Instalacja grzewcza poza sezonem zimowym

Dodano: poniedziałek, 21.06.2021


Za oknami lato. Weszliśmy w okres odpoczynku dla systemów ogrzewania. W chłodnych porach roku kaloryfery i pętle podłogówki pracują pełną parą. Jednak w ciepłych miesiącach nie należy o nich zapominać. Wiosna i lato to świetny moment na gruntowne odświeżenie nie tylko budynków, ale i elementów układu grzewczego w domach, szkołach, miejscach pracy.

Instalacja w sezonie wiosna-lato

Renowacja instalacji grzewczej krok po kroku

Dobrym nawykiem jest regularne kontrolowanie zużycia wszystkich sprzętów pracujących w domu/mieszkaniu/biurze. Zapobiegliwość pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek w postaci nagłych awarii i wysokich kosztów napraw, gdy coś się okazuje potrzebne „na już”. Jeśli mowa o systemie ogrzewania, kontrola sprawności zapracowanych przez dużą cześć roku urządzeń wydaje się szczególnie potrzebna.

Jak to zrobić?

Oto 4 ważne punkty, których nie należy pomijać:

Przegląd instalacji grzewczej

Kontrola stanu kominaOkresowa ocena techniczna instalacji grzewczej to sprawa zarówno wydajności ogrzewania, jak i Twojego bezpieczeństwa. Nieprawidłowości mogą zwiększać koszty eksploatacji, a także zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców/pracowników (np. przypadki zatrucia tlenkiem węgla). Decydując się na przegląd należy sprawdzić nie tylko komin (w przypadku kotłów na paliwo stałe) i kocioł, ale całą instalację – szczelność obiegu CO i CWU, stan rur, stan rozdzielacza ogrzewania podłogowego.

Kontrolując stan komina trzeba sprawdzić drożność i szczelność przewodów kominowych, jak również zadbać o oczyszczenie przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Usługę tę mogę świadczyć jedynie osoby z tytułem mistrza kominiarstwa lub posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane.

Przy przeglądzie kotła ważna jest ocena sprawności jego automatyki – silników, pompy, wentylatora, zaworów – oraz ocena efektywności spalania. Czemu służy analiza spalin? Właściwemu ustawieniu parametrów pracy kotła. W jej zakresie dokonuje się pomiaru O2, CO, CO2, NOx, a także oznaczenia wartości, takich jak: sprawność, strata kominowa, współczynnik nadmiaru powietrza, ciąg itd. Warto pamiętać, że w wyniku gorszego spalania na wymienniku ciepła osiada sadza, co zwiększa zużycie paliwa grzewczego – gazu, oleju opałowego.

Sprawdź ofertę marki SALUS w hurtowni Onninen

Wedle obowiązujących przepisów przeglądu elementów instalacji grzewczej należy dokonać raz w roku, co poświadczone jest stosownym protokołem.

Rutynowo wykonuje się:

 • czyszczenie podzespołów – przede wszystkim części spalinowej
 • kontrolę stanu elektrod zapłonowych, jonizacyjnych
 • kontrolę zabezpieczeń/czujników (ciągu kominowego, przegrzania, wypływu gazu)
 • sprawdzenie przewodów, połączeń elektrycznych i hydraulicznych
 • wymianę zużytych elementów: filtry, uszczelki
 • diagnostykę możliwych wad urządzenia (ubytki, pęknięcie etc.)
 • regulację
 • próbne uruchomienie (sprawdzenie ewentualnego zapowietrzenia)

Przy okazji warto zadbać o kontrolę domowej instalacji elektrycznej i gazowej. Przegląd powinien obejmować: pomiary ochrony przeciwporażeniowej, ocenę zabezpieczeń tablic rozdzielczych prądu elektrycznego oraz sprawdzenie wentylacji w pomieszczeniach, w których są używane urządzenia zasilane gazem.

Pamiętaj:

 • efektywnie pracująca instalacja grzewcza da Ci tyle ciepła, ile potrzebujesz, zużywając paliwo – gaz, olej, węgiel, energię elektryczną – w jak najmniejszym stopniu
 • ze względów bezpieczeństwa przegląd techniczny instalacji grzejnej zlecaj wyłącznie autoryzowanym serwisom i wykwalifikowanym pracownikom

Dlaczego przegląd jest ważny?

Sprawdź ofertę marki SALUS w hurtowni Onninen

Czyszczenie i odpowietrzanie grzejników

Przed pierwszym w sezonie uruchomieniem tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego istotne jest oczyszczenie kaloryferów z brudu. Latem, kiedy nie były używane, na ich powierzchni i wewnątrz powstały zanieczyszczenia. Jeżeli ich nie usuniemy, po kilku dniach nawet niezbyt intensywnego grzania w powietrzu będzie się unosił nieprzyjemny zapach przypalonego kurzu. Jest to niezdrowe dla dróg oddechowych człowieka oraz groźne dla alergików.

Do wytarcia grzejników należy wykorzystać szczotki z delikatnym włosiem i miękkie szmatki, które nie uszkodzą lakierowanej powierzchni. Czyszczenie wewnętrzne najwygodniej wykonać przy użyciu szczotki umocowanej na długim, zakończonym rączką drucie. Umożliwi to lepsze dotarcie do wszystkich zakamarków. Aby łatwiej się dostać między płyty kaloryfera, można zdjąć górną osłonę grzejnika (tzw. grill) i osłony boczne.

Instalacja grzewcza w sezonie letnimZdarza się, że podczas pierwszego uruchomienia słyszymy w grzejnikach bulgotanie wody, syczenie, gwizdanie. Są to oznaki zapowietrzenia. Wewnątrz grzejników nagromadziła się woda z pęcherzykami powietrza, która uniemożliwia rozprowadzanie ciepła. Dlatego należy odpowietrzyć grzejniki, wyrównać w nich ciśnienie i uzupełnić poziom wody.

Odpowietrzanie można wykonać samodzielnie. W tym celu specjalnym kluczykiem trzeba odkręcić zawór (znajdujący się zazwyczaj w górnej części grzejnika). Z zaworu zacznie się wydostawać powietrze, potem powietrze z wodą, a następnie wypłynie sama woda – wtedy mamy pewność, że grzejnik został odpowietrzony. Można zakręcić zawór, wyrównać ciśnienie oraz poziom wody w instalacji. Ciśnienie odczytamy z manometru znajdującego się na piecu. Zwykle wynosi ono od 1 do 2 barów. Jeżeli jest niższe, za pomocą zaworu umieszczonego na piecu należy do instalacji wpuścić wodę. Aby ogrzewanie grzejnikowe działało sprawnie przez cały sezon, po pewnym czasie może się okazać konieczne powtórzenie tej czynności.

Sterowniki: wymiana baterii i nowe modele

Co sprzyja oszczędnościom przy ogrzewaniu domu? Odpowiednio dobrane sterowniki. Jeżeli już z nich korzystasz, przeczyść posiadane urządzenia, sprawdź ich stan techniczny, jeżeli zaszła potrzeba – wymień baterie. Taka podstawowa konserwacja zaprocentuje brakiem usterek w sezonie grzewczym. Rozważ zakup dodatkowych, bardziej nowoczesnych produktów oraz elementów automatyki sterującej, pozwalających w przyszłości na rozbudowę domowej sieci urządzeń.

Po co?

Regulatory temperatury skutecznie oszczędzają energię (i pieniądze), ponieważ zapobiegają przegrzewaniu pomieszczeń. Optymalna temperatura wewnątrz domu to ok. 19-23 stopnie Celsjusza (zależnie od preferencji). Dla komfortu termicznego domowników dobrze jest zadbać o to, aby temperatura w pokojach nie była przypadkowa i zawsze się utrzymywała na odpowiednim poziomie. Warto też pamiętać o wyłączaniu ogrzewania podczas wietrzenia i obniżaniu temperatury o 3-4 stopnie, kiedy nikogo nie ma w domu.

Jak sobie to ułatwić?

Poprzez montaż nowoczesnej automatyki budynkowej. Dzięki urządzeniom sterującym firmy SALUS Controls – mowa np. o regulatorze Quantum SQ610 – temperatura w Twoim domu powróci do ustawień komfortowych tuż przed powrotem domowników, a dzięki zastosowaniu produktów z gamy Smart Home – mowa np. o czujniku otwarcia SW600 – ogrzewanie będzie automatycznie się wyłączało w wietrzonym pokoju.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Budynek

Jeżeli chcesz, aby Twoje ogrzewanie działało najlepiej jak się da, w sezonie wiosennym zadbaj o sprawdzenie stanu ogrzewanego budynku. W razie potrzeby zleć remont. Szczególnie ważne są:

 • wymiana lub naprawa okien/drzwi
 • wymiana lub naprawa rynien
 • naprawa dachu
 • drenaż (system odwadniający w gruncie)
 • paroprzepuszczalne ocieplenie (np. wełna mineralna)

Odpowiedni poziom wilgotności (wentylacja), szczelne drzwi, okna, dach i podłogi to kwestia kluczowa dla zdrowia mieszkańców oraz dla zatrzymania we wnętrzach wytworzonego przez system grzewczy ciepła.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!