Instalacja fotowoltaiczna – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Dodano: piątek, 23.12.2022


Zmiany w sposobie rozliczania oddawanych do sieci nadwyżek energii produkowanej przez przydomową instalację fotowoltaiczną sprawiły, że do kalkulacji opłacalności fotowoltaiki trzeba podejść nieco inaczej. Nadal jednak jest to popularne rozwiązanie, a w dobie drożejącego prądu najlepsze czasy ma dopiero przed sobą. Wszystkim, którzy dopiero przymierzają się do inwestycji we własną mini elektrownię słoneczną, polecamy nasz poradnik.

Instalacja fotowoltaiczna

Kiedy instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę, a kiedy wystarczy zgłoszenie

Zmiana sposobu rozliczania oddawanych do sieci nadwyżek wyprodukowanej energii po 1 kwietnia 2022 r. sprawiła, że wzrosła liczba zapytań o opłacalność instalacji fotowoltaicznych. Wbrew najbardziej pesymistycznym głosom, nie doszło jednak do „zabicia” rynku – własna energia nadal się opłaca, a inwestycja w nią nie jest drogą przez mękę. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby przez całą procedurę przejść jak najprościej.

Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp (a na potrzeby domowe prawie nie zdarza się, by potrzebna była większa) w zdecydowanej większości przypadków ani nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani nawet dokonania zgłoszenia. I dotyczy to tak samo systemów instalowanych na budynkach (z reguły na dachach), jak i tych sadowionych na gruncie. Nie ma też znaczenia przeznaczenie wytwarzanej energii – czy będzie ona używana komercyjnie czy też na bieżące potrzeby danego obiektu, z zamiaru przeprowadzenia montażu nie trzeba się nikomu tłumaczyć. Hulaj dusza, piekła nie ma? No, prawie.

Wymagane pozwolenia i aktualny stan prawny

Istnieje kilka wyjątków od tej reguły (inaczej, cóż by to była za reguła?). Zgłoszenie będzie konieczne, jeżeli wysokość urządzeń fotowoltaicznych wraz z konstrukcją montażową (mowa o montażu na dachu) przekracza 3 m, licząc od poziomu samego dachu. W praktyce zdarza się to rzadko, ale trzeba być świadomym takiego ograniczenia. O czym jeszcze warto pamiętać?

Montaż paneli fotowoltaicznych na obszarze lub obiekcie zabytkowym również wiąże się z uzyskaniem stosownych zgód urzędowych. Jeżeli fotowoltaika ma się znaleźć na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, konieczne jest zgłoszenie inwestycji do właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Czyli np. chcąc postawić panele słoneczne na zamkowym dziedzińcu, trzeba poinformować miejscowego urzędnika. To oczywiście trochę żart, ale o to mniej więcej chodzi.

Fotowoltaika o mocy do 50 kWpPanel fotowoltaiczny

Pozwolenie jest wymagane również w sytuacji, kiedy montaż fotowoltaiki wiąże się z przebudową lub rozbudową budynku (lub innego obiektu), na którym ma ona stanąć. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, w których modyfikacja obiektu wymagałaby uzyskania pozwolenia bez względu na instalację PV. To samo dotyczy znaczącej zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego i/lub zagospodarowania terenu po montażu instalacji fotowoltaicznej – wtedy także należy ubiegać się o urzędową zgodę. Podobnie mają się sprawy w przypadku ingerencji w środowisko naturalne lub obszar Natura 2000 – bez pozwolenia ani rusz.

Sprawdź ofertę konstrukcji montażowych w hurtowni Onninen

Instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 50 kWp

Sytuacja przedstawia się poniekąd dużo prościej w przypadku systemów fotowoltaicznych o mocy powyżej 50 kWp – każda instalacja tego typu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, bez względu na przeznaczenie produkowanej energii, miejsce montażu (dach lub grunt), charakter obiektu itd. Trzeba jednak pamiętać, że 50 kWp i więcej to naprawdę dużo. Moc planowanej instalacji oblicza się dzieląc roczne zużycie energii w kWh danego punktu odbiorczego przez 1000. Aby zatem potrzebny był system o mocy 50 kWp lub wyższej, prognozowana konsumpcja roczna energii z instalacji fotowoltaicznej powinna wynosić co najmniej 50 tys. kWh. Przypomnijmy, że limit na rok 2023, powyżej którego przestaną obowiązywać zamrożone ceny z 2022 r., wynosi 2000 kWh. To relatywnie niewiele, ale osobom mieszkającym w blokach, ogrzewanych z sieci miejskiej, często taka ilość energii wystarczy. Oczywiście mieszkańcy bloków z fotowoltaiki właściwie nie korzystają (chyba że zamontowanej na dachu budynku i zasilającej część wspólną), chodzi tylko o rząd wielkości. Duże systemy fotowoltaiczne (powyżej 50 kWp) należy zatem uznać za rozwiązania dla firm lub komercyjne farmy słoneczne.

Pamiętać trzeba również o pozostałych obowiązkach prawnych związanych z instalacją fotowoltaiki, bowiem na uzyskaniu pozwoleń się z reguły nie kończy. Najważniejsze to zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i z przepisami przeciwpożarowymi.

Zgodność z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego jest konieczna zawsze, bez względu na wielkość i moc instalacji fotowoltaicznej oraz sposób i miejsce montażu. Dostęp do dokumentów określających warunki inwestycji na danym terenie można uzyskać w lokalnym urzędzie miasta lub gminy.

Jeżeli dany teren nie ma ustalonego planu zagospodarowania przestrzennego, konieczne może okazać się uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Zazwyczaj taka potrzeba pojawia się, gdy inwestycja w istotnym stopniu modyfikuje sposób zagospodarowania terenu lub jego użytkowania, ale przepisy regulujące te kwestie nie są jednoznaczne, zatem w razie wątpliwości najlepiej skonsultować się w lokalnym urzędzie.

Warto też zwrócić uwagę, że istotnym czynnikiem pozwalającym na wykonanie instalacji gruntowej jest sama klasyfikacja gruntu. Zgodnie z aktualnymi przepisami, wielkopowierzchniowe instalacje fotowoltaiczne mogą być usytuowane wyłącznie na gruntach klasy IV lub niższej oraz na nieużytkach rolnych.

Co do ochrony przeciwpożarowej, w przypadku fotowoltaiki o mocy przekraczającej 6,5 kWp należy wykonać projekt instalacji i uzgodnić go z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Jak to zwykle bywa, święty spokój (w tym przypadku wynikający z niezależności energetycznej) trzeba sobie kupić i nie mamy tu na myśli „hardware’u”, czyli podzespołów instalacji fotowoltaicznej. Te jednak z łatwością znajdziesz w hurtowni Onninen – poniżej przedstawiamy kilka najbardziej polecanych, jednocześnie jednak zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.

Panele słoneczne i systemy montażowe – przegląd produktów

Moduł bateryjny HVS marki BYD

 • moduł bateryjny HVS marki BYD doskonale sprawdzi się w trybie awaryjnym, jak i w instalacji off-grid;Moduł bateryjny
 • bardzo wysoka wydajność (96%) dzięki przyłączu szeregowemu wysokiego napięcia;
 • opatentowany system łączenia modułów baterii nie wymaga okablowania;
 • bezkobaltowy akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy (LFP): maksymalne bezpieczeństwo, cykl życia i moc;
 • kompatybilny z jednofazowymi oraz trójfazowymi falownikami wysokonapięciowymi;
 • dwa odrębne moduły, montaż Plug&Play;
 • najwyższe standardy bezpieczeństwa, jak VDE 2510-50;

Sprawdź teraz ten produkt w hurtowni Onninen

Falownik hybrydowy Solplanet ASW10kH-T1

 • falownik hybrydowy Solplanet ASW10kH-T1, 3-fazowy, o mocy 10 kW, 2 MPPT;
 • rozłącznik DC, komunikacja WLAN i RS485;
 • współpraca z bateriami wysokonapięciowymi ołowiowo-kwasowymi oraz litowo-jonowymi;

Sprawdź teraz ten produkt w hurtowni Onninen

Falownik trójfazowy Solplanet ASW10K-LT-G2

 • falownik Solplanet ASW10K-LT-G2, trójfazowy;
 • napięcie startu łańcucha modułów już od 150 V DC;
 • możliwość przewymiarowania do 150%;
 • polska aplikacja na Android i iOS;
 • stylowa obudowa wyróżniona nagrodą Red DOT Design;
 • komunikacja Wi-Fi (GSM i Ethernet jako opcja);
 • 10-letnia gwarancja door-to-door;
 • polska linia wsparcia serwisowego;

Sprawdź teraz ten produkt w hurtowni Onninen

Inwerter hybrydowy GoodWe ET

Sprawdź teraz ten produkt w hurtowni Onninen

Panel fotowoltaiczny JA Solar JAM72S30

 • wysokiej jakości i przystępny cenowo panel fotowoltaiczny JA Solar JAM72S30;
 • system 144 (6x24) ogniw połówkowych;
 • 11 Bus-Bar;
 • sprawność modułu 21,1%;
 • dodatnia tolerancja mocy wyjściowej 0~+5%;
 • współczynnik temperaturowy Isc (αIsc): +0,045 %/° C;
 • współczynnik temperaturowy Voc (βVoc): -0,275 %/° C;
 • współczynnik temperaturowy Pmax (γPmax): -0,350 %/° C;
 • typ konektora: MC4 (1000 V) QC 4.10-35 (1500 V);
 • długość kabla (wraz z konektorem): 1300 mm (+) / 1300 mm (-);
 • wymiary: 2279 x 1134 x 35 mm;
 • waga: 28,6 kg;
 • max. obciążenie statyczne (od przodu): 5400 Pa;
 • max. obciążenie statyczne (od spodu): 2400 Pa.

Sprawdź teraz ten produkt w hurtowni Onninen

Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv