Jak sobie radzić z awarią rury stalowej w systemach grzewczych i wodnych?

Dodano: poniedziałek, 28.09.2020


Każda instalacja wykonana z rur stalowych (czy to ocynkowanych, czy czarnych) w końcu ulegnie uszkodzeniu. Inne będą tego przyczyny w przypadku ciepłej i zimnej wody, inne w systemach grzewczych, a jeszcze inne przy sprężonym powietrzu. Zarówno materiały wykorzystane do montażu instalacji, jak i produkty naprawcze powinny zapewnić rurom wysoki poziom odporności na korozję, skrajną temperaturę, ciśnienie i uszkodzenia mechaniczne. Innym wyzwaniem, jakie można napotkać z czasem, jest konieczność rozbudowy rurociągu. W tym pierwszym przypadku najszybsze i najlepsze rozwiązanie stanowią obejmy naprawcze GEBO Clamps, a w drugim - złączki zaciskowe GEBO Quick.

Jak sobie radzić z awarią rury stalowej w systemach grzewczych i wodnych_

 Co wpływa na awarie rur stalowych?

W każdej instalacji z rur stalowych prędzej czy później dojdzie do awarii. To, jak szybko się to stanie, zależy od wielu czynników. W różnych miejscowościach różna jest jakość wody - rodzaj rozpuszczonych w niej soli i gazów wpływa na jej korozyjność. Znaczenie ma także temperatura medium, prędkość jego przepływu czy ciśnienie panujące w instalacji. Na awarie rur stalowych wpływa także sama konstrukcja systemu - to, jakich jeszcze materiałów użyto do jego wykonania, w jaki sposób zamocowano przewody i ile połączeń zastosowano w całej instalacji. W końcu znaczenie będzie miało również środowisko, w którym znalazł się rurociąg, a więc temperatura otoczenia czy ewentualna obecność substancji agresywnych w stosunku do stali.

Normy europejskie oraz przepisy krajowe regulują, jaka woda powinna być dopuszczana do wodociągów. Jednym z wymogów jest brak agresywności korozyjnej względem materiałów instalacyjnych. Choć odpowiedzialność za przestrzeganie tego typu zasad spoczywa na przedsiębiorstwach wodociągowych, trzeba liczyć się z tym, że w wielu miejscowościach w Polsce woda może bardziej destrukcyjnie oddziaływać na instalacje, powodując przede wszystkim korozję rur.

Bez względu na miejsce zamieszkania każdy powinien przygotować się na ewentualność awarii stalowego rurociągu. Jak postępować w przypadku uszkodzenia przewodu w systemie grzewczym lub wodnym? Sięgnij po produkty GEBO!

W przypadku awarii rury stalowej - obejmy naprawcze GEBO Clamps

Kiedy wskutek korozji bądź innych czynników destrukcyjnych dojdzie do uszkodzenia rury w instalacji grzewczej lub wodnej, masz do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze to długa i kosztowna wymiana całego odcinka rurociągu. Druga - zdecydowanie łatwiejsza, szybsza i mniej kosztowna - to obejmy remontowo-naprawcze GEBO. Występują one w 3 wariantach, z których każdy sprawdzi się w nieco innej sytuacji:

 • Obejmy DS - długie i masywne, produkowane z żeliwa sferoidalnego. Ze względu na ich właściwości najczęściej stosuje się je do uszczelniania otworów i pęknięć powstałych wskutek korozji, mrozów lub uszkodzeń mechanicznych w systemach wodociągowych. Mogą także posłużyć do tymczasowego uszczelniania rur w instalacjach sprężonego powietrza.
 • Obejmy DSK - dwudzielne obejmy remontowe, wykonane z żeliwa ciągliwego i wykorzystywane do napraw rurociągów stalowych i polietylenowych. Przeznaczone są do uszczelniania pęknięć, nieszczelności i korodujących miejsc. Wyposażone są w gumę EPDM, która została dopuszczona do stosowania w środowisku wody pitnej.
 • Obejmy ANB - przypominające obejmy DSK, bo też produkowane z żeliwa ciągliwego. Różnią się jednak od nich obecnością odejścia bocznego z gwintem wewnętrznym, co pozwala na stworzenie dodatkowego odprowadzenia w instalacjach wodnych i grzewczych.

W przypadku konieczności modyfikacji rurociągu - złączki zaciskowe GEBO Quick

Jeśli naprawa instalacji wodnej lub grzewczej nie jest jedynym wyzwaniem, które przed Tobą stoi, przydadzą Ci się złączki GEBO. Służą one między innymi do modernizacji i rozbudowy rurociągów, a dzięki wykorzystaniu opatentowanego w 1936 roku mechanizmowi pierścieni zaciskowych, prace te odbywają się w prosty, szybki i tani sposób.

Wykonane z żeliwa ciągliwego uniwersalne złączki GEBO sprawdzają się w instalacjach wodnych i systemach sprężonego powietrza. Wśród dostępnych produktów znajdziesz warianty:

 • z gwintem zewnętrznym (QA),
 • z gwintem wewnętrznym (QI),
 • trójnik z odejściem z gwintem wewnętrznym(QT),
 • z pierścieniem zaciskowym z obu stron (QO).

Dodatkową zaletą jest to, że stare rury stalowe można z powodzeniem łączyć z nowoczesnymi rurami polietylenowymi. Proces ten przebiega w bardzo prosty sposób, a połączenia są trwałe i niezawodne.

Jak montować obejmy naprawcze GEBO Clamps?

Obejmy remontowo-naprawcze GEBO

Obejmy GEBO zakłada się na uszkodzony fragment rury, a cały proces zajmuje nie więcej niż kilka minut. Zazwyczaj nie trzeba nawet odcinać dopływu medium. Dlatego też rozwiązanie to powszechnie wykorzystywane jest przez instalatorów w całej Europie. Pozwala uszczelnić pęknięcia powstające w wyniku różnego rodzaju uszkodzeń, a dzięki zastosowaniu gumy EPDM jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia, nawet w przypadku instalacji wody pitnej.

Przed założeniem obejmy, dobierz jej rodzaj do materiału oraz średnicy rury. Nie musisz martwić się problematycznym wycinaniem uszkodzonego fragmentu - wystarczy objąć go uszczelnieniem. Dodatkowy atut stanowi fakt, że sięgając po obejmy ANB, w równie łatwy sposób można zamontować dodatkowe odgałęzienie instalacji.

Jak montować złączki zaciskowe GEBO Quick?

Złączki zaciskowe GEBO Quick

Podczas prac naprawczych i modernizacyjnych może być również konieczne zastosowanie złączek zaciskowych GEBO. Dzięki nim otrzymasz solidne i szczelne połączenia pomiędzy rurami, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze. To także niezastąpione rozwiązanie w przypadku wszelkich trudno dostępnych miejsc. Prace tego typu odbywają się bez konieczności spawania i gwintowania. Łączenie rur przebiega w szybki i łatwy sposób.

 1. Odetnij końcówkę rury pod kątem 90 stopni w stosunku do osi przewodu. Zadbaj o to, aby krawędź rury była gładka i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń.
 2. Nasuń na rurę wszystkie elementy złączki GEBO w następującej kolejności: nakrętka, pierścień zaciskowy, pierścień dociskowy oraz pierścień uszczelniający.
 3. Wsuń końcówkę rury do gniazda uszczelniającego w korpusie. Nie zapomnij sprawdzać poprawności dopasowania.
 4. Skręć nakrętkę zaciskową z korpusem złączki. Na tym etapie rura nie powinna się obracać!

Złączki oraz obejmy naprawcze w instalacjach grzewczych i wodnych

Produkty GEBO to jedyny sposób na skuteczną i szybką naprawę uszkodzeń rur stalowych w systemach wodnych i grzewczych. Pozwalają uniknąć konieczności wycinania uszkodzonych fragmentów rurociągu, spawania i gwintowania. Jeśli nie chcesz decydować się na kosztowny i problematyczny remont, skorzystaj ze złączek i obejm naprawczych.

Produkty wykonane są z żeliwa ciągliwego, co przekłada się na ich wytrzymałość w trudnych warunkach środowiskowych. Spełniają wszelkie wymagania dotyczące instalacji, więc nie wpływają na pogorszenie jakości wody przeznaczonej do spożycia. Ponadto, dostępne są w kilku różnych wariantach, dzięki czemu w asortymencie GEBO bez trudu znajdziesz produkt pasujący do konkretnego rodzaju rurociągu oraz danego uszkodzenia, czy konkretnej sytuacji montażowej.

Obejmy i złączki, które usprawnią działanie instalacji wykonanej z rur stalowych są dostępne w naszych oddziałach – dowiedz się z mapy, gdzie możesz nas znaleźć! Jeżeli preferujesz zamówienia drogą elektroniczną, zarejestruj się do naszego systemu sprzedaży internetowej onninen.pl!
Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

KAN-therm Steel
Rura stalowa
Rura stalowa Conex
Konstrukcje stalowe