Jak dobrać kabel LAN do zakopania w ziemi?

Dodano: wtorek, 18.06.2024


Obecnie komputer i router dostępne są w każdym domu. W dobie rosnącej potrzeby łączności sieciowej, szczególnie w obszarach wymagających stabilnego i niezawodnego łącza internetowego, wybór odpowiedniego kabla LAN do zakopania w ziemi staje się kluczowym elementem planowania infrastruktury sieciowej. W celu zapewnienia szybkiego internetu w domu oraz efektywnej sieci w biurze wybór okablowania ma istotne znaczenie dla długoterminowej niezawodności i wydajności sieci.

Biały kabel LAN zwinięty z końcówka Ethernet

Sprawdź kable ziemne do sieci LAN w hurtowni Onninen

Jak powinien być zabezpieczony kabel ziemny do sieci LAN?

Dobierając kable ziemne do sieci LAN należy zastanowić się między tradycyjną skrętką, jak chociażby kabel do transmisji danych LAN T-11B 4x2x0,5 a nowoczesnym światłowodem. Ważne, aby połączenie, czy to przy pomocny tradycyjnego przewodu miedzianego, czy światłowodu, spełniało potrzeby generowane przez komputery. W ziemi zakopuje się różne typy kabli, w tym:

  • kabel sieciowy, znany również jako kabel Ethernet, 
  • kabel telefoniczny mający wciąż swoje miejsce, szczególnie w instalacjach wymagających podłączenia do sieci telefonicznej. 

Kabel do transmisji danych LAN T-11B 4x2x0,5 kat.5e skrętka do ziemi 0024 014 05Aby kable sieciowe, jak kabel sieciowy F/UTP kat.5e mogły trwale i niezawodnie dostarczać sieć do routera, który zarządza i dystrybuuje połączeniem do komputera, powinny być odpowiednio zabezpieczone. Przede wszystkim należy używać kabli LAN przeznaczonych do instalacji zewnętrznych, posiadających odpowiednią izolację, np. HDPE.

Na dnie rowu, gdzie umieszczone zostaną kable sieciowe, zaleca się ułożenie 10-centymetrowej warstwy podsypki z piasku. Takie zabezpieczenie pomiędzy kablem a podłożem ma na celu ochronę kabla przed nadmiernym naprężeniem. Następnie przewody umieszczone w wykopie należy przykryć warstwą piasku o grubości 25 cm. Podczas jego zakrywania ważne jest, aby wyeliminować kamienie, cegły oraz inne ostre przedmioty. 

Jak dobrać przepustowość kabla ziemnego do sieci LAN? 

Dobierając przepustowość kabla ziemnego do sieci LAN, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które wpływają na wydajność i niezawodność sieci. 

  • Kabel sieciowy F/UTP kat.5e PE 4x2x24AWG 305m ZEWNĘTRZNY ŻELOWANY KIF5OUTZ305Standard sieci LAN: Określenie, jaki standard sieci LAN będzie obsługiwany przez kabel, np. Ethernet (10/100/1000 Mbps) lub Gigabit Ethernet (10/100/1000/10000 Mbps).
  • Długość kabla: Im dłuższy kabel, tym większe są wymagania co do jego przepustowości. 
  • Kategoria kabla: Kable Ethernet są podzielone na kategorie, takie jak: kabel Ethernet Cat 5e, Cat 6, Cat 6a, Cat 7 itp. Każda kategoria ma określone parametry przepustowości, tłumienia i zdolności do redukcji zakłóceń elektromagnetycznych
  • Zakres przepływu danych: Wymagania dotyczące transferu danych, takie jak ilość obsługiwanych urządzeń, częstotliwość  i oczekiwany poziom wydajności.

Podczas wyboru odpowiedniego kabla LAN do zakopania w ziemi należy uwzględnić również odległość oraz warunki podłączenia routera. 

Jaką skrętkę powinien mieć kabel ziemny do sieci LAN?

Skrętka komputerowa, jak przykładowo przewód komputerowy ALANTEC UTP kabel 4PR kat.5e jest niezbędnym elementem w budowie większości sieci komputerowych, zapewniając niezawodne i szybkie połączenia między urządzeniami w ramach sieci LAN. Wybór odpowiedniej skrętki zależy od konkretnych wymagań instalacyjnych i środowiskowych. 

Skrętka nieekranowana (UTP) vs. skrętka ekranowana folią (STP):

  • Przewód komputerowy ALANTEC UTP kabel 4PR kat.5e OUTDOOR ŻELOWANY /305m/ KIU5OUTZ305UTP jest najbardziej powszechnym rodzajem kabla Ethernet, który składa się z nieszytych par przewodów skręconych razem. UTP jest łatwy w instalacji i wystarczający dla większości zastosowań.
  • STP to skrętka ekranowana zawierająca dodatkową folię lub siatkę ekranującą wokół każdej pary przewodów. Jest bardziej odporna na zakłócenia elektromagnetyczne, co może być korzystne w środowiskach z intensywnymi zakłóceniami. 

Dostępne są także kable FTP, podobne do ekranowanych (STP), ale zamiast siatki ekranującej, mają folię aluminiową wokół każdej pary przewodów. Należy upewnić się, że kabel spełnia odpowiednie normy i certyfikaty dotyczące jakości i bezpieczeństwa, takie jak normy ANSI/TIA czy ISO/IEC.

Na jakiej głębokości zakopać kabel ziemny do sieci LAN?

Bez względu czy postawi się na tradycyjny przewód miedziany, czy światłowód, istotne jest ekranowanie kabla, które chroni przed zakłóceniami elektromagnetycznymi i zapewnia niezawodność transmisji danych (szybki Internet), między routerem a komputerem w sieci. Ponadto należy zadbać o odpowiednie uziemienie kabla. 

W większości przypadków zaleca się zakopywanie kabla ziemnego na głębokość co najmniej 30 cm pod powierzchnią ziemi. Jest to wystarczająca głębokość, na której kabel internetowy jest chroniony przed przypadkowym uszkodzeniem przez kopanie, prace ogrodnicze czy inne działania na powierzchni.

Sprawdź kable ziemne do sieci LAN w hurtowni Onninen