Jak dobrać odpływ liniowy?

Dodano: poniedziałek, 27.03.2023


Kabina prysznicowa bez brodzika optycznie powiększa łazienkę i nadaje jej nowoczesności. Podczas remontu czy wykańczania łazienki często zastanawiamy się, czy odpływ liniowy będzie wydajnym rozwiązaniem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak dobrać odpływ liniowy dopasowany do Twoich potrzeb!

Nowoczesna łazienka z odpływem liniowym

Odpowiednie odwodnienie to klucz do sukcesu podczas aranżacji łazienki. Odpływ liniowy to powszechnie stosowane rozwiązanie, które pozwala na szybkie i skuteczne odprowadzanie wody z prysznica. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni odpływ liniowy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, by wybrać najbardziej odpowiedni produkt.

Sprawdź odpływy liniowe w hurtowni Onninen

Wydajność odwodnienia liniowego

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na wydajność odpływu liniowego. Parametr ten odnosi się do ilości wody, którą odpływ jest w stanie usunąć w jednostce czasu. Im wyższa wydajność, tym lepiej, ponieważ zapobiega to gromadzeniu się wody na podłodze łazienki i chroni przed pojawieniem się nieestetycznych plam na fugach i płytkach. Dlatego też, warto wybierać odpływy liniowe z odpowiednimi kołnierzami oraz rozmiarami, które pozwolą na osiągnięcie maksymalnej wydajności. Jeśli bierzemy pod uwagę standardową łazienkę, warto wybrać odpływ o przepustowości około 30-40 litrów na minutę. Jeśli jednak łazienka jest większa lub znajduje się w niej wanna, warto zdecydować się na wydajniejszy model, który z łatwością poradzi sobie z odprowadzaniem większej ilości wody.

Odpływy Kessel LinearisNależy również pamiętać, że odpływ liniowy powinien być dobrany do charakterystyki podłogi. Jeśli mamy do czynienia z umiejscowieniem w zagłębieniu, najlepszą opcją będą odpływy o mniejszym rozmiarze koryta. W przypadku, gdy podłoga jest równa, można wybrać większy rozmiar koryta - w ten sposób, można osiągnąć większą wydajność odpływu oraz zapobiec zalewaniu się wodą podczas prysznica.

Rozmiar odpływu liniowego

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas wyboru odpływu liniowego jest jego rozmiar. Przyjęło się, że najlepiej wybrać odpływ, który będzie o 10 cm krótszy od szerokości kabiny prysznicowej. Jeżeli zatem korzystamy z najbardziej popularnej kabiny prysznicowej o rozmiarze 90x90 cm, warto rozglądać się za odwodnieniem liniowym o długości 80 cm. Analogicznie do kabiny 80x80 cm wybieramy odpływ o długości 70 cm.

Z jakiego materiału wybrać odpływ liniowy?

Innym ważnym czynnikiem jest materiał, z którego wykonany jest odpływ liniowy. Najlepiej, gdy jest to stal szlachetna, która charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję oraz trwałością. Odpływy liniowe wykonane z tego materiału są również łatwe w czyszczeniu, co znacznie ułatwia utrzymanie czystości w łazience. W przypadku stali nierdzewnej warto zwrócić uwagę na jakość materiału. Odpływy wykonane z gorszej jakości stali mogą szybciej rdzewieć lub tracić swoje właściwości. Na rynku oferowane są również odpływy liniowe z tworzyw sztucznych i betonu. Wszystkie te materiały są trwałe i odporne na rdzę, co gwarantuje długotrwałe użytkowanie.

Ostatnim, ale równie ważnym kryterium doboru odpływu liniowego jest dopasowanie do charakterystyki podłogi. Odpływ powinien być odpowiedni do grubości płytek lub innych pokryć podłogowych. Jeśli chcesz dopasować go do podłogi z kamienia, konieczne jest wybranie modelu z regulowaną wysokością, który umożliwi dostosowanie do grubości kamienia lub innej powierzchni. Z kolei w przypadku podłóg z płytek, warto wybierać odpływy o mniejszej wysokości, co ułatwi wkładanie płytek bez powstawania nierówności.

Podsumowując, wybór odpływu liniowego to istotna decyzja podczas aranżacji łazienki. Warto zwrócić uwagę na wydajność, materiał oraz dopasowanie do charakterystyki podłogi. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że nasza łazienka będzie funkcjonalna, a odpływ liniowy spełni swoje zadanie w sposób wydajny i skuteczny. Jeżeli artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, nie wahaj się zasięgnąć porady specjalistów hurtowni instalacyjnej Onninen. Chętnie pomożemy wybrać najbardziej odpowiedni model odpływu liniowego do łazienki.

Sprawdź odpływy liniowe w hurtowni Onninen

Kabina prysznicowa 90x90
Kabina prysznicowa 80x80
Brodzik prysznicowy 80x80
Brodzik prysznicowy 90x90
Kabina prysznicowa z brodzikiem
Odpływ liniowy