Jak dobrać kabel solarny?

Dodano: wtorek, 6.06.2023


Coraz więcej osób decyduje się na instalację fotowoltaiczną. Dzięki niej można sporo zaoszczędzić, a przy tym zrobić coś dobrego dla środowiska. Trzeba tutaj pamiętać, iż jej niezwykle ważnym elementem jest kabel solarny. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej i wybrać odpowiedni model.

kabel solarny

Co to jest kabel solarny?

Każda instalacja fotowoltaiczna wymaga specjalnego okablowania i właśnie tutaj sprawdzają się kable solarne, które służą do łączenia instalacji PV ze sobą. Warto zwrócić uwagę na ich charakterystyczną budowę. Zbudowane są z giętkiej żyły miedzianej, która dla zwiększenia trwałości została ocynkowana. Kolejnym jej ważnym elementem jest izolacja i powłoka z tworzywa bezhalogenowego. Jest ona odporna na działanie promieni słonecznych, ale też na zmienne warunki atmosferyczne. Do tego wszystkiego powłoka jest olejoodporna. Trzeba też wiedzieć, że kable solarne można stosować nie tylko wewnątrz budynków, ale i na zewnątrz, a nawet w ziemi. Kabel solarny wykorzystuje się podczas produkcji energii elektrycznej. Pełni bardzo ważną funkcję w ogniwach słonecznych czy systemach paneli słonecznych. Służy do łączenia poszczególnych paneli, a także paneli z inwerterem. Kable jakie dostępne są w ofercie hurtowni Onninen bez problemu można dopasować nawet do dużej instalacji fotowoltaicznej. Do tego wszystkiego spełniają najbardziej rygorystyczne normy jakościowe. Bardzo dobrze znoszą temperaturę od minus 40 do 90 stopni.

Sprawdź kable solarne w hurtowni Onninen

Jak dobrać kabel solarny?

Kabel solarny określa się też mianem kabla fotowoltaicznego, który jest ściśle powiązany z całym systemem. Od jego jakości zależy działanie fotowoltaiki. Tutaj pojawia się też pytanie - jak dobrać kabel solarny? Otóż pod uwagę trzeba wziąć jego parametry wytrzymałościowe, a także rodzaj zastosowanej izolacji. Kolejnym ważnym kryterium jest jakość konektorów, która rzecz jasna powinna być najwyższa. W ten sposób można uniknąć awarii systemu, która wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Najlepiej wybierać produkty, które posiadają podwójną izolację, a więc nie tylko podstawową, ale też dodatkową, które oddzielone są metalową przegrodą. W ten sposób zyskuje się dodatkową ochronę przed pożarem czy porażeniem prądem. Trzeba jeszcze pamiętać, że promień zgięcia przewodu powinien być duży. W ten sposób montaż jest zdecydowanie szybszy oraz łatwiejszy, a także zyskuje się dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami wewnętrznymi. Giętkość żyły powinna być utrzymana w klasie 5 lub 6. Na pewno sprawdzają się kable łączone przy użyciu konektorów MC4. Wykazują one naprawdę dużą odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania dodatkowych osłon. Takie złączki muzą być mocno przymocowane do szyn, gdyż w ten sposób można zminimalizować przedostanie się do nich wilgoci. Nie można zapominać o ułożeniu kabli solarnych. Warto zabezpieczyć je przed tarciem i przesuwaniem.

Przekrój kabla solarnego

Kable solarne powinny być zgodne z normą PN-EN 50618:2015-03. Jeżeli chodzi o kabel uziemiający to można wybrać model 16 mm2, który posiada metalową konstrukcję oraz izolację odporną na promieniowanie. Żyła powinna być giętka i ocynkowana, najlepiej wykonana z miedzi. Do tego kable powinny spełniać wymagania testów wytrzymałości termicznej zgodnych z normą UNE-EN 60216. Powinny być przystosowane do eksploatacji nawet przy wysokich napięciach wynoszących do 1000VDC. Przekrój kabla instalacji fotowoltaicznej należy dobierać do parametrów danej instalacji i tutaj należy wziąć pod uwagę moc falownika, wielkość napięcia, ale też rodzaj materiału kabla. Przy napięciu wynoszącym 320V najczęściej stosuje się przekrój przewodu wynoszący 2,5mm2. Trzeba też obliczyć długość przewodu i tutaj zastosowanie ma wzór: L=L1+L2.

Kabel solarny 4 mm czy 6 mm

Kabel solarny Lapp 4 mm

Kable solarne odgrywają bardzo ważną rolę w każdej instalacji fotowoltaicznej. Są jednym z kluczowych elementów pracy całego systemu. Stąd też należy je dobierać, biorąc pod uwagę ich jakość, ale też przekrój. Trzeba wiedzieć, że dopuszczalne natężenie prądu dla danego przewodu musi być wyższe niż maksymalny prąd, który będzie przez niego płynął.

Kabel solarny 6 mmAby ustalić przekrój kabla, najlepiej zastosować wzór, gdzie przekrój przewodu= (lxn)/Uxkx0,01

  • n oznacza długość obwodu w metrach
  • l to natężenie prądu
  • U to napięcie obwodu
  • k to przewodność właściwa materiału
  • 0,01 to dopuszczalne straty na obwodach.

Warto zwrócić uwagę na mechanizm doboru przewodów zasilających do falowników. W przypadku mocy falownika wynoszącej od 3 do 7,5 kW należy zastosować kabel solarny 4 mm, natomiast w przypadku mocy falownika wynoszącej od 7,5 do 11 kW sprawdzi się kabel solarny 6 mm.

Sprawdź kable solarne w hurtowni Onninen

Przewód do fotowoltaiki
Panele fotowoltaiczne 500 W
Wyłącznik przeciwpożarowy fotowoltaika