Jak dobrać kurtynę powietrzną? Podpowiadamy!

Dodano: piątek, 28.10.2022


Nie trzeba chodzić do teatru, żeby zobaczyć kurtynę w działaniu. Wystarczy wizyta w centrum handlowym, choć to z kolei ma niewiele wspólnego z wydarzeniem kulturalnym. O co chodzi? Oczywiście o montowane nad wejściami kurtyny powietrzne! Po szczegóły zapraszamy do dalszej lektury.

Kurtyna powietrzna zamontowana nad drzwiami

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest kurtyna powietrzna;
  • jakie korzyści daje używanie jej;
  • kiedy warto ją stosować.

Co daje kurtyna powietrzna

Zadaniem kurtyny powietrznej jest niedopuszczenie do mieszania się powietrza wewnątrz pomieszczenia z tym na zewnątrz. Stosuje się je zazwyczaj w drzwiach wejściowych do budynków, szczególnie kiedy są one często otwierane. W ten sposób w miesiącach ciepłych zapobiega się „uciekaniu” schłodzonego przez klimatyzację powietrza na zewnątrz, a w zimnych – wyziębianiu wnętrz, co ma szczególne znaczenie teraz, w dobie drożejącej energii. Warto jednak pamiętać, że kurtyna nie jest dwufunkcyjna – jedne (tzw. kurtyny zimne) działają w pierwszy sposób, inne (kurtyny ciepłe) w drugi, więc przed ewentualnym montażem należy rozważyć, która wersja przyniesie większe korzyści i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Sprawdź ofertę kurtyn wodnych w hurtowni Onninen

Jak działa kurtyna powietrzna

Zasada działania jest bardzo prosta: kurtyna zasysa powietrze z jednej strony i wydmuchuje je (po uprzednim ogrzaniu lub schłodzeniu) z drugiej, przez wąską dyszę. Dochodzi do niewielkiej kompresji, czy może raczej do precyzyjnego ukierunkowania strumienia powietrza, przez co powstaje efekt płaszcza – tworzy się niewidzialna i przenikalna ściana, zabezpieczająca jednak masy powietrza po obu stronach przed swobodnym mieszaniem się. Pewnych strat ciepła nie da się oczywiście uniknąć, ale są one i tak mniejsze niż w przypadku swobodnego przepływu między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym.

Gdzie najlepiej sprawdzi się kurtyna powietrzna

Kurtyna powietrznaO ile kurtyny ciepłe wpływają na komfort termiczny i pomagają utrzymać rachunki za ogrzewanie na stałym, przewidywalnym poziomie, kurtyny zimne stosuje się również tam, gdzie od ich działania zależy sprawny i niezakłócony przebieg procesu produkcyjnego. Mowa tu przede wszystkim o chłodniach, mroźniach i wszelkich innych zakładach składowania i przetwórstwa spożywczego, gdzie utrzymanie niskiej temperatury jest kluczowe. Nadmierna wymiana powietrza między pomieszczeniami mogłaby w takiej sytuacji doprowadzić do znacznych strat, dlatego sprawność i wydajność kurtyny ma nadrzędne znaczenie. Tu nie ma miejsca na półśrodki – produkt musi mieć najwyższą jakość oraz wysoką moc, by tworzyć niemal nieprzepuszczalną barierę.

Sprawdź ofertę kurtyn zimnych w hurtowni Onninen

Inaczej rzecz się ma z kurtynami ciepłymi, których zadaniem jest tworzenie swego rodzaju śluzy przy wejściach do np. centrów handlowych czy wystawienniczych, hal lotnisk, dworców, hoteli czy magazynów. Na pewno nieraz doświadczyliśmy wrażenia uderzenia ciepła po przekroczeniu progu automatycznych drzwi i wejściu do zaskakująco ciepłego przedsionka, a wrażenie to było tym silniejsze, im chłodniej na zewnątrz. Zapewne wiązało się ono z zastosowaną nad wejściem lub w ścianie bocznej kurtyną powietrzną (poza najpopularniejszymi wersjami poziomymi istnieją bowiem także warianty pionowe), przy czym najprawdopodobniej jej użycie miało w mniejszym stopniu na celu szybką poprawę naszego komfortu termicznego, a w większym ochronę wnętrza obiektu przed wychłodzeniem. Istnieją także urządzenia łączące cechy bariery powietrznej z ogrzewaniem, wyposażone w nadmuchy pionowe i poziome, co jeszcze poszerza spektrum dostępnych możliwości.

Ile prądu zużywa kurtyna powietrzna

Kurtyna powietrzna nad wejściem do pomieszczeniaCzasy nastały tak dziwne, że dziś zarządcy obiektów bardziej skrupulatnie niż dotąd kalkulują, co bardziej się opłaca: dogrzewanie wnętrz wyziębionych w pewnym stopniu przez regularnie otwierające się drzwi czy uruchamianie działających punktowo, ale konsumujących drogą energię elektryczną kurtyn powietrznych. Nie podejmujemy się decydowania za kogokolwiek, ale możemy pomóc dokonać wyboru poprzez podpowiedzenie, ile prądu potrzebuje do działania takie urządzenie.

Wiele oczywiście zależy od parametrów samej kurtyny: jej szerokości, prędkości nadmuchu i maksymalnego zasięgu, ale również od konstrukcji. Dwumetrowe urządzenie z wodnym wymiennikiem ciepła ma pobór mocy porównywalny z modelem „zimnym” bez żadnego wymiennika, mniej więcej 0,2 kW, natomiast podobna kurtyna z grzałkami elektrycznymi potrzebuje aż 12 kW. Nie chcemy niczego sugerować, ale biorąc pod uwagę, co się dzieje z cenami prądu, rozwiązanie poniekąd nasuwa się samo, nieprawdaż?

Przegląd produktów w ofercie hurtowni Onninen

  • Kurtyna elektryczna WING E100 EC - Kurtyna powietrzna z grzałkami elektrycznymi i wysokowydajnym wentylatorem poprzecznym.
    Wszystkie kurtyny WING z grzałkami elektrycznymi przystosowane są do pracy w poziomie oraz w konfiguracji grupowej. Konstrukcja urządzania stabilizująca przepływ powietrza efektywnie obniża poziom emitowanego dźwięku do otoczenia. Specjalna konstrukcja kierownic zapewnia zwiększenie zasięgu strugi powietrza o 20% w odniesieniu do tradycyjnych rozwiązań. Dzięki wydajnemu i energooszczędnemu silnikowi EC kurtyna powietrzna WING E100 EC jest wytworzyć strumień powietrza o zasięgu do 3,7 metrów przy maksymalnym wydatku powietrza 1850 m3/h. Kurtyna osiąga moc grzewczą do 2 kW zasilana jednofazowo (1~230 V) oraz 6 kW zasilana trójfazowo (3~400 V). Zastosowanie energooszczędnych silników EC pozwala na zoptymalizowanie kosztów ekspoloatacji urządzenia.
  • Kurtyna drzwiowa elektryczna Flowair SLIM E-100 - Kurtyna drzwiowa elektryczna biała (RAL9003) o długości 1,0 m i mocy grzewczej 5,0 kW z wbudowanym układem automatyki (regulacja wydajności, czujnik ruchu). Posiada 3-biegowy wentylator, maksymalny strumień przepływu powietrza 1300 m3/h. Zasilanie 3x400 V lub 230 V. Zasięg 3,2 m. Kurtyna wyposażona w elementy grzejne z krótkim czasem reakcji. Obudowa kurtyny wykonana ze stali malowanej proszkowo w kolorze białym (RAL9003) z elementami w kolorze czarnym (RAL9005). Możliwość montażu w pozycji pionowej lub poziomej.
  • Kurtyna powietrzna Sonniger GUARD 100E - Moc 4-7 kW, zasięg 4m, wydatek 2000 m3/h, inteligentna grzałka PTC.

Sprawdź ofertę kurtyn elektrycznych w hurtowni Onninen