dla każdego domownika. Nie tylko zimą, gdy na dworze mróz, ale też latem, gdy dom się nie przegrzewa. Taki budynek jest zawsze szczelny, co dotyczy całości, wszystkich pomieszczeń.
Tak samo ważna jest szczelność powietrzna, za co odpowiadają specjalne membrany i taśmy uszczelniające, które są niezbędne, aby wyeliminować wszelkie nieszczelności. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale i odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Co równie ważne, cechą domu pasywnego jest też wykorzystywanie energii słonecznej poprzez odpowiednie usytuowanie budynku i zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Tak więc fotowoltaika ma w takim domu ogromne znaczenie, ponieważ rządzą tu odnawialne źródła.
Czym powinien się charakteryzować system domu pasywnego?
W poprzednim akapicie opisaliśmy ogólnie, czym jest system domu pasywnego, teraz zaś przejdziemy dalej, wymieniając najważniejsze aspekty tego zagadnienia.
- Odzysk ciepła nowocześnie zaprojektowanego budynku, nie jest możliwy bez precyzyjnie wykonanej izolacji termicznej. Użyte do tego celu materiały muszą mieć wysoką wartość R, aby skutecznie opóźnić przepływ ciepła.
- Dom musi być wyjątkowo szczelny. Dzięki membranom i taśmom uszczelniającym nie ma ryzyka nieszczelności. Przeciągi zostają wyeliminowane, a tym samym straty energii.
- Równie istotne są wysokiej jakości okna charakteryzujące się doskonałą izolacją cieplną. Najlepiej też jak są duże, aby optymalnie wykorzystać energię słoneczną.
- Niezbędne jest tu jednak również odpowiednie usytuowanie budynku, żeby do okien docierało dużo promieni słonecznych, dlatego też idealnie sprawdza się tu południowa wystawa, najgorsza zaś w tym kontekście jest północ.
- W pasywnym domu nie może zabraknąć rekuperatora, a więc systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Rekuperator to zapewnienie stałego dopływu powietrza, którego zapotrzebowanie jest bardzo duże. Zwiększa to efektywność energetyczną, zapobiegając jednocześnie ryzyku zawilgocenia.
- Pamiętajmy, by korzystać z ekologicznych materiałów budowlanych, mających niski wpływ na środowisko.
- W takich obiektach wykorzystuje się oczywiście energię odnawialną na czele z fotowoltaiką, ale też z innymi nowoczesnymi urządzeniami, jak pompy ciepła. To właśnie ten temat rozwiniemy w ostatnim akapicie.
Dom pasywny z wentylacją, fotowoltaiką i pompą ciepła
Bez wątpienia, wentylacja mechaniczna z rekuperacją to kluczowy element domu pasywnego, gdyż dzięki niej można odzyskać ciepło z powietrza, które jest wywiewane z budynku. Nie trzeba nawet dodawać, jak bardzo obniża to koszty za ogrzewanie. Ale przecież to nie wszystko, bo kolejną zaletą tego systemu jest wysoka jakość powietrza. Centrale rekuperacyjne zapewniają, iż zawsze panują odpowiednie warunki dla zdrowia domowników. Biorąc to pod uwagę, polecamy zwłaszcza rekuperator Vasco 225 COMPACT LE 225 11VE00059 - kompletną centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Bardzo duża wydajność maksymalna 225 m3/h (spręż 150Pa) i odzysk ciepła na poziomie 89%. A poza tym automatyczna kontrola przepływu powietrza dla stałego podtrzymywania bilansu (Constant Flow), wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy, dwufunkcyjny by-pass: letnie nocne przewietrzanie i dogrzewanie w ciepłe dni wiosną i jesienią, filtr powietrza ISO ePM1 55% dla nawiewu.
Nie mniej ważna w takim domu jest fotowoltaika, dzięki której zyskujemy darmową energię ze słońca. Wystarczy zamontować w odpowiednim miejscu, tam, gdzie ekspozycja promieni jest największa, by cieszyć się ogromnymi oszczędnościami. Doskonale sprawdzi się zestaw fotowoltaiczny 6kW z panelem PV od Ja Solar, falownikiem Huawei i rozdzielnica hermetyczną dedykowaną do DC.
Aby dom pasywny był kompletny, zapewniając najlepsze efekty, nie może też zabraknąć w nim pompy ciepła. Urządzenie to wytwarza obieg ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. Dzięki temu, że pobierają one ciepło z powietrza lub gruntu, mogą je następnie przenieść do domowej instalacji grzewczej. Chcąc postawić na dobry sprzęt, warto wybrać pompę ciepła powietrzna Atlantic split Extensa AI Duo R32 - 6 kW, 1 fazowa, 230 V z podgrzewaczem c.w.u. 190l, z możliwością sterowania przy użyciu aplikacji Cozytouch. Zachwyca jej solidna koncepcja hydrauliczna oraz intuicyjny i przyjazny dla użytkownika interfejs.
Bez wątpienia, innowacyjne systemy wentylacji do domów pasywnych zachwycają swoją efektywnością i niezawodnością. Projektując właśnie taki nowoczesny dom, nie może w nim zabraknąć tych rozwiązań!