Jak bezpiecznie odłączyć panele fotowoltaiczne od systemu elektrycznego?

Dodano: piątek, 22.09.2023


Montując instalację fotowoltaiczną warto pamiętać o odpowiednim dobraniu dodatkowych urządzeń, takich jak rozłącznik czy rozdzielnica. Rozłącznik DC (Direct Current) jest ważnym elementem w systemie fotowoltaicznym, który umożliwia rozłączenie lub odłączenie paneli słonecznych od reszty instalacji. Kiedy warto się na niego zdecydować i o czy pamiętać przy doborze?

Instalator z laptopem na panelach fotowoltaicznych

Sprawdź rozłączniki DC w hurtowni Onninen

Kiedy warto zdecydować się na rozłącznik DC do fotowoltaiki?

rozłącznik bezpiecznikowy Jean Müller 10X38 Z10-TL2/DC 1000V/EWK.GPVRozłącznik prądu stałego do fotowoltaiki, inaczej zwany rozłącznikiem DC ma za zadanie odłączyć źródło zasilania prądu stałego np. w sytuacjach awaryjnych, takich jak konieczność przeprowadzenie konserwacji urządzenia. Dzięki temu nie trzeba będzie wyłączać całego systemu, a także zostanie wyeliminowane ryzyko niebezpiecznej sytuacji. Rozłączniki mają za zadanie kontrolować i zarządzać systemem fotowoltaicznym, umożliwiając jego wyłączanie i uruchamianie, a także chroniąc przed przeciążeniami. Jeśli dojdzie do jakiejkolwiek awarii w systemie , to rozłącznik DC pozwala na natychmiastowe przerwanie przepływu prądu, co chroni urządzenia i instalację. Możliwość odłączenia zasilenia przed rozpoczęciem np. prac naprawczych ułatwi szybkie usunięcie awarii instalacji fotowoltaicznej. Decydując się na rozłącznik DC do fotowoltaiki trzeba zawsze pamiętać o tym, żeby wybrać rozłącznik, które spełnia normy i wymogi dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego. Istotny będzie też wybór właściwej rozdzielnicy do rozłącznika DC.

Jak dobrać odpowiednią rozdzielnicę do rozłącznika DC?

Rozłącznik DC Schneider Electric DC C60NA-DC-50Rozdzielnica prądu stałego to kluczowy element systemów zasilanych prądem. Pełni ona rolę centralnego punktu zarządzania i dystrybucji prądu stałego w danej instalacji, zapewniając niezawodne i bezpieczne zasilanie urządzeń pracujących na prąd stały. Zaawansowane rozdzielnice DC są wyposażone w systemy monitorowania i kontroli, które umożliwiają nadzór nad stanem i wydajnością systemu. Rozdzielnice są projektowane w różnych konfiguracjach i rozmiarach, trzeba więc odpowiednio je dostosować do potrzeb i wielkości instalacji. Warto postawić na rozdzielnice DC od renomowanych producentów, które są wysokiej jakości, niezawodne i zgodne z najnowszymi normami branżowymi. Aby instalacja fotowoltaiczna była odpowiednio zabezpieczona to powinna ona zawierać zawsze 2 rozdzielnie, zarówno DC jak i AC. Muszą się one znajdować w odpowiednich miejscach i być dobrze dopasowane do rozłączników DC. Rozdzielnica DC powinna być wodoszczelna, pyłoszczelna i zamontowana w specjalnych obudowach o wysokim stopniu IP np. o IP65. Wybór rozdzielni zależy też od mocy instalacji i mppt. Aby dobrze dopasować rozdzielnicę do rozłącznika warto skorzystać z pomocy specjalisty, który doradzi, która rozdzielnica sprawdzi się najlepiej.  

Rozłączniki DC w hurtowni Onninen

Rozłączniki mają przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej. Dlatego tak ważne jest, aby kupować je tylko od renomowanych producentów, aby mieć gwarancję, że urządzenie będzie certyfikowane i spełni najwyższe standardy jakości. Rozłącznik musi być trwały, niezawodny i wydajny, tak aby zapewnić najlepszą ochronę urządzeń. Sprawdzone rozłączniki można znaleźć m.in. w asortymencie hurtowni instalacyjnej Onninen. Do polecanych rozłączników należą urządzenia firmy Jean Mueller Polska, która specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości urządzeń elektrotechnicznych.

rozłącznik DC ETI PV 4-biegunowyPrzykładowo rozłącznik bezpiecznikowy rozłącznik bezpiecznikowy Jean Müller 10X38 Z10-TL2/DC 1000V/EWK.GPV posiada napięcie znamionowe wynoszące aż 1000 V DC, co czyni go idealnym do stosowania w systemach fotowoltaicznych oraz innych aplikacjach wymagających pracy przy wysokim napięciu stałym. Dodatkowo niewielki rozmiar rozłącznika sprawia również, że można go łatwo zamontować nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Ten model rozłącznika posiada klasę szczelności IP20 oraz stopień ochrony IK08 - dzięki temu jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz chroni przed dostępem osób nieuprawnionych.

Dobrą opinią cieszą się też rozłączniki firmy Schneider Electric np. 2-biegunowy model Rozłącznik DC Schneider Electric DC C60NA-DC-50, który charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, skuteczną ochroną przed pyłem oraz wilgocią oraz doskonałymi parametrami technicznymi, a dodatkowo jest prosty w obsłudze i montażu. Z urządzenia można bezpiecznie korzystać nawet przy dużych obciążeniach, a dzięki funkcji wymuszonego otwarcia styków możliwe jest szybkie i bezpieczne odłączenie urządzenia w przypadku awarii.

Trzeci polecany model rozłącznika to rozłącznik DC ETI PV 4-biegunowy, zaprojektowany specjalnie z myślą o bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych. Urządzenie posiada cztery bieguny i jest montowane na stałe w tablicach rozdzielczych. Jego solidna konstrukcja gwarantuje niezawodność i trwałość przez długi czas użytkowania.

Sprawdź rozdzielnicę DC w hurtowni Onninen

Panele fotowoltaiczne 500 W
Rozdzielnica DC
Rozłącznik DC
Panele pv