Instalacje solarne – jak uniknąć typowych błędów przy montażu?

Dodano: piątek, 27.09.2024


Podczas montażu instalacji solarnych, tak jak i przy innych tego typu pracach, mogą zdążyć się błędy. Ich skutki mogą mieć odzwierciedlenie w prawidłowym funkcjonowaniu instalacji, niewłaściwej efektywności lub dużej awaryjności instalacji solarnej. Niekiedy takie błędy mają istotny wpływ na zwrot inwestycji, a nawet na bezpieczeństwo użytkowania. Poznanie najczęstszych błędów pozwoli wyeliminować je już na etapie montażu kolektorów słonecznych i uniknięcie dodatkowych poprawek. Jakie są typowe pomyłki i jak ich uniknąć?

Instalator montuje panele solarne na dachu pochyłym

Sprawdź fotowoltaikę w hurtowni Onninen

Nieprawidłowo wykonany plan montażu instalacji solarnej

Zestaw fotowoltaiczny 5kW (Panel PV 400W JA Solar cały czarny, Falownik Hybrydowy trójfazowy Huawei 5kW, Rozdzielnica DC/AC hermetyczna, Złączki MC4) gwarancja 12 lat na panele HUA JAS 400WP/5 KWJednym z najczęstszych błędów jest nieprawidłowo wykonany plan montażu kolektorów. Dzieje się tak zwykle w przypadku niewystarczająco dokładnego sprawdzenia obiektu i obejrzeniu miejsca, gdzie mają pojawić się panele fotowoltaiczne. W efekcie instalacja jest przysłonięta przez wysokie drzewa lub sąsiednie budynki. W takim przypadku szybko okaże się, że fotowoltaika nie działa w pełni efektywnie, a  tym samym nie spełnia swojej roli.

Aby zapobiec takiej sytuacji należy dokładnie sprawdzić nie tylko miejsce montażu instalacji fotowoltaicznych, ale i jego okolicę. Nie zawsze instalacja możliwa jest na dachu budynku i wtedy lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie innego obiektu lub miejsca w ogrodzie. Należy upewnić się, że w okolicy nie ma lub nie będzie elementów zasłaniających panele pv. Na podstawie oględzin i obliczeń trzeba przygotować plan projektowania montażu paneli fotowoltaicznych, uwzględniający wszelkie ewentualne zakłócenia w prawidłowym działaniu instalacji.

Brak obliczania zapotrzebowania na energię elektryczną

Panel fotowoltaiczny 480W ENCOR-EC480N-10-102BNajczęściej popełniane błędy pojawiają się przy montażu paneli solarnych jest brak lub nieodpowiednie określenie zapotrzebowania energetycznego. To pomyłka, która może bezpośrednio wpływać na wydajność instalacji, a tym samym opóźni zwrot z inwestycji.

Na etapie planowania instalacji konieczne jest nie tylko sprawdzenie tego, w jakim miejscu i jak duża ma być fotowoltaika. Niezbędne jest również zapoznanie się ze specyfiką budynku oraz potrzebami użytkowników. Warto poznać codzienne wykorzystanie energii i zwyczaje domowników związane z wykorzystaniem prądu.

Dzięki temu łatwiej będzie obliczyć, jakie jest realne zapotrzebowanie na energię elektryczną w danym obiekcie. Urządzenia, z których odczytamy fakt, że kolektory produkują zbyt mało energii na realne potrzeby budynku to falowniki fotowoltaiczne.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię?

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną w skali roku. Powoli to latem wyprodukować nadwyżkę, którą przechowają magazyny energii. Zgromadzone zapasy idealnie sprawdzą się na zimowe dni. Przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce zużywa około 4200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Dla tych parametrów dom potrzebuje fotowoltaiki o mocy mniej więcej 5,00 - 5,25 kWp. Szacunkowe wyliczenia należy przeprowadzić biorąc pod uwagę rachunki za prąd z ostatniego roku (lub kilku), kąt nachylenia planowanej instalacji oraz zorientowanie budynku względem słońca.

Za mała lub za duża średnica przewodów instalacyjnych

Falownik trójfazowy Huawei SUN2000-15K-MB0Wśród typowych błędów przy montażu instalacji fotowoltaicznej należy wymienić nieprawidłowe dopasowanie średnicy przewodów instalacyjnych w kolektorach - nie mogą one być ani za duże, ani za małe.

Co dla instalacji oznacza zbyt duża średnica przewodów?

  • może prowadzić do zwiększonych strat ciepła do otoczenia z powierzchni zewnętrznej rur.

Czym grozi za mała średnica przewodów solarnych?

  • obniżeniem natężenia przepływu czynnika grzewczego (roztworu glikolu) poniżej wymaganej wartości.
  • zwiększeniem zużycie energii elektrycznej przez pompę obiegową, która zacznie pracować z większą intensywnością.

Instalacja solarna jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, które gwarantuje duże oszczędności. Aby jednak tak było fotowoltaika spełniała założenia wydajności, efektywności i bezpieczeństwa. Nawet niewielkie błędy podczas montażu kolektorów, takie jak nieprawidłowy montaż czujnika temperatury lub nieodpowiednie połączenie paneli słonecznych, mogą wpłynąć na instalacje fotowoltaiczne. Dlatego warto wyeliminować je już na wczesnym etapie, a nie na zakończeniu procesu uruchamiania instalacji.

Sprawdź fotowoltaikę w hurtowni Onninen