Jak dobrać grzałkę do bojlera?

Dodano: wtorek, 7.03.2023


Nie każdy ma dostęp do ciepłej wody użytkowej z centralnego ogrzewania. W takim przypadku użytkownicy najczęściej decydują się na bojler. Trzeba jednak pamiętać, że znaczenie ma nie tylko wybór urządzenia, ale też dobranie grzałki. Dziś podpowiemy Wam, jak dobrać grzałkę w zależności od pojemności bojlera.

Prace instalacyjne w kotłowni

Czym jest grzałka do bojlera? 

Grzałka elektryczna służy do podgrzewania wody użytkowej. Jest niewątpliwie ważnym elementem bojlera, ale może wspomagać także ogrzewanie wody w okresie grzewczym w urządzeniach, które posiadają wężownicę i samodzielne ogrzewanie wody. Moc grzałki zazwyczaj waha się od 1,5 kW do 2 kW, choć można znaleźć urządzenia o zdecydowanie większej mocy. Grzałka elektryczna rzeczywiście pełni bardzo ważną rolę i wykorzystywana jest do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Sprawdzi się nawet w momencie, gdy pompa ciepła nie jest w stanie pozyskać odpowiedniej ilości ciepła, by podgrzać wodę.

Sprawdź grzałki do zasobników i wymienników w hurtowni Onninen

Rodzaje grzałek elektrycznych 

Grzałki elektryczne dostępne są w wielu wariantach:

  • bez termostatu - dedykowane są nowoczesnym bojlerom elektrycznym. 
  • spiralne - posiadają dużą powierzchnię grzaną i są bardzo wydajne.
  • trójfazowe - funkcjonują w trzech różnych fazach. Są nowoczesne oraz energooszczędne. Dzięki trzem fazom można regulować temperaturę wody. Sprawdzą się w trójfazowych bojlerach elektrycznych. 
  • z gwintem - są łatwe w montażu. Dostępne są w wariantach 4/3 cala oraz 5/4 cala.
  • z kołnierzem - wyróżniają się innym sposobem montażu. Grzałkę mocuje się do bojlera za pomocą śrub.   

Grzałka do bojlera 140 l - jak dobrać? 

Grzałka 1,5 kW do zbiornika na flanszyGrzałki należy dobierać pod kątem wielkości bojlera. Warto tutaj zwrócić uwagę jaka moc przewidziana jest do instalacji elektrycznej zasilającej sam bojler. Zasada jest prosta, im większa pojemność bojlera, tym moc grzałki powinna być większa. Do bojlera o pojemności 140 l wystarczy grzałka o mocy 1,5 kW. Co istotne już w ciągu godziny podniesie ona temperaturę wody o około 10 stopni.   

Grzałka do bojlera 200 l - jaka się sprawdzi? 

Grzałka do boilera na prądBojlery o pojemności 200 l są uważane za odpowiednie dla kilkuosobowych gospodarstw domowych. Szczególnie dobrze sprawdzą się do kotłów na paliwo stałe. W tym przypadku wężownica jest zasilana ciepłem z instalacji CO bądź grzałką elektryczną. Do tej wielkości bojlerów należy dobrać odpowiednią grzałkę. Najlepiej sprawdzi się grzałka elektryczna z termoregulatorem, który jest zwany modułem elektrycznym. Można zdecydować się na grzałkę prostą bądź łamaną. Do takich bojlerów najlepiej wybrać model o mocy 2 kW. Wielu inwestorów zastanawia się czy taka grzałka nie pobiera dużej ilości energii elektrycznej. Jeżeli urządzenie ma moc 2000 W, to pobiera w ciągu godziny 2 kWh.  

Grzałka do bojlera 300 l - jaką wybrać?

Odpowiednio dobrana grzałka zapewnia efektywność pracy, ale też pozwala na szybkie podgrzanie wody. Trzeba wiedzieć, że energia potrzebna do podgrzania wody wyrażona jest wzorem: P x t=cw x m x (T2-T1), gdzie: 

  • P oznacza moc wyrażoną w kW
  • t oznacza czas wyrażony w s
  • cw to ciepło właściwe wody, które równa się 4,19 kJ/kgK
  • m to masa w kilogramach, zaś w przypadku wody objętości wyrażonej w litrach
  • T2-T1 to różnica temperatury w stopniach.   

Komplet elektryczny GE z grzałką 3kW GalmetDo bojlera 300 l sprawdzi się grzałka z termostatem 2 kW bądź grzałka 3 kW. Trzeba zdawać sobie sprawę, że większa grzałka szybciej podgrzeje wodę, ale też zużywa więcej energii, co może przekładać się na wysokość rachunków. 

Jak wymienić grzałkę w bojlerze?

Grzałkę należy dobierać pod kątem wielkości bojlera. Grzałka może się zużywać. Na szczęście nie trzeba wymieniać całego urządzenia i można wymienić samą grzałkę. Pracę trzeba rozpocząć od spuszczenia wody użytkowej. W następnym etapie należy zdemontować starą grzałkę. Zalecamy jeszcze sprawdzenie, czy anoda magnezowa bądź anoda tytanowa nie są zużyte. Jeżeli są, to warto je również wymienić, gdyż to one chronią bojler przed korodowaniem. Najłatwiej jest wymienić grzałkę w bojlerze, który posiada specjalny gwint. Wtedy wystarczy tylko przekręcić grzałkę z gwintem o odpowiedniej mocy i zamontować nową. W innym przypadku najlepiej dobrać odpowiedni kołnierz. Może on mieć otwory, które służą do bezpośredniego przykręcenia grzałki. Jeżeli ich nie posiada, to oczywiście trzeba je wywiercić, a następnie przykręcić grzałkę przy pomocy odpowiedniej wielkości śrub. Takie prace możecie wykonać samodzielnie, co pozwoli Wam zaoszczędzić.   

Sprawdź grzałki do zasobników i wymienników w hurtowni Onninen

Grzałka do bojlera
Bojler