Instalacja fotowoltaiczna dla domku letniskowego - czy warto?

Dodano: sobota, 26.10.2024


Fotowoltaika pozwala znacząco obniżyć zużycie energii elektrycznej nie tylko w domach jednorodzinnych i różnego typu obiektach komercyjnych. Panele słoneczne coraz częściej produkują czystą, zieloną energię na działkach rekreacyjnych. Instalacja fotowoltaiczna dla domku letniskowego - czy warto się na nią zdecydować? Jaki system fotowoltaiczny na domek letniskowy zapewni optymalną wydajność? I na jakie dofinansowanie może liczyć inwestor? Odpowiadamy!

Instalator montuje panele fotowoltaiczne na dachu domku letniskowego na tle nieba

Sprawdź panele fotowoltaiczne w hurtowni Onninen

Czy inwestycja w fotowoltaikę na działce się opłaca?

Panel fotowoltaiczny Encor 480W ENCOR-EC480N-10-102BSystem fotowoltaiczny pozwala przekształcać energię pochodzącą z promieniowania słonecznego w energię elektryczną, niezbędną do zasilania różnorodnych sprzętów. Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane w jak najbardziej nasłonecznionym miejscu. Dlatego dach domku letniskowego lub działka rekreacyjna, gdzie (z reguły) przez cały dzień słońca nie brakuje, nadają się idealnie! 

Wysokiej jakości, odpowiednio dobrany zestaw fotowoltaiczny pozwoli do minimum ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie – znacząco obniżyć rachunki za prąd pobierany z sieci, którego ceny ciągle rosną. Instalacja paneli słonecznych to także doskonały sposób na wypoczywanie w zgodzie w naturą. 

Fotowoltaika charakteryzuje się największą wydajnością w sezonie wiosenno-letnim, a z domków letniskowych korzysta się przede wszystkim późną wiosną i latem. Dlatego panele PV to doskonałe rozwiązanie dla tego typu obiektów. Domek ma szansę stać się samowystarczalny energetycznie, ekonomiczny i ekologiczny do granic. 

Jak powinna wyglądać fotowoltaika na działce rekreacyjnej?

Przemyślany, prawidłowo zainstalowany, wydajny i niezawodny system fotowoltaiczny to inwestycja w samowystarczalność energetyczną domku letniskowego, komfort użytkowania działki rekreacyjnej oraz skuteczniejszą ochronę środowiska. Specjaliści od fotowoltaiki zawsze dobierają zestawy solarne indywidualnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim:

  • całkowite zapotrzebowanie domku letniskowego na energię elektryczną,
  • warunki lokalne i konstrukcyjne, w tym rodzaj pokrycia dachowego,
  • preferencje, wymagania i możliwości finansowe inwestora. 

Do produkowania energii elektrycznej na potrzeby standardowego domku letniskowego (o pow. około 40 m2), zazwyczaj w zupełności wystarczają dwa moduły fotowoltaiczne o mocy około 300 W. Niezbędne są także dwa akumulatory i przetwornica napięcia o właściwie dobranych parametrach. Funkcję bezpiecznika chroniącego instalację przed przeładowaniem i nadmiernym napięciem pełni regulator ładowania. 

Panel fotowoltaiczny JA Solar 400W JAM54S31-400/MR FBPonadto należy pamiętać o ustawieniu paneli słonecznych w kierunku południowym oraz o ich montażu pod kątem około 35o. Taka orientacja sprzyja efektywnemu pochłanianiu światła słonecznego przez większą część dnia. 

Do samodzielnego obliczania optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej służą dedykowane kalkulatory – uproszczone i zaawansowane. W bazowych narzędziach wystarczy wprowadzić wysokość aktualnego miesięcznego rachunku za prąd lub podać miesięczne zużycie prądu (kWh). Kalkulator wyświetli rekomendowaną moc instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście takie obliczenia należy traktować wyłącznie orientacyjnie. Precyzyjnych obliczeń i dokładnej wyceny inwestycji powinien dokonać pracownik firmy wyspecjalizowanej w sprzedaży systemów PV. 

Warto pamiętać o regularnym monitorowaniu wydajności i konserwacji systemu fotowoltaicznego. To podstawa jego wydajnego i niezawodnego, długoletniego działania. 

Wysokość dofinansowania na fotowoltaikę do domków letniskowych

Panel fotowoltaiczny LEDVANCE 460W M460P60LM-BF-F3-1,2MWe wrześniu tego roku wystartowała nowa edycja rządowego programu „Mój Prąd 6.0”. Maksymalna wysokość dofinansowania na fotowoltaikę oraz magazyny energii elektrycznej i/lub magazyny ciepła wynosi aż 28 000 zł! Program „Mój Prąd 6.0” silniej niż wcześniejsze edycje stawia na mikroinstalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. Na instalację fotowoltaiczną i magazyn energii o mocy od 2 kW do 20 kW można uzyskać do 7000 zł bezzwrotnej dotacji. Wysokość dofinansowania nie może jednak przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych. Niezmiennie dotowane instalacje fotowoltaiczne muszą być podłączone do sieci elektroenergetycznej. 

Dostawców i instalatorów fotowoltaiki zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni, gdzie czekają gotowe zestawy fotowoltaiczne, pojedyncze urządzenia i osprzęt oraz akcesoria i elementy montażowe do PV. Doradcy techniczno-handlowi Onninen służą wsparciem.

Sprawdź panele fotowoltaiczne w hurtowni Onninen