Jak dobrać naczynie przeponowe do instalacji?

Dodano: wtorek, 8.02.2022


Naczynie wzbiorcze to jeden z podstawowych elementów instalacji c.o. i c.w.u., którego zadaniem jest zabezpieczenie systemu przed destrukcyjnymi skutkami wzrostów ciśnienia wody. Na rynku występują dwa główne rodzaje urządzeń tego typu – otwarte i przeponowe. W naszym poradniku scharakteryzujemy je oba i podpowiemy, czym kierować się podczas ich wyboru.

Jak dobrać naczynie przeponowe do instalacji

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym różnią się baterie natynkowe od podtynkowych,
 • Na co zwrócić uwagę podczas wyboru baterii podtynkowej i natynkowej,
 • Który rodzaj baterii łazienkowych wybrać.

Przeponowe naczynia wzbiorcze - czym kierować się podczas wyboru?

Naczynie wyrównawcze ma przejmować nadmiar wody, powstający wskutek jej podgrzania w układzie. Ciecz, której objętość wzrasta, magazynowana jest właśnie w specjalnym zbiorniku. Po zmniejszeniu temperatury systemu wraca z powrotem do obiegu. Jak widzisz, naczynie wzbiorcze pełni więc funkcję zabezpieczenia instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. W przypadku jego braku przyrost ciśnienia mógłby doprowadzić do pękania rur i uszkodzenia całego systemu.

Sprawdź przeponowe naczynia wzbiorcze od Reflex

Chcąc skutecznie zabezpieczyć instalację c.o. lub c.w.u., należy dobrać właściwe dla danego systemu naczynie wzbiorcze. Inwestorzy znajdą na rynku dwa rodzaje urządzeń:

 • Naczynie wzbiorcze otwarte – montowane w najwyższym punkcie obiegu wody i absorbujące jej nadmiar w celu utrzymania stałego ciśnienia w instalacji. Zbiornik współpracuje z kotłami na paliwa stałe i jest bezpośrednio połączony z urządzeniem grzewczym pionową rurą wznośną.
 • Naczynia wzbiorcze przeponowe – wyposażone w dwie oddzielne komory: wodną i gazową. Ewentualny przyrost objętości wody powoduje sprężenie powietrza, co zapobiega wzrostowi ciśnienia. Tego typu urządzenia stosuje się w instalacjach zamkniętych, a więc z kotłami gazowymi czy olejowymi. Naczynie przeponowe jest również najczęstszym wyborem w przypadku systemów ciepłej wody użytkowej.

W pierwszej kolejności należy więc dopasować rodzaj naczynia wzbiorczego do konkretnego typu instalacji. Dobierając zbiornik do systemu centralnego ogrzewania z kotłem na paliwa stałe, szukaj wśród wariantów otwartych. Jeśli natomiast potrzebujesz naczynia wyrównawczego do zamkniętej instalacji grzewczej lub układu c.w.u, postaw na urządzenie przeponowe.

Sprawdź przeponowe naczynia wzbiorcze od Reflex

Dopiero kiedy dowiesz się, który rodzaj naczynia wzbiorczego pasuje do danej instalacji, możesz zacząć zastanawiać się nad konkretnymi parametrami zbiornika. Muszą one odpowiadać specyfikacji systemu. Pod uwagę weź zatem następujące kryteria:

 • ciśnienie wstępne,
 • przyrost objętości wody,
 • gęstość wody w temperaturze spoczynkowej,
 • całkowita objętości wody w instalacji.

Nie są to oczywiście jedyne czynniki wpływające na dobór odpowiedniego naczynia wzbiorczego. Warto zwrócić także uwagę na jakość wykonania urządzenia oraz komponenty wykorzystane do jego produkcji. Nie bez znaczenia okaże się na przykład wymienna membrana z kauczuku, gwarantująca czystość wody w instalacji ciepłej wody użytkowej. W takim układzie nie sposób zignorować także ciśnienie wstępne naczynia przeponowego.

Naczynie wzbiorcze zamontowane w instalacji c.w.u. powinno dysponować ciśnieniem wstępnym na poziomie przynajmniej 3,5 bara. Nieco niższe wartości zalecane są w przypadku układów solarnych (min. 2,5 bara) i systemów centralnego ogrzewania (min. 1,5 bara). O ile dobór tego parametru wydaje się dość prosty, zdecydowanie trudniej dostosować do konkretnej instalacji pojemność naczynia wzbiorczego. Zasady dotyczące tego kryterium tłumaczymy w poniższym akapicie.

Jak dobrać naczynie przeponowe do instalacji

Jaka powinna być wielkość naczynia wzbiorczego?

Przyjmuje się, że woda w instalacji może zwiększyć swoją objętość maksymalnie o 4%. I taką właśnie wielkością powinno cechować się naczynie wzbiorcze. Warto jednak pamiętać o tym, że do zawartości zasobnika dochodzi woda wypełniająca rury. Zaleca się wobec tego, aby objętość zbiornika wyrównawczego wynosiła około 5% pojemności całkowitej instalacji.

Zauważ, że nie chodzi w tym przypadku o pojemność całkowitą naczynia, ale o pojemność użytkową, czyli objętość samej tylko komory wodnej. Taką informację nieraz trudno znaleźć na tabliczce znamionowej urządzenia. Dla ułatwienia można więc przyjąć, że interesująca Cię wartość jest przynajmniej o 1/3 mniejsza od podawanej przez producenta pojemności całkowitej.

Zawsze bezpieczniej jest wybrać naczynie trochę za duże niż za małe. Zagwarantuje Ci ono pewną rezerwę objętości – na przykład na wypadek spadku ciśnienia w części gazowej zbiornika. Pamiętaj, że do pojemności instalacji musi być dostosowane nie tylko naczynie przeponowe, ale także otwarte. W obu przypadkach dość problematyczna może okazać się sama procedura obliczeniowa, pozwalająca na określenie objętości systemu. Warto więc sięgnąć po praktyczne narzędzia internetowe, które uwzględnią wszystkie kluczowe parametry, takie jak objętość instalacji grzewczej, gęstość wody, przyrost jej objętości oraz ciśnienie wstępne).

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Naczynia wzbiorcze w ofercie Onninen

Pracując przy instalacjach centralnego ogrzewania lub c.w.u., nie wahaj się polecać swoim klientom produktów marki Reflex. To firma specjalizująca się w ciśnieniowych naczyniach przeponowych, które gwarantują bezpieczeństwo i wygodę eksploatacji zarówno systemów grzewczych, jak i wodociągowych.

W ofercie naszej hurtowni internetowej czeka na Ciebie szeroki asortyment marki Reflex, obejmujący przede wszystkim różnego rodzaju przeponowe naczynia wzbiorcze. Wśród nich znajdziesz na przykład:

 • Wzbiorcze naczynie przeponowe c.w.u. DE-33 – znajdujące zastosowanie w instalacjach przeciwpożarowych, wody użytkowej, ale też ogrzewania podłogowego. Nie jest wyposażone w armaturę przepływową, odcinającą i opróżniającą, lecz wszystkie jego części mające kontakt z wodą zabezpieczone są przed korozją. Wymienna membrana posiada ponadto atest PZH. Prezentowany przez nas model odznacza się ciśnieniem końcowym 10 bar, maksymalną temperaturą medium 70 stopni Celsjusza oraz pojemnością 33 l.
 • Ciśnieniowe naczynie przeponowe N-140 – służące do zabezpieczania układów grzewczych i chłodniczych. Wyposażone jest w przyłącze gwintowe R1" i niewymienną membranę. Dopuszczalne ciśnienie pracy zbiornika wynosi 6 bar, a maksymalna temperatura wody 120 stopni Celsjusza. Urządzenie montuje się w pozycji stojącej.
 • Przeponowe naczynie ciśnieniowe S25 – wykorzystywane w zamkniętych układach solarnych, grzewczych i chłodniczych. Wyposażone zostało w środek przeciwko zamarzaniu, a także w przyłącze gwintowe i niewymienną membranę. Cechuje się maksymalnym ciśnieniem pracy na poziomie 10 bar jest dostępne w wielu rozmiarach o pojemności od 2 do 600 l. Urządzenie montowane jest w pozycji wiszącej.
 • Przeponowe naczynie wyrównawcze N-8 – znajdujące zastosowanie w układach grzewczych i chłodniczych. Posiada przyłącze gwintowe R3/4" i niewymienną membranę. Zbiornik cechuje się mocowaniem wiszącym, dopuszczalnym ciśnieniem pracy 4 bar oraz maksymalną temperaturą układu 120 stopni Celsjusza.

Szeroka gama produktów Reflex pozwoli Ci bezbłędnie dobrać naczynie wzbiorcze do specyfiki danej instalacji. Zapoznaj się z ofertą naszej hurtowni i zaopatrz się w niezawodne zbiorniki przeponowe!

Sprawdź przeponowe naczynia wzbiorcze od Reflex

Naczynie wzbiorcze
Naczynie przelewowe