Jak dobrać odpowiedni gazomierz do instalacji?

Dodano: piątek, 29.09.2023


Wybór odpowiedniego rodzaju gazomierza to kluczowy krok w zapewnieniu dokładnego pomiaru zużycia. Gazomierz to urządzenie, które monitoruje ilość zużywanego gazu zużywanego, co pozwala na prawidłowe rozliczenie kosztów oraz kontrolę zużycia energii. Istnieje wiele różnych rodzajów gazomierzy dostępnych na rynku, a wybór odpowiedniego może zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj zużywanego gazu, rodzaj instalacji, wymagania pomiarowe oraz budżet.

Gazomierz na ścianie w instalacji gazowej

Sprawdź gazomierze w hurtowni instalacji Onninen

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gazomierza?

Gazomierze są produkowane w różnych wariantach, z których najpopularniejsze to gazomierze miechowe, rotorowe i turbinowe. Najszerzej rozpowszechnione są te pierwsze – szczególnie w instalacjach domowych. Działają one na zasadzie wypełniania gazem dwóch miechów, co wprawia w ruch korbowód mechanizmu zliczającego przepływ gazu. Cechują się prostą konstrukcją, niską ceną i mogą być skutecznie zabezpieczone przed próbami manipulacji odczytami.

Gazomierz Metrix miechowy G4 - z nadajnikiem impulsówGazomierze rotorowe i turbinowe to rodzaje gazomierzy znajdujące zastosowanie w instalacjach przemysłowych, gdzie przepływy gazu są dużo większe. Modele rotorowe używają wirującego wirnika do pomiaru przepływu gazu, podczas gdy gazomierze turbinowe wykorzystują obracającą się turbinę. Poza tym istnieją bardziej zaawansowane technologicznie niż gazomierze miechowe i służą do pomiarów na dużą skalę.

Poza konstrukcją gazomierza, duże znaczenie ma także jego wielkość. Tę wartość producenci podają, stosując specjalną skalę, według której wyróżniamy typy gazomierzy G1,6, G2, G3, G4, G6 itp. Pierwsze trzy rodzaje są na tyle małe, że rzadko stosuje się je nawet w instalacjach domowych. W takich układach zastosowanie najczęściej G4 lub G6. W instalacjach przemysłowych spotykane są natomiast znacznie większe urządzenia – od G10 do G65.

O zaklasyfikowaniu danego modelu do konkretnego typu decyduje jego przepływ podawany w częściach metra sześciennego na sekundę. Gazomierz G4 jest zaprojektowany z myślą o przepływie 0,040 m3/h, G6 – 0,060 m3/h, zaś G10 – 0,100 m3/h. Przepływ charakterystyczny dla większych gazomierzy oblicza się w analogiczny sposób.

Jak prawidłowo odczytać gazomierz?

Odczytanie stanu licznika gazu jest zazwyczaj prostą czynnością. Najważniejszym elementem jest liczydło, które wskazuje aktualne zużycie gazu w metrach sześciennych (m³). Przy odczytywaniu licznika ważne są jedynie cyfry znajdujące się przed przecinkiem. Cyfry po przecinku nie są uwzględniane w rozliczeniach.

Gazomierz wskazuje zużycie w metrach sześciennych, ale opłaty za gaz są rozliczane w kilowatogodzinach. Aby porównać odczyt licznika z rachunkiem, konieczne jest przeliczenie zużycia gazu na kWh. Zazwyczaj jest ono podawane na fakturze. W razie konieczności można też posłużyć się współczynnikiem konwersji określającym ilu kWh odpowiada 1m3 sprzedawanego gazu. Jeśli wynosi on np. 11,17, oznacza to, że 1m3 gazu równa jest 11,17 kWh dostarczonej energii.

Gazomierze w hurtowni Onninen

Gazomierz Metrix miechowy G4 - bez nadajnika impulsówPrecyzja działania gazomierza to jeden z czynników kluczowych dla transparentności rozliczeń odbiorcy z dostawcą gazu. Dlatego przed montażem urządzenia należy upewnić się, że dany model nie tylko jest dopasowany do specyfiki instalacji, ale też cechuje się wymaganą jakością. W hurtowni instalacyjnej Onninen oferujemy gazomierze od sprawdzonych dostawców – np. METRIX, a także osprzęt KEN czy WEBA. Są to modele takie jak:

Gazomierze miechowe Metrix G4 z nadajnikiem impulsów wyposażone są w precyzyjny mechanizm mierniczy oraz elektroniczny układ pomiarowy, który umożliwia dokładne określenie ilości przepływającego przez nie gaz. Ze względu na dokładność działania i wiarygodność pomiarów, gazomierz G4 METRIX bez nadajnikia impulsów jest często wybierany przez firmy prowadzące dystrybucję gazu.

Wybór gazomierza wymaga rozpatrzenia kilku aspektów. Największe znaczenie ma rodzaj instalacji (domowa lub przemysłowa) oraz prognozowane zapotrzebowanie na gaz. Samodzielny odczyt stanu licznika pozwoli na dokładniejsze rozliczenia i kontrolę zużycia gazu.

Sprawdź gazomierze w hurtowni instalacji Onninen

Gazomierz G4
Gazomierz miechowy