Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?

Dodano: czwartek, 8.02.2024


Wybór odpowiedniego grzejnika do pomieszczenia może być kluczowym elementem zapewnienia komfortowej temperatury i efektywnego ogrzewania. Różnorodność dostępnych na rynku grzejników i ich modeli może jednak sprawić, że podjęcie decyzji staje się wyzwaniem.

Biały aluminiowy grzejnik do domu

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen

Jak prawidłowo dobrać moc grzejnika?

Efektywność ogrzewania uzależniona jest od prawidłowego działania poszczególnych elementów całego układu. Sercem jest oczywiście wybrane źródło energii, natomiast za bezpośrednie odczucia odpowiadają elementy znajdujące się w poszczególnych pomieszczeniach. Końcowym elementem są grzejniki, jednak aby w mieszkaniu było rzeczywiście ciepło, konieczne jest dopasowanie odpowiedniego ich wariantu.

grzejnik Purmo Plan FCV 22, stalowy płytowy z gładka płytą czołowąJednym z najważniejszych parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, jest moc grzejnika. Jest ona dobierana w oparciu o indywidualne czynniki, wśród których największą rolę odgrywa zapotrzebowanie cieplne. Czynnik ten uzależniony jest od dodatkowych kwestii, takich jak poziom izolacji termicznej budynku, wykorzystane do budowy materiały czy technologia budowy. Dużym ułatwieniem są specjalne kalkulatory dostępne online. Ustalają one zapotrzebowanie cieplne, uwzględniając m.in. czynniki takie jak poziom kondygnacji budynku, wielkość pomieszczeń, lokalizację obiektu czy ilość ścian zewnętrznych.

Duże znaczenie ma także rodzaj wykorzystanej instalacji. Ogrzewanie może mieć bowiem dwa źródła - boczne lub dolne.

Jak dobrać grzejnik do pokoju 25m2?

Dobierając odpowiedni grzejnik, poza wielkością pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę także ściany zewnętrzne, okna czy oczekiwaną temperaturę, jaka powinna panować na co dzień. Ze względu na fakt, że trzeba uwzględnić indywidualne cechy, w razie wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest pomoc i rada specjalisty.

Poza metrażem pod uwagę wziąć należy także specyfikę wnętrza (ilość okien, drzwi balkonowe, ściany zewnętrzne), miejsce montażu kaloryfera.

Aby właściwie dobrać moc urządzenia, najczęściej korzysta się z metody szacunkowej. Zakłada ona, że dostępny metraż pomnożyć należy przez wartość, jaka jest potrzebna do ogrzania powierzchni 1m2 lub 1m3. Zakładając, że finalna temperatura wynosiła będzie ok 21-22 stopnie, w pokoju znajduje się co najmniej jedno okno i ściana zewnętrzna, wówczas minimalna moc grzejnika powinna być nie mniejszą niż 80-100 W/m2.

Jak dobrać grzejnik do pokoju 20m2?

Grzejnik do pokoju o powierzchni 20m2 kwadratowych wybiera się w sposób analogiczny. Konieczne będzie oszacowanie potencjalnych strat ciepła, które przy dobrze wykonanej izolacji nie będą wysokie. Przy wartości rzędu 50 W/m2, trzeba uzyskaną wartość pomnożyć przez wielkość pokoju. Oznacza to, że optymalnym wyborem będzie urządzenie o mocy 1000 W. Jednak jeśli pokój znajduje się w starym budownictwie, gdzie stopień termoizolacyjności jest wyraźnie niższy, wówczas straty ciepła mogą być istotnie wyższe, a to oznacza konieczność montażu kaloryfera o wyższej mocy działania.

Grzejniki w hurtowni Onninen

grzejnik Purmo CV11 o mocy grzewczej 328 WNowoczesny design, praktyczne rozwiązanie, które pasować będzie do każdej aranżacji oraz wysoka efektywność energetyczna i doskonały komfort cieplny zapewnić można dzięki dobrej jakości grzejnikom. Dlatego też w ofercie Onninen prezentujemy wyłącznie dobrej jakości rozwiązania, takie jak np. grzejnik Purmo Plan FCV 22, stalowy płytowy z gładka płytą czołową. Obecnie w sprzedaży znajdują się modele o wielkości 600x600, 600x800, 600x1000, 600x1200, 600x1400, oraz mocy odpowiednio 1006 W, 1341 W, 1676 W, 2011 W, 2346 W. Model ten fabrycznie wyposażony jest w podłączenie boczne, ale w przypadku usunięcia wkładki zaworu - również z boku. Marka Purmo to produkty doskonałej jakości, które odpowiednio dopasowane i zamontowane służyć będą efektywnie przez lata.

Inną dostępną w naszej ofercie propozycją jest grzejnik Purmo CV11 o mocy grzewczej 328 W. Wbudowany termostat pozwala na regulację temperatury działania w zakresie 76/65/20 stopni Celsjusza. Wykonany ze stali, w kolorze białym. To uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Grzejnik montowany na ścianie, jednak przy wykorzystaniu odpowiedniego stelaża może być także grzejnikiem stojącym.

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen