Inwestycja w powietrzną pompę ciepła - cena z montażem

Dodano: poniedziałek, 13.03.2023


Inwestycje w pompy ciepła budzą coraz większe zainteresowanie, czego dowodem są liczne zapytania internautów odnoszące się do kwestii kosztów i opłacalności. Co więcej, o skuteczności systemów grzewczych opartych na pompach ciepła świadczy wzrastająca z roku na rok liczba instalacji z ich wykorzystaniem. Działania te niewątpliwie wspierane są przez politykę Unii Europejskiej, której kraje członkowskie kładą ogromny nacisk na montaż pomp ciepła we współpracy z fotowoltaiką i systemami magazynowania energii. Sprawdźmy, czy pompa ciepła naprawdę się opłaca, oraz ile kosztuje urządzenie wraz z usługą montażu?

Pompa ciepła NIBE

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Zasada działania powietrznej pompy ciepła przypomina to, co wszyscy doskonale znamy z codziennego życia. Chodzi o lodówkę. Różnica polega jedynie na odwróceniu całego procesu, Krótko mówiąc, w lodówce odbierane jest ciepło z umieszczonych tam specjałów, po czym odprowadzane jest na zewnątrz.

Powietrzna pompa ciepła pobiera energię z zewnątrz (w tym przypadku z powietrza otaczającego budynek) i tłoczy ją do środka. Jednocześnie, funkcjonalność polegająca na odwróceniu obiegu grzewczego, umożliwia chłodzenie budynku w miesiącach letnich. 

Sprawdź powietrzne pompy ciepła NIBE w hurtowni Onninen

Dla lepszego zrozumienia zasady funkcjonowania powietrznej pompy ciepła warto wymienić podstawowe elementy konstrukcyjne:

  • Dolne źródło (źródło poboru energii cieplnej);

  • Parownik;

  • Sprężarka oraz zawór rozprężny;

  • Skraplacz;

  • Górne źródło (odbiorniki ciepła).

Zasada działania pompy ciepła

Zasada działania pompy ciepła opiera się na czterech podstawowych zjawiskach.

Parowanie 

Cykl rozpoczyna się w parowniku, którego zadaniem jest pobranie energii cieplnej z otoczenia (z powietrza zewnętrznego) i przekazanie go czynnikowi grzewczemu, krążącemu w układzie chłodniczym. To właśnie tu następuje odparowanie czynnika grzewczego. 

Sprężanie 

Poprzez sprężenie czynnika roboczego uzyskuje się wzrost jego ciśnienia oraz temperatury. To wyjaśnia, dlaczego pompa spełnia swoje funkcje nawet przy niskiej temperaturze otoczenia. W tym celu wykorzystuje się sprężarkę będącą częścią wyposażenia pompy ciepła.

Skraplanie 

Czynnik roboczy przekazuje ciepło do odbiorników (górne źródło), którymi mogą być grzejniki oraz zbiornik wody użytkowej (c.w.u.).

Rozprężanie 

Ostatnim etapem obiegu termodynamicznego jest proces rozprężania z wykorzystaniem zaworu rozprężnego. Następnie czynnik roboczy wraca do parownika, dzięki czemu cykl pracy pompy może zostać powtórzony. Nowoczesne pompy ciepła nie wymagają obsługi przez użytkownika, a całość procesu grzewczego odbywa się automatycznie. 

Jak szacowana jest żywotność pompy ciepła? 

Wypada wspomnieć, iż powyższy opis jest bardzo uproszczony. Naszym celem było wskazanie zasady działania pomp ciepła, które uchodzą za urządzenia trwałe i bezawaryjne. Na żywotność pompy wpływa szereg czynników, takich jak: dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła, jej prawidłowy montaż oraz profesjonalny i regularny serwis. Nasi współpracownicy oraz partnerzy przeprowadzą Państwa kompleksowo przez cały proces, począwszy od doboru aż po serwis. 

Sprawdź powietrzne pompy ciepła NIBE w hurtowni Onninen

Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła? 

Zrozumiałe jest, że koszt pompy ciepła związany jest z jej parametrami technicznymi oraz typem samego urządzenia. Na cenę pompy ciepła mają wpływ poniższe czynniki: 

  • Rodzaj pompy ciepła;

  • Automatyka;

  • Zapotrzebowanie na moc ogrzewczą;

  • Instalacja hydrauliczna;

  • Funkcje pompy ciepła.

Powietrzna pompa ciepła NIBEDoskonałym przykładem nowoczesnego urządzenia jest powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT AMS.  Cena pompy wynosi około 7 500 złotych netto. Przypominamy, że ceny dla zalogowanych użytkowników ulegają zmianie i naliczana są z indywidualnym rabatem. Zachęcamy do zapoznania się ofertą powietrznych pomp ciepła marki NIBE oraz akcesoriami niezbędnymi do ich instalacji.

Każdy obiekt budowlany wymaga zakupu i montażu instalacji grzewczej. Koszt nabycia kotła średniej jakości szacuje się na około 8000 – 9000 złotych plus osprzęt, grzejniki i orurowanie. Dodajmy, że instalacje oparte na tradycyjnych źródłach energii cieplnej nie są objęte programami współfinansującymi, nie można też zastosować ulgi termomodernizacyjnej.

Pompa ciepła NIBEBudynek nie zyskuje na wartości, a inwestor skazany jest niejako na coroczne ponoszenie wysokich kosztów ogrzewania, które przy obecnych cenach stanowią poważne obciążenie budżetu domowego. Powietrzna pompa ciepła czerpie energię z natury. Jest ona bezpłatna i niewyczerpana.

Szacunkowa cena z montażem powietrznej pompy ciepła

Do ceny pompy ciepła należy dodać koszt montażu, którego celem jest instalacja urządzenia wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, potrzebnym do pracy powietrznej pompy ciepła. Cena za usługę określana jest na podstawie wyceny instalatora. Ceny pompy ciepła z usługą montażu mogą być zależne m.in. od: lokalizacji obiektu, powierzchni budynku, sposobu ocieplenia pomieszczeń, ilości obiegów grzewczych, konieczności zastosowania zbiornika buforowego itp. Można w ten sposób ocenić, że koszt montażu pompy ciepła będzie się wahał pomiędzy kwotą kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czy inwestycja w powietrzną pompę ciepła się opłaca? 

Wspomnieliśmy już o systematycznie rosnących cenach nośników energii cieplnej, warto dodać, iż nic nie wskazuje na to, by owa sytuacja poprawiła się w ciągu najbliższych kilku lat. Pobór ciepła z atmosfery nie kosztuje nic, co biorąc pod uwagę wieloletni czas eksploatacji powietrznej pompy ciepła, może dać ogromne oszczędności. Dodatkową zaletą pomp ciepła jest ich niska energochłonność. Oznacza to, że system może współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Budynek staje się samowystarczalny, a jego właściciel uniezależnia się od dostawców zewnętrznych i warunków przez nich dyktowanych.  Czy pompa ciepła się opłaca? Dzięki powietrznej pompie ciepła firmy NIBE możesz utrzymać ciepło w domu w zimie i zapewnić sobie ciepłą wodę przez cały rok. Wykorzystując energię z powietrza zewnętrznego, możesz obniżyć rachunki za energię, zapewniając jednocześnie idealny poziom komfortu w Twoim domu, w sposób przyjazny dla środowiska

Sprawdź powietrzne pompy ciepła NIBE w hurtowni Onninen