Projektowanie efektywnych i bezpiecznych systemów elektrycznych to niezwykle istotna kwestia, dlatego też podczas tych działań trzeba uwzględnić szereg kluczowych parametrów. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego kabla do wewnętrznej linii zasilającej (WLZ). Kabel ten ma ogromnie ważną rolę, łącząc główne źródło zasilania domu z rozdzielnią. Musimy więc w jego przypadku wziąć pod uwagę takie czynniki, jak obciążalność prądowa długotrwała, warunki przyłączeniowe, jak również minimalizacja spadku napięcia. W artykule skupimy się właśnie na tych zagadnieniach, wyjaśniając ich znaczenie.
Sprawdź kable elektryczne w hurtowni Onninen
Obciążalność prądowa długotrwała w kablach WLZ
Podstawowe kryteria doboru kabla są jasno sprecyzowane, więc podczas instalacji należy się do nich stosować. Jednym z ważniejszych jest obciążalność prądowa, która wyraża zdolność kabla do przewodzenia prądu bez komplikacji związanych z przegrzewaniem się, co może prowadzić do utraty jego właściwości.
Kable i przewody WLZ wymagają dopasowania odpowiedniego przekroju przewodnika. Należy wziąć pod uwagę moc urządzeń końcowych i warunki pracy, takie jak temperatura otoczenia czy sposób ułożenia kabla. Normy PN-IEC 60364 określają wytyczne dotyczące maksymalnego prądu, który może przepływać przez kabel bez ryzyka uszkodzeń izolacji. Musimy też pamiętać o uwzględnieniu rezerwy na przyszłe zwiększenie obciążenia, zwłaszcza w niektórych instalacjach, gdzie może dochodzić do modernizacji lub rozbudowy systemu. Tam właśnie warunek samoczynnego wyłączenia zasilania stanowi odpowiednie zabezpieczenie.
Podstawowe warunki przyłączenia kabla WLZ
Podczas projektowania wewnętrznej linii zasilającej kluczowe znaczenie mają przewody instalacyjne, ich parametry, ale równie istotne są warunki przyłączenia do sieci. Mając to na uwadze, musimy pamiętać, że aby dobrać odpowiedni kabel WLZ, musimy go przystosować do miejsca jego instalacji - w ziemi, w ścianach czy w kanałach kablowych.
Nie mniej ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem warunków atmosferycznych.
Jak zminimalizować spadek napięcia kabla WLZ?
Spadek napięcia to duże wyzwanie dla projektantów, zwłaszcza w kablach na długich odcinkach. Wobec tego, jeśli spadek napięcia jest zbyt duży, może to przyczynić się do niewłaściwego działania urządzeń elektrycznych. Co gorsza, może to też prowadzić do zwiększenia strat energii. Aby zapobiec temu zjawisku lub je zminimalizować, musimy dobrać odpowiedni przekrój kabla, który będzie w stanie zmniejszyć opór przewodnika. Co istotne, im jego przekrój jest większy, tym występuje mniejszy spadek napięcia.
Nie mniej ważna jest długość linii zasilającej, wartość prądu oraz współczynniki korekcyjne, takie jak temperatura czy metoda ułożenia kabla. Sprawdza się tu również zastosowanie przewodów miedzianych o wyższej jakości izolacji. Taki przewód z miedzi z dużym przekrojem zdaje egzamin zwłaszcza w ograniczaniu strat napięcia, co ma kluczowe znaczenie w instalacjach przemysłowych lub budynkach wielorodzinnych. Zawsze oczywiście niezbędne są obliczenia, ale mając na myśli mieszkania czy domy, można powiedzieć, że wystarczą tu kable aluminiowe PVC.
Zadaliśmy pytanie (jak dobrać kabel do WLZ?) i postaraliśmy się na nie odpowiedzieć jak najlepiej - kompleksowo i wyczerpująco. Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił Państwo najważniejsze zagadnienia związanie doborem kabla do WLZ!