Wraz z postępującym rozwojem sztucznej inteligencji zmienia się wiele rzeczy w otaczającej nas rzeczywistości. Dotyczy to także najważniejszych obszarów życia, także tego, jak mieszkamy. Mowa tu zwłaszcza o inteligentnych domach, które zapewniają wygodę, oszczędność energii, ale i co równie istotne - większe bezpieczeństwo domowników. To możliwe za sprawą nowoczesnych technologii, za pomocą których możemy zarządzać urządzeniami zdalnie, optymalizując ich pracę, zależnie od aktualnych potrzeb. I na tym zagadnieniu właśnie skupimy się w poniższym artykule!
Sprawdź systemy smart home w hurtowni Onninen
Automatyczne ustawianie krzywej grzewczej w domach
Żeby zapewnić sobie idealne warunki w domu, korzystając z dobrodziejstw inteligentnej technologii, powinniśmy na początek zaznajomić się z pojęciem automatycznie ustawionej krzywej grzewczej. Umożliwia to idealną optymalizację pracy systemów grzewczych w nowoczesnym budynku, czyli takim, gdzie wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku.
Krzywa grzewcza to nic innego, jak zależność między temperaturą zewnętrzną a temperaturą w pomieszczeniach. Pozwala to precyzyjnie dostosować moc grzewczą do zmieniających się warunków atmosferycznych. A jak wiadomo te są w naszym klimacie czymś absolutnie normalnym. Kaprysy pogody znamy wszyscy!
Z tego powodu też budynki ze standardowymi instalacjami są albo niedogrzane, albo przegrzane, gdyż temperaturę trzeba regulować ręcznie, uwzględniając porę dnia czy zmianę pogody. Jak wiadomo, nie jest to łatwe, nie zawsze też ma się ochotę na ciągłe dostosowywanie parametrów. Tego problemu nie ma w systemach inteligentnych, bo tu ustawianie krzywej grzewczej następuje automatycznie, dostosowując parametry grzania w czasie rzeczywistym, biorąc pod uwagę najważniejsze czynniki, przede wszystkim zmiany temperatury na zewnątrz oraz wymagania wewnętrzne budynku. Dzięki temu dom staje się bardziej energooszczędny, koszty ogrzewania zaś znacznie spadają.
Inteligentne systemy grzewcze nigdy nie działają po omacku, analizują dane i na tej podstawie się uczą. Umożliwia to im zawsze dostosować krzywą grzewczą do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Z takim systemem zarządzanie ciepłem w domu nigdy nie było tak łatwe. Co równie istotne, system został tak zaprojektowany, by z powodzeniem współpracować z innymi rozwiązaniami, jak na przykład pompy ciepła. To jeszcze w większym stopniu maksymalizuje efektywność całego systemu grzewczego.
Inteligentny system smart home monitoringu
Jak wspomnieliśmy we wstępie, smart home to również podniesienie poziomu bezpieczeństwa, co można uzyskać za pomocą przystosowanego do danego miejsca monitoringu. Odpowiadają za to zaawansowane technologie, takie jak kamery IP, czujniki ruchu, inteligentne zamki czy systemy alarmowe. To wszystko pozwala każdemu użytkownikowi monitorować swój dom w czasie rzeczywistym - z dowolnego miejsca na świecie, do czego wystarczy smartfon lub komputer.
Zapewniają one nie tylko podgląd obrazu, ale również analizę sytuacji. Pomaga w tym na przykład system rozpoznawania twarzy, wykrywanie niepokojących zdarzeń czy odróżnianie ruchu wywołanego przez zwierzęta od podejrzanych aktywności. Jeśli pojawi się zagrożenie, system zareaguje od razu, wysyłając powiadomienia. Może też uruchomić alarm, co zapewnia natychmiastową reakcję.
Co równie istotne, monitoring można zintegrować z innymi rozwiązaniami smart home - oświetleniem, roletami itp. Pozwala to na symulowanie obecności domowników, co może skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy. Jak więc widzimy, inteligentny monitoring to przede wszystkim bezpieczeństwo, ale i kontrola, gdyż użytkownik cały czas wie, co się dzieje w jego domu.
Inteligentne systemy do pomp ciepła
Jak wspomnieliśmy w jednym z wcześniejszych fragmentów, inteligentne systemy sterowania można połączyć w nowoczesnymi źródłami ciepła. Mowa tu szczególnie o pompach ciepła, które cechują się wysoką wydajnością energetyczną i komfortem w użytkowaniu. Odpowiadają za to zaawansowane algorytmy, jak również pełna integracja z systemem smart home. Pozwala to pompom ciepła na automatyczne dostosowanie swojej pracy do aktualnych warunków pogodowych oraz potrzeb domowników.
Analiza danych z czujników temperatury - wewnętrznej i zewnętrznej - jest punktem wyjścia dla systemu, który na tej podstawie optymalizuje krzywą grzewczą, zapewniając tym samym precyzyjne i efektywne ogrzewanie pomieszczeń. Nie można też tu zapominać o tym, że inteligentne sterowanie dostępne jest w pełni zdalnie - za pomocą aplikacji mobilnej.
To niezwykłe ułatwienie dla użytkowników, którzy mają zawsze dostęp do kluczowych informacji, związanych z monitorowaniem zużycia energii. Można dzięki temu ustawiać harmonogramy pracy i wprowadzać zmiany w czasie rzeczywistym. System zyskuje jeszcze więcej w połączeniu z fotowoltaiką, gdyż mamy dostęp do niemalże całkowicie bezkosztowej eksploatacji.