Instalacja ogrzewania podłogowego KAN-therm

Dodano: niedziela, 15.11.2020


Okres jesienno-zimowy związany jest zwykle z przemyśleniami na temat ogrzewania. Klient zastanawia się wówczas nad wyborem odpowiedniego systemu, rozważa wszystkie „za” i „przeciw”, kierując się w ostateczności opinią fachowca. Spotykasz się często z niezdecydowaniem klientów w tej kwestii? Jeśli tak, to dowiedz się więcej na temat ogrzewania podłogowego KAN-therm. Zapraszam do lektury!

Ogrzewanie podłogowe – nowoczesna technologia, w którą warto inwestować

Instalacja ogrzewania podłogowego KAN-thermDecyzja o wodnym ogrzewaniu płaszczyznowym w przyszłości zaowocuje nie tylko komfortem cieplnym, ale także spełnieniem przesłanek ekologicznych oraz znacznymi oszczędnościami. Jeżeli zależy Ci na tym, by uświadomić klienta, z czym może się wiązać wodne ogrzewanie podłogowe, powinieneś wskazać na jego wszystkie zalety, nie pomijając oczywiście kwestii bezinwazyjnej pracy, a także długotrwałego komfortu cieplnego oraz oszczędności w perspektywie wielu lat.

Ogrzewanie podłogowe to w rzeczywistości wielkogabarytowy grzejnik. Jego działanie polega na tym, że ciepło pochodzi z większej powierzchni grzejnej, aczkolwiek pracuje w niższej temperaturze. Ogrzewanie podłogowe stało się coraz bardziej popularne przede wszystkim ze względu na fakt, iż klienci są coraz bardziej świadomi konieczności wykorzystywania rozwiązań ekonomicznych oraz ekologicznych. Doceniane jest głównie przez mieszkańców domów jednorodzinnych. Jakie są atuty ogrzewania podłogowego? Sprawdźmy!

Zobacz ogrzewania podłogowego KAN-therm w hurtowni Onninen

Zalety ogrzewania podłogowego. Dlaczego warto?

Ogrzewanie Podłogowe KAN-therm jest zalecane zarówno inwestycjom wielkopowierzchniowym, jak i budynkom prywatnym, gdzie proces ogrzewania, a jednocześnie utrzymania żądanej temperatury jest bardzo ważny. Zalety ogrzewania podłogowego KAN-therm przedstawiamy poniżej.

Zalety ogrzewania podłogowego:

 1. Utrzymany jest stały komfort cieplny wnętrza przy obniżonej temperaturze (nawet o 2°C).
 2. Elementy systemu grzejnego znajdują się w konstrukcji podłogi (brak widocznych rur oraz tradycyjnych grzejników).
 3. Koszty ogrzewania budynku są niższe.
 4. Rozkład temperatury jest korzystny dla samopoczucia i zdrowia (wyższa temperatura na dole – ok. 24-28˚C, niższa w wyższych partiach ciała – ok. 18-20˚C).
 5. Istnieje możliwość korzystania zarówno z konwencjonalnych, jak i odnawialnych źródeł energii.
 6. Cechuje się łatwością w montażu oraz perspektywą bezawaryjnej eksploatacji kilkadziesiąt lat.
 7. Instalacja jest przyjazna dla alergików oraz osób chorujących na astmę. W powietrzu unosi się mniej drobinek kurzu i roztoczy.
 8. Istnieje możliwość dowolnej aranżacji wnętrz i prezentacji okien, a więc wpływa na wyższy poziom estetyki.
 9. Brak uczucia suchego powietrza we wnętrzu.

Instalacja ogrzewania podłogowego KAN-therm - rura

Ogrzewanie podłogowe - dobra jakość to gwarancja zadowolenia

O tym, że raz położona instalacja generuje oszczędności jedynie w braku konieczności serwisowania, modernizacji oraz wymiany poszczególnych jej elementów, zapewne wiesz. Z tego też względu produkty oferowane przez rynek muszą spełnić oczekiwania inwestorów, którzy z danego systemu grzewczego będą korzystali przez wiele lat. Jeżeli nie chcesz, aby koszty inwestycyjne wzrastały wraz z upływem lat, nie szukaj oszczędności tam, gdzie wiąże się to z utratą jakości, a zwróć uwagę na szacunkowe oszczędności w perspektywie czasowej. 

Powyższą tezę potwierdza ekspert z działu technicznego KAN, ujmując to krótko:

Słabej jakości elementy grzewcze mogą obrócić się przeciwko użytkownikom, po niedługim czasie wymagając naprawy, wymiany, a w wielu przypadkach remontu zniszczonej części budynku. O dobrej jakości systemu grzewczego świadczy bowiem jego bezawaryjna i skuteczna praca przez długie lata.

Ogrzewanie podłogowe vs koszt. Jak to wygląda w praktyce?

Na instalację ogrzewania podłogowego składają się rury rozmieszczone na posadzce (można je mocować za pomocą specjalnego tackera), które są przykryte warstwą jastrychu, a jednocześnie podłączone do źródła ciepła (m.in. kotła kondensacyjnego). Konfiguracja ta pozwala maksymalnie wykorzystać ciepło generowane w całym pomieszczeniu. W ten sposób ciepła podłoga jest w stanie zapewnić komfort grzewczy w każdym miejscu, w którym znajdują się rury (nie tylko w okolicy okien, jak w przypadku grzejników).

Zobacz instalacje ogrzewania podłogowego KAN-therm w hurtowni Onninen

Do montażu instalacji ogrzewania podłogowego potrzebne są także elementy przeciwwilgociowe oraz termoizolacyjne, które musisz zamontować w całym pomieszczeniu. Ważny jest również rozdzielacz, który z kolei odpowiada za prawidłową dystrybucję czynnika grzewczego. Nie możesz oczywiście zapomnieć o odpowiednim regulatorze temperatury, wpływającym na komfort użytkowania oraz estetykę.

Instalacja ogrzewania podłogowego KAN-therm - komfort nie tylko zimą

Biorąc pod uwagę liczbę elementów potrzebnych do prawidłowego zamontowania instalacji grzewczej, widzisz zapewne, że koszt ogrzewania podłogowego jest większą inwestycją niż tradycyjna instalacja. Tutaj powinieneś zwrócić jednak uwagę na fakt, iż w nadchodzących sezonach grzewczych koszt inwestycji będzie się zwracał w postaci mniejszego zużycia energetycznego, a także braku konieczności modernizacji układu grzewczego przez następne lata. Docelowo przełoży się to na oszczędności w skali roku rzędu 10-15%. Według szacowanych obliczeń już po dwóch latach eksploatacji może nastąpić amortyzacja kosztów inwestycyjnych.

Aby uzyskać najlepszy efekt w tej kwestii, inwestor powinien wybrać odpowiednie rozwiązanie na postawie znajomości zapotrzebowania energetycznego każdego z pomieszczeń. Po wylaniu posadzki będzie to już niemożliwe. W tym konkretnym punkcie musimy również zwrócić uwagę na samo wykończenie posadzki. Materiałem, który najlepiej przewodzi ciepło, jest kamień naturalny, gres oraz terakota. Bardzo popularnym rozwiązaniem są również winylowe panele na ogrzewanie podłogowe, które są specjalnie do tego dostosowane.

Chłodniej podczas upałów - ogrzewanie podłogowe daje komfort nie tylko zimą

A teraz przyjrzyjmy się bliżej efektywności proponowanego rozwiązania. Komfort grzewczy, oszczędność, mniejsze zużycie energetyczne oraz możliwość podłączenia instalacji do alternatywnych źródeł energii to nie jedyne zalety ogrzewania podłogowego. Do pakietu atutów tego rozwiązania doliczmy dowolną aranżację wnętrza, kontakt z ciepłą posadzką w porze zimowej, a także możliwość chłodzenia wnętrza podczas upałów.

Wśród proponowanych elementów instalacji Ogrzewania Podłogowego KAN-therm znajdziemy bogaty asortyment osprzętu instalacyjnego (m.in. rozdzielaczy, szafek instalacyjnych i elementów automatyki), który pozwoli na precyzyjny dobór instalacji w zależności od specyfiki danej inwestycji:

 • Rura KAN-therm Blue Floor - została skonstruowana specjalnie z myślą o instalacjach ogrzewania podłogowego. Dostępna jest w szerokim zakresie średnic i długości zwojów. Umożliwia wygodny i szybki montaż pętli grzewczych.
 • Izolacja termiczna, brzegowa i przeciwwilgociowa - m.in. styropian z wyprofilowaną warstwą folii tworzywowej tzw. wypustkami ułatwiającymi ułożenie rur lub izolacja ze specjalnymi rowkami i metalowymi lamelami, w które montowana jest rura grzewcza.
 • Elementy i narzędzia do mocowania rur grzejnych - KAN-therm Tacker.
 • Taśmy i profile dylatacyjne.
 • Domieszki do wylewek BETOKAN.
 • Szafki instalacyjne w wersji podtynkowej i natynkowej – w zależności od potrzeb inwestycji
 • Nowoczesne elementy automatyki sterującej Smart i Basic - bezprzewodowa lub przewodowa.
 • Elementy uzupełniające - plastyfikatory, siatki do zbrojenia posadzki oraz taśmy przyścienne i profile dylatacyjne.

Szybką kalkulację instalacji ogrzewania lub chłodzenia podłogowego można z kolei wykonać dzięki programowi KAN Quick Surface.

Zobacz instalacje ogrzewania podłogowego KAN-therm w hurtowni Onninen

Podłogówka
Rura KAN-therm
KAN-therm Blue Floor
Rura pex
Centralne ogrzewanie
Rura do podłogówki
KAN-therm press