Instalacja odgromowa - wszystko co musisz wiedzieć!

Dodano: czwartek, 17.08.2023


Bezpieczeństwo jest najważniejsze i powinien o tym pamiętać każdy właściciel nieruchomości. Jak wiadomo burze zdarzają się stosunkowo często i stanowią duże zagrożenie pożarowe. Istotne znaczenie ma więc wybór właściwej instalacji odgromowej. Dowiedz się na ten temat więcej!

Instalator na płaskim dachu z instalacją odgromową

Sprawdź produkty marki Elko-Bis w hurtowni Onninen

Instalacja odgromowa - czym jest i jakie ma zastosowanie?

Uziom Elko-Bis kompletny 3-metrowy OCInstalacja odgromowa zabezpiecza dom przed pożarem wskutek uderzenia pioruna. Chroni też instalację elektryczną przed działaniem prądu piorunowego. Należy zauważyć, że przepisy są jednoznaczne, a mianowicie każdy dom jednorodzinny powinien posiadać instalację odgromową, jeżeli wskaźnik zagrożenia piorunowego jest wysoki. Oblicza się go, biorąc pod uwagę wielkość budynku, jego lokalizację, ale też rodzaj konstrukcji czy materiał, z jakiego wykonany jest dach.

Oczywiście to nie wszystko, bo trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, jakie warunki panują w danej strefie atmosferycznej. Duże znaczenie ma także to, ile wynosi roczny średni czas burz. Instalacja odgromowa niewątpliwie wpływa na bezpieczeństwo, gdyż chroni budynki przed porażeniami będącymi skutkiem wyładowań piorunowych. Piorunochron jest urządzeniem, które przejmuje oraz odprowadza prąd skumulowany w piorunie. W ten sposób chroni dom czy budynek użytku publicznego przed pożarem. 

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa? 

Aluminiowy maszt odgromowy Elko-Bis 3-M 3P CZInstalacja odgromowa nie zawsze jest obowiązkowa, jednak mimo wszystko warto zwiększyć swoje bezpieczeństwo i na nią się zdecydować. Więcej o obowiązku konieczności zastosowania instalacji odgromowej mówią przepisy budowlane. Zgodnie z nimi dom jednorodzinny musi mieć założony piorunochron, jeżeli wskazuje na to wskaźnik zagrożenia piorunowego. Dodatkowo instalacja odgromowa musi być zainstalowana na dachu, jeżeli powierzchnia budynku jest większa niż 500 m2, zaś wysokość przekracza 15 metrów.

Ponad to jeżeli budynek został wybudowany z materiałów uważanych za łatwopalne, to nie ma znaczenia jego wielkość i niezbędne jest wykonanie instalacji odgromowej. Najlepiej projekt instalacji odgromowej przygotować na etapie tworzenia dokumentacji projektowej. Choć nie zawsze jest to konieczne, to jednak mimo wszystko piorunochron minimalizuje zagrożenia wynikające z uderzeń pioruna. Wyobraź sobie, że w Polsce w ciągu roku występują dwa wyładowania piorunowe na 1 km2 powierzchni ziemi. Wskaźnik zagrożenia piorunowego zależy też od typu obiektu, a mianowicie inne normy obowiązują domy jednorodzinne, zaś inne budynki użytku publicznego. Trzeba jeszcze pamiętać jak istotne znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej wartości rezystancji instalacji uziemiającej.       

Z czego składa się instalacja odgromowa? 

Instalacja odgromowa składa się z elementów takich jak:

  • zwoje, które ułożone są na dachu czy kominie;
  • przewody odprowadzające - układane są one na ścianach bocznych budynku, przy czym trzeba zastosować przynajmniej dwa przewody. Łączą one zwody z uziemieniem. Wykorzystuje się do tego zaciski probiercze;
  • zwody pionowe i zwody poziome - przyjmują one bezpośrednio wyładowania. 
  • przewody uziemiające - łączą one przewody odprowadzające z uziomem. 
  • zaciski probiercze - pozwalają one na pomiar rezystancji uziomu, ale też sprawdzenie ciągłości galwanicznej. 
  • uziom naturalny bądź sztuczny, który układa się w ziemi. 

Maszt odgromowy chroni obiekty, których nie da się zabezpieczyć zwodami poziomymi, przy czym trzeba właściwie obliczyć wysokość masztu, a mianowicie wartość wysokości H jest równa różnicy wysokości jaka znajduje się pomiędzy ostrzem głowicy oraz najwyższym punktem obiektu chronionego. Musi mieć minimum 2 metry.     

Pręt uziomowy Elko-Bis L-1500, fi 16mm OCJeżeli wybiera się instalację odgromową do domu jednorodzinnego, to funkcję zwodów mogą pełnić pokrycia dachowe wykonane z blachy, przy czym musi mieć ona grubość co najmniej 0,5 mm i musi być wykonana z materiałów niepalnych. Każdy element przewodzący, który jest ostro zakończony, szczególnie metalowy może być naturalnym źródłem wyładowań elektrycznych. W instalacjach odgromowych można zastosować zwody sztuczne poziome bądź pionowe, które pozwalają na bardzo szybkie przeniesienie wyładowania piorunowego w stronę gruntu.

Instalacje odgromowe mogą być pasywne i aktywne. Te pierwsze wykorzystują zwody niskie poziome, natomiast instalacje odgromowe aktywne są rozwiązaniem bardziej nowoczesnym. Składają się z mniejszej ilości elementów składowych. Zapewniają jednopunktową ochronę. Sprawdzą się dla małych, średnich, ale i dużych obiektów, przy czym przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na promień obszaru ochrony.            

Wybierz elementy instalacji odgromowej Elko-Bis 

Dobierając produkty do instalacji odgromowej warto zdecydować się na elementy uznanej marki Elko-Bis. Firma posiada w swoim asortymencie liczne artykułu w swojej ofercie. Sprawdź jedne z jej rozwiązań.

Na uwagę zasługuje uziom ELKO-BIS kompletny 3-metrowy OC. Wykonany jest z mocnej i niezawodnej stali ocynkowanej. Wykorzystuje się go do uziomów wbijanych.

Warto wybrać aluminiowy maszt odgromowy ELKO-BIS 3-M 3P.  Wykorzystuje się go do ochrony metalowych elementów dachu, ale też urządzeń takich jak klimatyzatory czy nawet centrale wentylacyjne.

 Ważnym elementem instalacji odgromowej jest pręt uziomowy. Można zdecydować się na pręt uziomowy ELKO-BIS L-1500, fi 16mm OC. Odgrywa on również bardzo ważną rolę w całej instalacji. Ten model jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jest jednym z najważniejszych elementów kompletnego uziomu.

Sprawdź instalacje odgromowe Elko-Bis w hurtowni Onninen

Odgromówka
Maszt odgromowy
Iglica kominowa
Rura odgromowa